Home
Zpráva
  • EU e-Privacy Directive

    This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

    View e-Privacy Directive Documents

Argonaut.CZ - Milovice, politika, cestování, střelectvi, plastikové modelářství a fotografie.
Jak to vypadá? PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pátek, 08 Duben 2022 03:44

Je to to zhruba sedmý týden, co pokračuje válka na Ukrajině. Rád bych upozornil spíše na věci, které mi přijdou zajímavé a které se mainstreamu ukazovat nesmí, neboť by mohly nahlodat černobílý pohled na svět. Dobro a Zlo, nic jiného není.

Prvním bodem je neustále agresivnější rétorika Zelenského, prezidenta Ukrajiny. Ani ty články nečtu, ale společný motiv je neustálé vydírání států, že dělají pro Ukrajinu málo a Rusko je málo trestáno. Je vidět, že jako herci mu tato role jde a kolem Ruska se stále více stahují sankce a někteří již volají po odpojení zcela od dodávek surovin z Ruska, i kdyby je to mělo zničit. Mám pocit davového šílenství, kdy všichni chtějí zřejmě hromadně spáchat sebevraždu a neustále se bičují k tomu, aby nikdo necouvl. A když klesne tlak nebo nadšení, tak se objeví zprávy o masakru a máme tu další kolo. Zelenskému narostl hřebínek a neustále zvyšuje i požadavky a situace se jeví, že se vlastně s Rusy dohodnout nechce. Nicméně ochota lidí Ukrajinu bez výhrad podporovat a ještě si nechat nadávat, že dělají málo, není nekonečná.

Zelenský se stává tím, kdo dohody bude blokovat a jak porostou oběti, čím dál méně lidí bude jeho vítěznému boji do posledního Ukrajince věřit. Rusko již přiznává velké ztráty, ale nevěřím, že by bez toho, že dosáhnou něčeho, co lze prohlásit z jejich strany za vítězství, couvnou. Pokud se považují za mocnost a měli už před tím problémy na Kavkaze i jinde, budou mít strach, že toho ostatní budou chtít využít. Navíc, zatím opravdu válčí poměrně humánně. Paradox, že? Myslím tím, že ukrajinská infrastruktura je velmi ušetřena - jde elektřina, internet, teče voda, přes Ukrajinu teče ruský plyn, a to i přes části ovládané zelenského vládou. Porovnejme to s tím, že západní státy do konfliktu s pěšáky vstupují až po totálním ovládnutí nebe a likvidaci infrastruktury. Půl milionu civilních obětí v Iráku po vpádu USA a koalice ochotných byl právě důsledek zničené civilní infrastruktury.

Z naší sociální bubliny to na Ukrajině vypadá skoro jako totální válka, ale není tomu tak. To neznamená, že nejsou zničená města, nejsou civilní oběti. Ale nejedná se o totální válku se spálenou zemí. Přitom by určitě zvládli Rusové zajistit, že zničí vodárny, elektrárny, telefonní BTS, distribuci plynu... Ale to se nestalo.

Srovnání této války vůči invazím USA a jeho spojenců rezonuje hlavně ve zbytku světa. V Americe a hlavně v Evropě je tato válka brána jako ultimátní spravedlivý boj proti ztělesněnému zlu - Ruské říši. Ale když dojde na hlasování v OSN, v Asii, Africe, Jižní Americe, arabském světě USA a Evropa takovou podporu v sankcích a tlaku nemá.

Velké emoce vyvolali mrtví v Buči. Z masakru je podezříváno Rusko, to tvrdí, že to na něj ušili. Těžko říci. Během války se dějí zvěrstva. Jako je vidět na videích Ukrajinské armády, jak podřezávají a doráží ruské zajatce. Některé z nich svázané. A co více, evidentně si to užívají. A nic vám o lidech neřekne více, než když si přečtete diskuze pod těmito informacemi. Nově je zabíjení zajatců šetření od utrpení a zranění. Vlastně dobrodiní.

Ukazuje se, že to, na co jsem upozorňoval, že všechny ty domobrany, žoldáci a cizinci na safari na Rusy budou problém. Hledání zrádců, snaha získat publicitu, soucit a prostředky je tak silná, že se může stát kde co. Nevím, zda se někdy Buča a případně další místa vyšetří, ale bylo by vhodné být skeptický vůči všem informacím z jedné i druhé strany.

Do Irpině se Češi dostali zhruba patnáctý den boje. „Ty baráky už měly vypáčené dveře, vymlácená okna. Některé baráky už ani nestály, protože je zasáhla šiška. Něco stálo jenom z půlky. Takže jsi šel do baráku a ten byl prázdný. Tam nebyly osobní věci, nic. Ani kartáček na zuby, pasta, baterka, telefon, nic. Trezory otevřené. V každém baráku trezory a trezory násilně otevřené. Takže to musely otevřít ukrajinské síly. Ne armádní, tomu nevěřím. Armáda jako taková respektuje pravidla války. Ale ty různé bataliony, teritoriální obrany – ty si dělají, co chtějí. Oni si tím platí své účty,“ domnívá se Filip.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-verze-ceskych-bojovniku-ktere-vini-z-rabovani-na-ukrajine-usili-to-na-nas-197368#


Dobrou zprávou, alespoň nějaká taková je, že už si nikdo nemyslí, že Rusko chce expandovat dále na východ.Nemyslí si to ani česká vláda, která rozpouští NZ (nedotknutelné zásoby) a posílá tanky a BVP na Ukrajinu. Na rozdíl od Javelinů z USA posíláme útočné zbraně. To je již trošku jiný level. Vzhledem tomu, že jak Ukrajina, tak Rusko mají velmi špatné demografické prognózy, lze říci, že podporujeme boj do posledního Ukrajince. Čistě početně totiž dojdou dříve Ukrajinci, než Rusové. A nemyslím si, že se u Kyjeva bojuje za Prahu. Západ mlčky přehlížel situaci s ex-ruským obyvatelstvem na Ukrajině, masakr v Oděse a další. Situace zkrátka gradovala nějakou dobu a sliby přijetí Ukrajiny do NATO mohly být tím, co v Rusku vyvolalo pocit: teď, nebo nikdy.


Co se tedy může dít dále? Na blízkou dohodu na příměří nevěřím. Zatím Zelenskému vychází tlak na západní státy a dostává výstroj, výzbroj a další sankce na Rusko. Sice ho to stojí životy Ukrajinců, a ty počty budou s frustrací na obou bojujících stranách narůstat, ale to zřejmě není měřítko. Minimálně část Ukrajiny se vylidňuje. Zelenského ego a PR celosvětově roste a není vidět impulz, který by mu řekl dost.

USA se snaží dostat Rusko pod další tlak tím, že mu neumožňuje z účtů v zahraničí splácet dluhy. Otázkou je, zda to bude mít jiný vliv, než dedolarizaci světové ekonomiky. Po tomto by si každý rozumný stát měl přehodnotit dolarové rezervy, jejich výši a uložení. Platí, že USA nemají spojence, jen zájmy a zítra můžou být sankce na jiné, nedostatečně proamerické státy. Money talks and it´s a business, bro... Nicméně dolar jako rezervní měna je jedním ze zdrojů amerického bohatství a to si USA budou chtít chránit. Málokdo je schopen pochopit význam amerického dolaru jako rezervní měny na vliv USA ve světě a jeho životní úroveň.

Z pohledu Ruska, ti zabředli do Ukrajiny asi v rozsahu, který nečekali, a hlavně mají vysoké ztráty. To, co Ukrajinici hlásí bych dělil 3 nebo 4, a bude to realita. Ale i tak jsou to obrovská čísla. Rusové se tedy zřejmě soustředí na likvidaci kotlů na Donbase a ideálně na dobytí jihu tak, aby Ukrajina byla vnitrozemský stát. Zřejmě také budou hledat cesty, jak zlikvidovat dodávky zbraní na Ukrajinu. Mezi zahraniční pomocí Ukrajině budou určitě i jednotky západních zemí. To Rusové využijí na důkaz toho, že se svět spikl a chce zničit Rusko. Pro domácí publikum k nezaplacení.

Když vidíte rozsah dodávek na Ukrajinu, jde o vybavení za desítky miliard a to bude chtít dříve nebo později po Ukrajině někdo zaplatit. A to buď penězi, zbožím, a nebo politickým vlivem. Další bod, který Ukrajinu bude stát prostředky.

Ale ať již se mnou a mým hodnocenám souhlasíte, nebo ne, podstatné je, jaká bude budoucnost. Celkově z pohledu Ukrajiny nevidím žádný optimistický scénář a Ukrajina na této válce prodělá nejvíce. Hned poté Rusko, následně Evropa. Vydělají USA a Čína.

Jestli Ukrajina byla korupcí zdevastovaný stát, ze kterého utekla již před válkou čtvrtina obyvatel,  tato válka rozhodně zlepšení životních podmínek nepřinese. Evropa se sankcemi na Rusko díky předchozí vybudované závislosti nahnala do pasti. Ruské suroviny byly mnohem levnější, než zbylé možné dodávky např. z diktatur ze zálivu a na zboží se energie podílí podstatnou měrou. Omezení dodávek z Ruska by přineslo nejenom nedostupnost a brutální zdražení, ale také nekonkurenceschopnost evropského zboží. To vyvolá pnutí mezi lidmi. A přimíchejte do tohoto koktejlu arogantního Zelenského žádajícího více a více, dále chudnoucí lidi v Evropě, tak vám vyjde, že si jednoho dne řeknou, co je nám do Ukrajiny.

Teď to vypadá jako nepravděpodobné, ale Evropa si zadělává na krizi větší, než v jaké bude Rusko. Rusové jsou vůči Evropanům na horší životní podmínky připravenější. Ale Evropa nyní bude čelit faktu, že bude muset omezovat spotřebu, otevírat uhelné doly, zhorší se vše od životního prostředí, po životní standard většiny lidí. Řekli bychom, že se tu zakládá těsto na revoluci.

A ta revoluce může mít přísadu další migrační vlnu z Afriky a Asie vyvolanou nedostatkem jídla. Ukrajina a Rusko jsou významní vývozci potravin a hnojiv (na výrobu se používá plyn). Nezaseješ, nesklidíš. Případně nepohnojíš, sklidíš málo.

Stačí suchý rok a malá sklizeň na Ukrajině, tak tu máme další arabské jaro vylepšené vysokými cenami i v Evropě. Že nyní některé státy vykupují zásoby obilí a budoucí sklizeň i v Čechách je známé tajemství. Je to přísada do koktejlu vysokých cen potravin i energií doprovázených vysokou inflací a stagnací výroby, kterou tlumí jak ceny, tak prostý nedostatek vstupů. Výsledku se říká stagflace.

Pokud proto chceme Rusko-Ukrajinský konflikt nějak rozumně přežít, je nutné tlačit na diplomatická jednání a dohodu. Nevyvolávat u Zelenského nesplnitelná očekávání, jako bylo slibovat Ukrajině členství v NATO a EU, ale jeho i Rusy tlačit k jednání. Realita je totiž taková, že nás tento konflikt táhne dolů a sklízí se plody desítek let chybné politiky plné slibů, očekávání a přehlížení.

Na konci tohoto konfliktu číhá zcela jiné uspořádání moci ve světě a zejména pro Evropu to nevypadá dobře. USA jsou evropské státy kulturně nejbližší. Samozřejmě, hlavní partner USA je Velká Británie, která EU opustila. Ale oslabení Evropy způsobí i menší sílu USA a schopnost cokoli prosadit. Je to prostá matematika. USA, Evropa, Kanada, Austrálie - to je cca miliarda lidí. Čína, Indie - to jsou skoro 3 miliardy. Celkově je na zemi někde kolem 7 miliard lidí.
Aktualizováno Pátek, 08 Duben 2022 05:19
 
Kam až lze klesnout? PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pátek, 18 Březen 2022 17:49

Každý den si říkám, jak hluboko můžou někteří politici klesnout. Ale laťka a dno se neustále snižuje.


Tak co třeba zabavovat majetek za nesprávné názory? Nesouhlasíš, nebo neodmítáš to, co je přáním politiků, bude ti zabaven majetek. Koneckonců ti rádoby demokraté tuší, že když se znárodňovalo po 1948, vydrželo to dost dlouho. A komunisti se ani po roce 89 neměli špatně. Takže teď je tu příležitost - konfiskace majetku Rusů a dotazníky, zda odmítají dostatečně Putina, podporují protiputinovstké organizace a podobně. Jiné tu nechceme. Koneckonců, stejně jako v Rusku tu neplatí svoboda slova, je tu cenzura, takže podobností více než dost.

Myšlenkový gigant senátor P. Fischer přišel s myšlenkou

„Můžeme například zmrazit ruský majetek. To znamená, že by ho Rusové u nás nemohli využívat nebo prodat, byl by ‚zaplombován‘. Pokud by se následně prokázalo, že konkrétní vlastník třeba nebyl součástí problému, ale naopak je kritický vůči Putinovu režimu a podporuje opozici, mohl by se svým majetkem opět disponovat,“ nastiňuje možnosti senátor, který již vyjádřil zájem ucházet se příští rok ve volbách o funkci prezidenta.

Zdoj: https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/fischer-netreba-cekat-na-eu-muzeme-uvalit-vlastni-sankce-40390936

Pro ty, co budou nadšením hýkat, jak to skvěle vymyslel. Teď je to majetek Rusů za nedostatečně protiputinovské názory. Příště to bude český majetek za nedostatečnou podporu GreenDealu, nebo jiné evropské iniciativy. Dojde na každého a důvod se vždy najde. Máš velký byt, je vás tam málo? Hmmm, to není dobře... S tím bude muset vláda něco udělat.


To ministryně obrany Černochová také ukázala, jaký je kabrňák. Přesně v den výročí zřízení Protektorátu Čechy a Morava (16.3.1939) přišla s tím, že by tu mohli být němečtí vojáci. Zřejmě už psala zvací dopis. Její nadšení pro to, abychom tu měli Bundeswehr, trvalo do dalšího dne, kdy se smutkem konstatovala:

„Dneska (ve čtvrtek) ráno jsme se dozvěděli, že německá strana něco takového požadovat nebude,“ dodala.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/jana-cernochova-nato-nemecko-slovensko.A220317_194521_domaci_vlc


Vůbec, tato vláda důsledně dodržuje výročí. Cenzuru zavede na výročí Vítězného února, Německou armádu chce pozvat na výročí Zřízení protektorátu. To přátelé není náhoda. Koukněme do kalendářů...


Ale týden byl více než plodný. Po mediální masáži, jak je Kiev obléhán a bombardován, se seberou tři premiéři (Polska, ČR a Slovinska) a linkovým vlakem akorát jak říkají, doplněným spacími vagony, vyrazí směr Kiev navštívit Zelenského. Popřejí mu pevné zdraví, ať se mu daří a jedou zpět. Prý neinformovali ani Rusy, zvládli to v rekorním čase a v pořádku se z obléhaného a bombardovaného města vrátili domů.

Internet je plný emocí, jak jsou všichni na tuto vládu pyšní. No nevím, pýcha předchází pád. Protože každý, kdo aspoň trošku myslí, si musí všimnout rozporu mezi tím, jak informují média o situaci a Kievě a jak snadno a bez problémů si Fiala a spol zajeli do Kieva na schůzku. Buď nejeli do Kieva, nebo Kiev není obléhán a na Ukrajině to probíhá jinak, než ukrajinská strana informuje.


Ono, šířit dezinformace je snadné. Stačí k tomu říci, že Rusové pokračují podle svého plánu.  Prý se jedná o nepodložený fakt. Tohoto ideozločinu se dopustil M. Koller v Českém rozhlase. Upřímně, dno novinařiny ještě nebylo také nalezeno.

Do éteru pronesl řadu výroků nepodložených fakty, především stranících ruské straně konfliktu. Řekl například, že Rusko postupuje dle svého plánu nebo že Ukrajina používá obyvatele jako živé štíty. Rozhlas se po vlně kritiky za volbu hosta omluvil.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/cesky-rozhlas-valka-ukrajina-analytik-martin-koller-rusko-dezinformace.A220318_154429_domaci_pmk


Co mě ještě zaujalo, jak se dělají programové kroky, jak státy jako Čechy, Slovensko, Maďarsko, Polsko, mají dostat do co největšího podvolení západním státům a USA. Vezměme si třeba příklad, kdy je Slovensko vyzýváno, aby předalo protiletadlový a protiraketový komplet S-300 Ukrajině. S tím, že místo něj přijede zřejmě americká jednotka s Patrioty. Pointa je v tom, že o použití S-300 rozhoduje Slovensko. O použití čehokoli, co si tam dovezou zahraniční armády, rozhodují jinde, rozhodně ne Slovenská vláda. Ta může tak poníženě poprosit a doufat v kladné vyřízení.


Také si všimněte, jak se mluví o tom, že v Čechám by měla být základna NATO a vojáci NATO. NATO žádné vojáky nemá. Neexistuje NATO voják. NATO tvoří jednotlivé státy. Existují vojáci zemí, které jsou sdruženy v NATO. Jejich spolupráce je daná smlouvou. Takže zase tu tahají lidi za fusekli.


Doufám, že tato vláda skončí dříve, než do švestek. Pomůže jí v tom vyúčtování, které přijde lidem v dubnu za energie. Zatímco Němec bojuje s Ruskem za cenu 1m3 plynu za 7 Kč, my za násobky z burzy. Zřejmě na to máme.


A poslední zpráva - na iDnesu byl článek o tom, jak si to Ukrajinci s Rusy po válce vyřídí. Budou lustrovat, jak se kdo choval. Kdo zklamal, bude vyhnán. Už se pomale připravuje půda pro pronásledování lidí, jejich vystěhování, znárodňování. Pamatujte, kdo a jak se vyjadřoval o odsunu Němců a jak se bude kdo vyjadřovat o odsunu Rusů z Ukrajiny.
Aktualizováno Pátek, 18 Březen 2022 18:29
 
Pralesní liga politiků PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Čtvrtek, 17 Únor 2022 17:56

Bohužel zde nevládne pvní liga politiků, ani druhá, nebo třetí, ale nějaká pralesní. Primárně jde o kvalitu osobností, vize a morální integritu, nic z toho tu není. Přesvědčíte se o tom každý den - ať již snaha protlačit pandemický zákon za každou cenu, za kritizování obstrukcí, které Fiala ještě před pár lety obhajoval, za kritizování šibenic, které nevadily proti Babišovi, ale hrozně vadí proti stávající koalici. Uveřejnění adresy poslanců je to problém demokracie a je třeba to řešit jako šíření nenávisti, ale když to udělali Babišovi, byl to problém Babiše.

Tito politici a jejich podporovatelé ovládli double thinking a double speech. Nic není nemožné.

Nýmand jako Lipavský pak nepřekvapí prohlášenímí, že "Putin dal Evropě vánoční dárek. Ukázal, že ruský plyn nepotřebuje." Jistě, že nepotřebuje. Pokud Evropa nebude chtít topit plynem, nebo vyrábět např. v Německu v plynových elektrárnách elektřinu. A že nyní ruský plyn nejde nahradit v objemech a už vůbec ne ceně? To přece nevadí. Svazák Lipavský, s blembákem na hlavě a neprůstřelné vestě bude stát na ruských hranicích a vlastním tělem bude bránit invazi.  Jen ať ti přihlouplí čecháčci za energie platí, jako mnourovatí. Ať platí co nejvíce. Oficiální inflace je kolem 10%, tak ať pěkně pustí sádlo, co nabrali během  lockdownů.Lipavský bude bránit invazi, co neproběhla. Putin se asi zalekl termínů, kdy má útočit a udělal si špatně křížek v kalendáři. Snad americká kolona mířící v těchto dnech východním směrem  nebude poražena D1.Snad to zvládne aspoň na Slovensko. Na Slovensku se rozhodli podepsat obdobu zvacího dopisu a nabídli 2 letiště Spojeným státům. Samozřejmě, bez nějaké veřejné diskuze, ta nebyla potřeba. Dělají to ti správní kluci a holky s tou správnou stranou. Historické reminiscence na šedesátá leta jsou jen náhoda...
Aktualizováno Čtvrtek, 17 Únor 2022 18:29
 
CZ P10C - zásobníky a mířidla PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Středa, 02 Březen 2022 19:48

Dovolím si upozornit na nemilou vlastnost, kterou Zbrojova Uherský Brod zavedla. Ze začátku výroby měla CZ P10C jiné zásobníky, než se používají nyní. Koupíte originální zásobník na CZ P10C, ale ouha, nedrží ve zbrani. Starší provedení mělo méně výřezů pro záchyt zásobníku, novější mají další výřezy.

Takový Glock vede různé generace a deklaruje kompatibilitu. U Zbrojovky nevíte, co máte za verzi, dokud to nezkusíte. Aneb zákazník musí být stále v pozoru.

Takže jak z toho, když jsem se stal majitelem dvou starých, ale nově koupených, zásobníků? Protože jsem vše vyhodil, jak účtenku, tak obaly, nezbylo než se pokusit metodou DODO /dodělej doma/ zásobníky zprovoznit. Podle funkčních zásobníků jsem vybrousil drážku a zásobníky se jeví nyní jako funkční.

Otvor je třeba naměřit dle funkčního zásobníku a pomale zvětšovat. Kov je tvrdý a jde to pomalu, ale jde to. 
Vstupujeme do roku 2022 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Sobota, 01 Leden 2022 16:32

Máme tu první den nového roku a všichni si přejme hlavně zdraví. Ale již nyní je jisté, že to nebude snadný rok.


V oblasti zdraví stále téma Covid

Jednak nám virus mutuje, druhak je kolem něj tak velký business, že to hned tak neskončí. Tvůrci vakcín a testů se ukázali jako geniální, pokud to vše vymyšlené na wuchanskou variantu viru funguje i na rozmáhající se variantu omikron. Zvládalo to již Deltu, Deltu plus a možná jsem něco zapomněl.  Lidé si jdou pro třetí dávku, zazněly již i návrhy na pravidelnou vakcinaci několikrát ročně. Spustila se vakcinace dětí, které s covidem nemají v 99,9 % žádný problém. Lidé přistoupili na hru "Na tečku", kdy jim úřednictvo vypíná, či prodlužuje bumážku na sportoviště, restaurace, cestování... Segregace vesele pokračuje. Přesto se vysoce proočkované státy potýkaji s nákazou, která ale v nové mutaci zasahuje lidi podstatně mírněji. Přesto stále velký tlak na to udat "wuchanské" vakcíny, testy a stále testovat...

Uvidiíme, jak uvedený model všichni ocení po x-té dávce, kdy platnost očkování bude pár týdnů a pokud se nepřeočkují, spadnou mezi neočkované bez ohledu na protilátky nebo to, že se do té doby neustále očkovali. Jednou tuto hru začali hrát, a nebude jednoduchné vystoupit. Druhak je tu stále otázka protilátek, které vlastně nikoho moc nezajímají, protože soudružská matra je očkování a prohlášení, že po očkování je lepší ochrana, než po prodělání nemoci.

Zde je třeba zmínit jednu věc. Covid je do určité míry abitrární nemoc. Sám jsem jej prodělal, a ne zrovna snadným způsobem, ale obecně je člověk za nemocného prohlášen na základě PCR testu ze slin či stěru ze sliznice. Má ale dotyčný bezpříznakový člověk covid skutečně, nebo jen uvízl na sliznici a stěr probíhal ve chvíli, kdy ještě nebyl zlikvidován? Doktoři covid nevyšetřují a po dvou týdnech jste zase bez jakéhokoli vyšetření či návštěvy prohlášeni za zdravé. Stejně tak byli očkovaní dlouho úředně prohlášeni za bezinfekční, i když je dokázáno, že očkovaný může také šířit nákazu.

Z pohledu statistiky zde proto platí, že údaje lze sbírat a interpretovat téměř libovolně, protože máte vstupní data zatížená mnoha chybami a záměrnými? nedokonalostmi.

Covidová pandemie tedy skončí, jakmile skončí politický zájem. Virus tu ale s námi v nějaké mutaci zůstane neustále.


Ekonomika

Říká se, že sli člověk zvykne i na čekání na oprátku. Proto je zatím relativní klid po masivním zdražování energií. Zatím totiž nepřišlo lidem vyúčtování a spousta lidí si myslí, že se jich to toliko netýká, protože si dopady neuvědomují. Ale to s nedoplatky přijde. A uvidíme, zda se u nás objeví něco jako žluté vesty ve Francii, které vybudilo zvýšení daní na paliva.

U energií je ale opět zvýšení cen bytosné politikum, které nemá s realitou těžby nebo dodávek nic společného.

EU zavedla pod taktovkou Německa zdanění CO2 a povolenky Němci tlačí co nejvýše, protože to odpovídá jejich extremistickému vidění světa, které je Němcům vlastní. Stejně tak jejich rozhodnutí uzavírat jaderné elektrárny. Navíc jsou Němci bohatí a nedostatek energie si nakupují, i u nás.

Ale nyní jsme na začátku zimy a nevíme, jaká bude. Přesto Němci vypínají jaderné elektrárny a uhelné elektrárny, i když větrné a solární zdroje zrovna nedodávají.

U plynu je to ještě pikantnější. Pod taktovkou EU některé státy vč. ČR začaly odebírat plyn na základě obchodování na burze a byly ukončeny dlouhodobé kontrakty s Ruskem /Gazpromem.  Jinými slovy se spekulovalo na nízké ceny. Nějakou dobu to bylo príma, protože se ceny držely nízko, covidová ekonomika byla v útlumu a zima byla teplá, takže plynu nebylo tolik potřeba.

Ale nyní se situace mění. Evropské státy mají nasmlouvány nízké dodávky plynu, navíc díky politice někteří nakupují ruský plyn z Německa, protože obchodovat s Ruskem přímo je fuj a tak si raději připlatí a to vč. ČR. A Rusové, kterým Němci na jednu stranu Němci říkají, že je Nord Stream 2 soukromý projekt, do jehož schvalování nemá politika co mluvit, a který nebude schválen dříve, než v létě, ale druhou větou dodávají, že spuštění NS2 je geopolitická chyba.

Co tedy Rus udělá? Přesně dodržuje smlouvy a případné žádosti o extra dodávky nad domluvené kontrakty chce dodat jenom přes NS2. Na každou smlouvu musí být totiž dva.

Je nutné si uvědomit, že ruská ekonomika je postavená na produkci zdrojů. A pro Rusko není výhodná stávající vysoká cena. Vysoká cena může přivést jednak konkurenci, druhak jsou takové ceny nestabilní. Pro ně je výhodná stabilní dlouhodobě garantovaná cena a objemy. Musí také investovat do těžby a údržby a tyto výkyvy činí trh méně stabilním. Ale vy byste chtěli mít doma nestabilní dodávky elektřiny, nebo plynu? Asi ne.

Lokálně nás čeká ekologický alarmismus domácích firem vlastněných cizým kapitálem, protože zelené odpustky je třeba si zasloužit.

Kdybych si měl prorokovat pár bodů, tak:

  • Škodovka (výroba aut) začne významně upadat s orientací na elektromobilitu. Drahá auta s malým dojezdem a nestabilní dodávky drahé elektřiny, která ani na trhu nebude, ji položí. O orientaci Škodovky na elektromobilitu již údajně rozhodl mateřský koncern VW. To způsobí slušné ekonomické problémy v celém řetězci dodavatelů. A než se vše přehodnotí, bude svět jinde (např. vodík, jednodušší auta bez milionu kurvítek,..). Nevěříte? vzpomeňte si na Nokii, kde je jí konec a tu sejmulo mimojiné chybné rozhodnutí o operačním systému a nerespektování zákazníků. Kdo ze zákazníků chce drahá elektroauta?
  • odehrají se velké tanečky ohledně jaderné energie. I pokud se rozhodne o dostavbě JE v ČR, tak to přijde v době, kdy stejné rozhodnutí uzraje ve více zemích a žádná firma to reálně nebude schopná v čase a peněžích realizovat. Navíc se opět z politkých důvodů vyřazuje Rusko, které má objektivně asi nejvíce zkušeností a navíc vlastní zbytky firem, které se v ČR podílely na stavbě JE. Mimochodem, za komárů jsme si jaderky stavěli sami podle sovětské dokumentace s konzultacemi. Ale realizace byla zde. Nicméně pořád zde politici raději nakupují za hranicemi, než aby se investovalo do lokálních znalostí a konkurenceschopnosti.
  • inflace je nyní jistě nad 10% a bude hůř. Nemá cenu se koukat na inflaci, kterou hlásí ČNB, protože tam je to dáno nákupním košíkem. Zkuste se sami podívat na rozdíly cen potravin, energií, bydlení atd... v meziročním srovnání. ČNB zvedá sazby a čeká nás dopad do hypoték při refixu a zřejmě velké prodeje rozestavěných domů. To stejné úvěry. A že byste na spoříícch účtech měli něco odlišného od čísel kolem nuly? Už nyní je v ČR u cca 750 tis. lidí na 4,5 milionu exekucí. A bude hůře. Sociální nůžky se začnou více otevírat, což vyvolá sociální tření.
  • EU bude dále poroučet větru a dešti. I soudruhům to trvalo nějakou dobu, než přišli na to, že fyziku zkrátka neokecají. Tam ještě EU není, ale chvátá tam tempem nevídaným. Ale stejně jako soudruzi bude vydávat nařízení a plány, mávat dotacemi a regulacemi, kdo co může a za jakých podmínek. Mezitím bude klesat životí úroveň lidí, obdobně jako svého času v zemích RVHP. A jednoho dne přijde revoluce, která EU  a její nařízení, regulace a plány smete. Nevím za jak dlouho, ale historie má tendenci se v nějaké podobě opakovat.

Shrnuto podtrženo - za stávající svrab může primárně politika, nikoli neovlivnitelné přírodní vlivy. Proto jiná cesta ven, než změna politiky a politků není.

A s tím bude budeme celý rok 2022 potýkat. Směřujeme ke změně, kdy nevím, za jak dlouho bude, či jaká bude, ale je zřejmé, že to byrokratické peklo odtržené od reality a potřeb lidí, dlouhodobě fungovat nemůže.
Aktualizováno Sobota, 01 Leden 2022 17:34
 
«ZačátekPředchozí1234567DalšíKonec»

Strana 6 z 7