Home Politika Volby do zastupitelstva Milovic 2010 Rozvoj letiště Boží Dar a referendum
Zpráva
  • EU e-Privacy Directive

    This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

    View e-Privacy Directive Documents

Rozvoj letiště Boží Dar a referendum PDF Tisk Email
Napsal uživatel Zdeněk Jobánek   
Pátek, 20 Srpen 2010 19:52

V polovině října proběhne referendum, které by do určité míry mohlo určit rozvoj lokality Boží Dar v příštích letech. Velkým problémem referenda je dle mého názoru nejednoznačná otázka, že kterákoli z odpovědí se dá interpretovat různě.

Především současný územní plán počítá s letištěm. Takže otázka: „Souhlasíte s tím, aby zastupitelstvo města Milovice zachovalo současně platný územní plán v části města, a to v areálu Letiště Boží Dar, umožňující stavby pro bydlení, podnikání, sportování a další aktivity?“ je minimálně sporná. Co se stane, když odpovím "ano", co se stane, když odpovím "ne"?

V tuto chvíli neexistuje pro celý areál letiště rozumný projekt, který by lokalitu rozvinul a vytvořil pracovní místa. Diskutovanou fotovoltaickou elektrárnu považuji za zvěrstvo z mnoha důvodů - nejenom že nevytvoří žádná pracovní místa, cena za pronájem je směšná  a celou oblast to zakonzervuje na 20 let. Z dostupných informací je zřejmé, že jde spíše o levné pozemky mimo letiště pro bytovou výstavbu a levný pozemek pro solární panely, a také pokud možno (a možná hlavně) za pomoci dotací letiště zbourat a sanovat. Navíc již dnes je jisté, že zlaté časy fotovoltaiky v českých zemích u nerealizovaných projektů pomale končí a cena kWh z těchto zdrojů se sníží, nehledě na požadavky na vyšší účinnost panelů, kterým se všichni investoři brání.

Dle mého názoru je, ve chvíli, kdy neexistuje hlubší diskuze o lokalitě a neexistuje komplexní a prodiskutovaný projekt, chyba umožnit změnu územního plánu v této lokalitě. Může se totiž snadno stát, že se územní plán změní a pozemky náhle změní majitele a spekulacím nebude konce. A lokalita bude úplně bez možnosti komplexního rozvoje.

Město by mělo zejména iniciovat diskuzi o rozvoji této lokality a začít se problému důkladně věnovat. Osobně bych nezatracoval ani projekt nákladního letiště, pokud by se ukázalo, že je ekonomicky proveditelný a Milovice nebudou zatíženy extrémním hlukem. U menších projektů, zejména u sportovně-rekreačního charakteru, které by byly nejlepší, bude nutné detailně vyhodnotit finanční hledisko. Evropské fondy pomale vysychají a státní rozpočet zeje prázdnotou... A u každého projektu bude třeba reálně vyhodnotit, kdo jej zaplatí a jaká bude návratnost.

 

Osobně tedy v referendu budu hlasovat "ANO". Dva roky jsou tak akorát na to, aby se rozjela pořádná a transparentní diskuze a hledání vhodných projektů.

Aktualizováno Pátek, 20 Srpen 2010 20:22
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit