Několik let jsme s manželkou plánovali výlet do Polska na Łebu. Vždy do toho něco vlezlo a tak letos, když jsme měli na pár dní hlídání dětí, vyrazili jsme na sever. Velkým zdrojem inspirace nám byly články p. Tomáška na Paladixu (http://www.paladix.cz/clanky/polsko-uvod-logistika-leba.html). Takže spíše popíši pár našich postřehů a přidám pár fotek.
CestaJeli jsme přes Německo, a před Štětínem jsme přejeli do Polska. Německo bylo průjezdné bez problémů a pouze pár kilometrů před Polskem to byla skoro polňačka, zřejmě ještě od Hitlera a pouze ve směru do Polska. Jak na cestě tam, tak i zpět, byla dálnice v Německu u polských hranic liduprázdná. Krajinu tam charakterizují větrníky, lesy a zase větrníky. V Polsku je dálnice jenom kousek, zbytek je jako naše okreska se širokým odstavným pruhem. Před každou křižovatkou je snížení rychlosti a ve vesnicích jsou sloupy s fotoradary. Nepotkali jsme moc kamionů, i když provoz byl poměrně hustý. Jeli jsme zemědělskou krajinou - obrovská pole obilí a brambor.Typické vesnice měli pár domů uprostřed polí. Logistika rodin tam bydlících musí být náročná.
UbytováníJeli jsme bez zamluvení si ubytování předem a v druhé polovině července. Naše představa byla, že se se stanem všude vlezeme. Přijeli jsme do Leby kolem 20:30h a chtěli jsme do kempu. Ukázalo se, že to nebude až taková sranda. První pokusy se ukázaly neúspěšné, zejména v kempu Ambre dali ostentativně najevo, že jsou do srpna plní a co otravujeme. Navíc některé recepce zavírají kolem 18h. Úspěšní jsme byli až v Mořském kempu (ulice Turystyczna 3). Tam se nám moc líbilo - je čistý a trochu bokem. Mimochodem, za několik dní v Polsku jsme potkali jenom 3-4 česká auta a jedny Čechy na majáku. Vše ostatní byli jen Poláci a pár Němců. Leba zejména navečer žije a vyrojí se tolik lidí, že si člověk klade otázku, kde se vzali. V případě, že pojedete v sezóně, doporučuji si veškeré ubytování zajistit předem. Pro Poláky je to asi hlavní turistická oblast a je tam opravdu plno.
PlaceníZřejmě největší překvapení. Málokde berou v běžných obchodech (ne supermarketech) kartu, ani v kempu nebyla platba kartou možná. Eura za Zloté jdou vyměnit i na poště. Navíc je třeba při platbě kartou dávat pozor - prvně vám karetní společnost nabídne zafixovaný kurz, který je extra nevýhodný (cca 10% z vybírané či placené částky bude poplatek karetní společnosti). Takže je třeba tuto volbu odmítnout a zaplatit s převodním kurzem, který Vám určí Vaše banka. Ceny jsou podoné, jak u nás.
JídloNa každém rohu je smažírna ryb. Vyberete si rybu, a během chvíle je na stole včetně fritků (hranolků). Dal jsem si platýze a za rybu jsem platil na naše cca 35 Kč. O něco dražší jsou ostatní ryby jako je losos, candát či jiné mořské ryby. Bez výrazného omezení druhu a velikosti ryby se za večeři pro dva vejdete s přehledem do 4-500 Kč. Dražší je pouze pivo.
Přírodní parkyCílem naší návštěvy byl zejména Slowinský národní park a duny. Chůze po písku je po pár kilometrech docela masakr na nohy. Většinou jsme chodili bosí a nejpříjemnější byla chůze po pláži, kde byl vlhký písek a nohy se tolik nebořily. Dobré je ještě zohlednit, jak fouká vítr. Jít např. 10km v silném protivětru po pláži je velmi náročné a vzduch je plný jemného písku. Proto jsme šli část cesty lesem a vraceli se s větrem v zádech po pláži. Chudáci, co šli proti větru se balili do ručníků.
Základem je si koupit turistikou mapu, sice to není kvalita, na kterou jsme zvyklí z našich map, ale pro plánování cest je neocenitelná. Poprvé jsem se setkal s černou turistickou značkou. Moře má velmi malou salinitu (cca 4g/l), takže vůně moře, která je např. v Chorvatsku cítit i dále od pobřeží, se v Polsku nekoná. Moře má zelenavou barvu a písek na pláži je jemný s minimem kamínků. Za pláží, která je široká od pár metrů až po cca 100m se zdvihá pískový val, za kterým je borovicový les. Ve své podstatě je poté Polsko placka, což je vidět z majáků (Stilo, Szolpino, tak z rozhleden). Prozkoumali jsme hlavně pláže od Leby na západ včetně muzea s raketami. To pro mě bylo zklamáním, v podstatě tam nic moc nebylo, kromě menší rozhledny a svařené atrapy rakety V2. Na pobřeží je také několik opuštěných vojenských základen rakeťáků.
PočasíZažili jsme jak silný vítr, kdy nevyjížděly lodě, tak krásné počasí nebo déšť. To vše během čtyř dní. Jeden den chodili lidé téměř v zimních bundách, druhý den již byli ve vodě (ta měla údajně 18°C, mě přišla teplejší).
ShrnutíPro mě mělo Polsko větší kouzlo než např. Chorvatsko. Moře je sice studenější, ale atmosféra mi přišla domáctější. V Chorvatsku si vždy připadám jako oslík v pohádce Oslíku, otřes se. Zde byli hlavně Poláci, děti s rodinami a cenová hladina byla jako u nás. Počasí bylo chladnější a to nám vyhovovalo.
|