Home Politika Volby do zastupitelstva Milovic 2010 Milovice - Noclehárna - co s tím?
Zpráva
  • EU e-Privacy Directive

    This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

    View e-Privacy Directive Documents

Milovice - Noclehárna - co s tím? PDF Tisk Email
Napsal uživatel Zdeněk Jobánek   
Pondělí, 06 Září 2010 15:38

 

Milovice jsou všeobecně vnímány jako noclehárna. Důvod je nasnadě. Ráno se práceschopné obyvatelstvo přesune do Prahy a večer se vrátí. Výjimku tvoří maminky na mateřské dovolené.

 

 

Důvod tohoto každodenního stěhování je zřejmý. Milovice leží v relativní blízkosti Prahy a v jejich okolí žádné významné zdroje pracovních příležitostí nejsou. Lidem nezbývá než dojíždět a většina obyvatel se sem s tímto vědomím stěhovala. Už na počátku předpokládali, že vše podstatné se bude odehrávat v Praze. Tudíž při rozhodování o místě bydlení nezahrnovali do kritérií občanskou vybavenost a neměli a nemají potřebu měnit si trvalé bydliště. Lákala je cenová dostupnost, blízkost Prahy a zeleň.

 

Nedostatečná občanská vybavenost

Papírově sice Milovice občanskou vybavenost mají - disponují 3 školkami, základní školou ve starých Milovicích a prvním stupněm v Mladé, doktory atd... Jsou zde i služby. V podstatě se Milovice tváří jako normální město, ale problém se objeví ve chvíli, kdy chcete začít služeb využívat. Dojíždějící si to začnou uvědomovat zpravidla ve chvíli, kdy mají malé děti. Rázem je maminka na mateřské dovolené vystavena denní Milovické realitě a její akční radius určuje potomek a to, zda má, či nemá k dispozici osobní automobil.

 

V tomto případě je to ale začarovaný kruh. S tím, jak pracující odjíždí do Prahy, kde také utrácí, nedochází k rozvoji služeb v Milovicích. Milovice v tuto chvíli nemají nic jako funkční náměstí, ani dostatek dostupných prostor k pronájmu pro komerční využití. Pokud se služby objeví, děje se tak v okrajových částech a s ohledem na rozlehlost Milovic provozovatelé živoří, protože velkou část poptávky stáhne Lysá nad Labem a zase Praha.

 

Samotné město Milovice nemá dostatečnou infrastrukturu, takže ani služby nejsou v takové šíři a kvalitě, jakou mají obdobně velká města. Tzv. "Ruská škola" za ta léta, kdy se vědělo, že Milovice rostou a bude třeba ji opravit, stále opravena není a co hůř, dodnes není na opravu projekt a sehnané finance. Kapacita školek je poddimenzována o několik set míst (v roce 2010 nebylo přijato do školky kolem 230 dětí). Bohužel stávající vedení města se na jednu stranu chlubí věkovým průměrem obyvatel pod 30 let, na druhou stranu nereaguje dostatečně na potřeby, které mladé rodiny mají. A pokud reaguje, tak je to až ex-post, když situace nastane. Díky tomu musí být matky s dětmi, které nevzali do školky doma a roste nezaměstnanost a nespokojenost.

 

Stále roste počet obyvatel u kterých je předpoklad, že budou mít děti, nebo je již mají. Kapacita školy a školky je hrubě nedostatečná. Poliklinika, či zdravotní středisko v Milovicích není. Moderní městské sportoviště je pouze u školy ve staré části Milovic. Mladá je z tohoto pohledu zanedbána. Hakenův stadion stále chátrá a funkční sportoviště je pouze Milten. Každý kolaudovaný dům má sice u sebe vybudováno mini pískoviště, ale ta jsou často nefunkční - většinou neoplocená, s malým pískovištěm a houpacím zvířetem na pružině. Odpolední aktivity pro děti jsou minimální krom několika vlaštovek.

 

Co tedy s tím?

Bohužel nelze čekat zázraky. Stávající vedení města neskutečně prospalo období, kdy měl stát dostatek prostředků na spolufinancování a město nevyužilo možností spolufinancování rozvoje z fondů EU. Nepřipravilo žádné rozvojové projekty, zatím co dovolilo nekontrolovaný růst. Dohnat ztracené roky bude hodně těžké a domnívám se, že stávající osazenstvo radnice není schopno takového stylu práce, který by z Milovic udělal město pro život, ne jen pro spaní.

 

Prioritou proto musí být urychlená dostavba "ruské" školy tak, aby podchytila nástup prvňáčků.

 

Dále je třeba aktualizovat koncepci rozvoje města a postavit se jednoznačně k dalšímu rozvoji Božího Daru a případné rekonstrukci letiště, které by bylo schopno vygenerovat dostatečnou poptávku po práci pro široké okolí.

 

Je nutné připravit projekty na rozvoj města - vybudování jeho centra, na zdravotní středisko, sportoviště, atd… Prvním krokem musí být připrava projektů a ruku v ruce s tím musí jít lobbing na všech úrovních, aby v dnešní napjaté době byly nalezeny finanční prostředky.

 

Jinak se může stát, že tak jak byl rychlý příliv obyvatel do Milovic, tak bude ještě rychlejší odliv a zůstanou zde jenom problematičtí občané.

 

 

Aktualizováno Pondělí, 06 Září 2010 16:00
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit