Zpráva
  • EU e-Privacy Directive

    This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

    View e-Privacy Directive Documents

Milovice - jak dál? PDF Tisk Email
Napsal uživatel Zdeněk Jobánek   
Úterý, 28 Září 2010 09:16
Není jednoduché říci, jak Milovice přebudovat na město vhodné pro život, a ne jen pro přespání. Jedním z důvodů je dle mého názoru skutečnost, že původní Milovice byly a svým způsobem jsou vesnice. Koneckonců tak byly dosud řízeny. Za "kolejemi" se nacházel vojenský tábor. Vojenskému zaměření odpovídalo architektonické rozložení tábora a způsob vybudování infrastruktury. Ubytování rodinných příslušníků SA v 70. a 80.letech dvacátého století sice vedlo k tomu, že se zde objevily tisíce civilistů, pro které byly vybudovány školy, sportoviště a kulturní zázemí, ale z pohledu služeb a prodejních prostor přišla revoluce příliš brzy, protože větší centrum obchodu (obchodní dům) zůstalo nedobudováno a dnes je z něj rezidenční objekt. To se týká i zdravotnictví. Nestihlo se otevření postavené a z části vybavené moderní polikliniky, nebyla dostavěna nemocnice a ta je nyní po rozkradení a devastaci určena k demolici. Služby to socialismu neměly vůbec lehké. Během pobytu SA se zde nerozvinuly. A ani dnes v Milovicích nefungují v rozsahu, který by vyplýval z počtu obyvatel. Zmizelé Milovice

 

Jak z uvedeného ven?

Prvním krokem by měl být rozumný územní plán, který bude dodržován a jednoznačně určí kde se jak budou Milovice rozvíjet. V tuto chvíli se zde staví zejména nemovitosti určené pro rezidenční bydlení. A to nejen rekonstrukce, ale i novostavby. Je třeba zaujmout jednoznačné stanovisko k rozvoji Božího Daru a letiště.

Měla by být vypracována urbanistická studie, která by vedla k vytvoření nového přirozeného centra Milovic. A to zřejmě v oblasti mezi RKDM a nádražím. V rámci toho by měly vzniknout kancelářské i prodejní prostory a prostory pro provozování služeb.

Je třeba vybudovat novou školu a vytvořit navázané volnočasové aktivity. Cílem musí být umožnit dětem plnohodnotný rozvoj. Jinak je zde riziko vytvoření dětských gangů, které se budou bezcílně potulovat, zatímco jejich rodiče budou pracovat celé dny v Praze.

S velikostí města jako jsou Milovice je na místě i vybudovat zdravotní středisko a umožnit soustředění zdravotní péče.

Milovice - město zeleně

Dlouho jsem to považoval za pravdivé tvrzení. Opticky Milovice vypadají, že jsou zaslíbeným místem bydlení v přírodě. Druhý pohled je ten, že se jedná zejména o náletové dřeviny a traviny a zelený travní koberec travin často překrývá odpadky a nepořádek, kterého stále přibývá. Z tohoto důvodu tento název považuji za potěmkinovskou vesnici.

Shrnutí

Výše uvedené body považuji za minimum, které je nutné vytvořit pro rozumně fungující město. Je docela možné, že se na tomto shodnou i ostatní, včetně současného zastupitelstva.

Pak je ale otázkou, jak je možné, že zatímco jiná města čerpala dotace na kde co, Milovice a jejich vedení spalo. A to mělo město přebytky v hospodaření a disponovalo desítkami milionů, které mohlo využít na přípravu projektů spolufinancovaných z peněz EU, nebo na investice. Příležitosti využity bohužel nebyly a nyní nebude jednoduché sehnat peníze na potřebné projekty. Protože je jisté, že město na všechny potřebné investice mít nebude.

Aktualizováno Neděle, 03 Říjen 2010 05:37
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit