Zpráva
  • EU e-Privacy Directive

    This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

    View e-Privacy Directive Documents

Práce v Milovicích PDF Tisk Email
Napsal uživatel Zdeněk Jobánek   
Úterý, 28 Září 2010 09:36

Práce v Milovicích a okolí ve zkratce moc není. Největším zdrojem pracovních míst je Praha dostupná po dálnici na její okraj za cca 30 min., nebo vlakem 45 minutami do centra Prahy. Z uvedeného je zřejmé, že pro občana využívajícího PID je běžné denně níže uvedené rozložení času při dojíždění za prací do Prahy.

Ukázkový výpočet:

 

  • 2h 20 min. cesta do práce (optimistická orientační cesta dveře - dveře do práce v Praze a zpět)
  • 8h 30 min. pracovní doba

Celkem tedy min. 10h 50 min. denně stráví běžný občan Milovic mimo město. V případě, že má děti, to znamená, že po toto období musí mít zajištěno hlídání, případně nějaké aktivity, které děti zabaví, jinak se zabaví po svém samy.

Zajímají se vůbec obyvatelé Milovic, kteří ještě nemají děti, co se děje ve městě přes den? Případně chybí jim něco ze služeb? Podle mě ne, protože vše, co potřebují, mají v Praze a často si ani nemění trvalé bydliště. Milovice berou jako startovní bydlení bez větších infrastrukturních nároků.

Toto vidím jako časovanou bombu, kdy se město přes den vylidňuje a zůstávají zde pouze maminky a děti. V případě, že by se vyskytly jakékoli bezpečnostní problémy např. přistěhováním velkého množství nepřizpůsobivých minorit, může to působit jako rozbuška pro exodus stávajících obyvatel mimo město a naopak přistěhování se dalších problematických skupin. Lidé bez dětí jsou poměrně mobilní. Lidem s dětmi to bude trvat o něco déle, ale v situaci, kdy jeden rodič dojíždí do Prahy a živí celou rodinu, a většinou žena s ohledem na děti do Prahy dojíždět nemůže, je při absenci práce v místě a blízkém okolí, odstěhování se jinam logickým vyústěním.

Nezaměstanost v Milovicích je cca 2x větší než např. v Lysé a pohybuje se kolem 13-14% a je nad celorepublikovým průměrem.

Z tohoto důvodu se domnívám, že je třeba do Milovic přivést investory. A logickým místem ,kde mají Milovice jedinou a unikátní konkurenční výhodu oproti ostatním místům v okolí Prahy, je letiště. A příležitost vidím ve vybudování buď low-cost, nebo nákladového letiště. I v tomto ujel Milovicím vlak - low cost letiště je ve fázi příprav ve Vodochodech a otázkou je, jak se budou rozvíjet letiště v Hradci a Pardubicích.

Rozhodnutí

Obyvatelé Milovic, zejména ti v produktivním věku, si budou muset položit otázku, zda chtějí žít v městě - noclehárně, které má minimální infrastrukturu a nebo ve městě, kde jsou služby a práce. Bez investorů se peníze na rozvoj Milovic nenajdou. A jedinou konkurenční výhodou je právě již zmíněné letiště.

 

Aktualizováno Úterý, 28 Září 2010 09:41
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit