Home Střelectví EU vymýšlí další hloupost - zákaz olověných střel a rybářských závaží
Zpráva
 • EU e-Privacy Directive

  This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

  View e-Privacy Directive Documents

EU vymýšlí další hloupost - zákaz olověných střel a rybářských závaží PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Úterý, 22 Leden 2019 06:27

Evropská unie umí opravdu řešít podstatné a důležité věci, které nás všechny pálí. A teď konec ironie a podívejme se na další zmetek z Bruselského byrokratického lůna, Agentury pro chemické látky (ECHA).

Evropským strážcům hodnot a zdraví nevadí kvanta pesticidů a jedů v půdě, vodě a jídlu, ale zásadní problém je nyní s olovem, které používají střelci a rybáři. Obojímu se věnuji, takže k tomu mohu něco říci.

Rybářská olůvka se používají stovky let. Každý rybář nějaké pozbyl, nějaké našel. Váha olov se pohybuje od jednotek do desítek gramů. Ve vodě se olůvko pokryje vrstvou oxidů a leží si tam klidně desítky let. Zoxidované olovo má podobu matného, šedého kamínku. Ryby olovo nežerou a ptáci také ne. Jaká je pravděpodobnost, že pták zobající kameny do žaludku sežere větší množství olověných drobných olůvek, které mu uškodí, když délka života např. kachny je běžně mezi 5-10 lety a žádné hromadné otravy ptáků či ryb rybářským olovem nejsou zatím známy? Ryby jsou nyní mnohem více zatíženy rezidui léčiv a hormony ve vodě, což je opravdu problém, který by měli soudruzi v Eurosojuzu řešit. Veškerá medikace nejen lidí, ale i zvířat není zachycena v čističkách, ale pokračuje do povrchových a časem i podzemních vod. Vystavení se těmto zbytkům hormonů a léčiv má dopady přímo na vývoj rybí populace.A dříve či později to bude mít dopad i do lidské populace, protože působení těchto velmi nízkých hodnot dlouhodobě není prozkoumáno.

 • Střelecké využití olova - olovo je plastické a má velkou hustotu. Poměrně nízný bod tání umožňuje dobré zpracování a výrobu střel. Zároveň se střela dobře tvaruje dle drážek v hlavni, které zajišťují střele rotaci a stabilitu potřebnou při letu.
  • sportovní střelci střílí na střelnicích. Tj. na vymezeném prostoru, který má jasně definou dopadovou plochu, kde se olovo hromadí a není až takový problém to jednou za pár desítek let zrecyklovat a olovo vytěžit a hlínu deponovat. V mezičase fungují stejné oxidační procesy.
  • lovci používající kulovnice - vystřelí za rok jednotky, maximálně desítky střel, každou o hmotnosti kolem 10g. Olovo díky svým vlastnostem umožňuje takové deformace loveckého střeliva, které předají maximum energie zvěři a rychle ji usmrtí. Rána vstřelu se vyřezává a případy otravy člověka olovem v těchto případech nejsou známy.
  • lovci brokovými zbraněmi mají nyní možnost ocelových, či olověných broků. Již nyní se v mokřadech nepoužíjí olověné broky. Pokud někde dochází k hromadění olověných broků, jsou to bažantnice, kde je umožněn poplatkový lov. Opět, olovo předá více energie svému cíli. U bažantnic je můj osobní názor takový, že skutečný myslivec střílet do bažantnice nejde, protože to není lov, ale jatka.
Důležité je i zmínit, že náhrady střel ze zinku a mědi jsou v konečném důsledku toxičtější a opravdu představují zdravotní riziko. Pro vybrané vojenské střelivo se používaly např. střely z měkké oceli, ochuzeného uranu či wolframu.

Když to shrnu, stávající použití olova jak v rybářství, tak ve střelectví nepůsobí zdravotní problémy, nebo významné zatížení přírody. Z výjimkou bažantnic bych řekl, že není o čem se bavit a materiál z Bruselu je další zmetek, který není podložen žádnými studiemi, či výzkumy.