Home Střelectví Sa vz.58 a Vortex Sparc AR
Zpráva
  • EU e-Privacy Directive

    This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

    View e-Privacy Directive Documents

Sa vz.58 a Vortex Sparc AR PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Sobota, 04 Leden 2020 16:02

Stará dobrá 58 patří pořád mezi nejvíce dostupné poloautomatické pušky na trhu s relativně levným střelivem v ceně kolem 5-8 Kč.  Základní omezení této zbraně je v tom, že z výroby máte k dispozici buď pevnou pažbu - tzv. pádlo (P) nebo ocelovou sklopku (V) a tím to končí. Kapotáž je v lisované pryskyřičné dřevotřísce. Takže kdo si chce střelbu více užít, začne "kosu" tunit. Čímž se pomale, ale jistě, začne dostávat k ceně platformy AR, která je na tuning připravena neporovnatelně lépe. Hodně proto záleží na tom, jak vás střelba puškou chytne a za kolik jste jednotlivé tuningové kusy vč. zbraně koupili. Bývala doba, kdy 58 stála do 6 tis. Kč.


Postupným tuningem 58 jsem si prošel i já. Prvním krokem byl kompenzátor. Kompenzátor zlepšil chování při střelbě za cenu většího hluku, což mi v podmínkách venkovní střelnice, kde obvykle střílím, nevadí. Výměnu zvládnete v domácích podmínkách bez problémů, pokud výrobce dodává i set různě vysokých podložek, které kompenzují různé umíštění začátku šroubovice závitu na hlavni. Já jsem šel do nerezového kompenzátoru Extrema II a nemohu si stěžovat.

Dalším krokem byla výměna pažbení. Před lety jsem koupil modernizační sadu plastového pažbení od České zbrojovky. Obsahovalo černou platovou pažbičku, nadpažbí a podpažbí. Díly včetně railů byly v plastu a nadpažbí bylo nutné po výměně spojit 2 šrouby a provrtat plechový protikus / kování, ze kterého se sundal původní dřevotřískový lisovaný kus. Fílg je v narovnání či odstranění paciček, které brání pootočení a následně prostém pootočení dřvotřísky o 180 stupňů. A při výměně jsem následně udělal chybu. Při vrtání v kuchyňských podmínkách jsem nedosáhl dostatečné kolmosti na osu, což nevadilo přesně do té chvíle, než jsem na nadpažbí chtěl dát kolimátor a iritovalo mě, že není svislý (90%), ale má pár stupnů vychýlení. Používat se to sice dalo, někdo by si možná ani nevšiml, ale vadilo mi to. Mimochodem, modernizační sada vyžadovala zkrátit montážní šrouby (byly tam M4), protože jinak docházelo ke kolizi s pístem. Nešlo proto ani použít samojistící matku, která už byla moc vysoká.

Takže rada první - pokud budete měnit nadpažbí za systém, který kapotuje původní plechový kryt a vyžaduje přichycení šrouby, jako modernizační sada CZUB, dělejte to na stolní vrtačce, ať máte vyvrtané montážní díry maximálně v ose.

Jak z této prekérní situace? Lze zvětšít díru a zkusit to opravit. Šlo by to i zavařit, převrtat a přebrousit, použít podložky, atd... Situace se zlepší, ale principiálně má originální díl docela vůle a stejně to nebude i při přesném vrtání úplně ono.Bude to mít jako celek vakl.

Další cestou je vybrat celoduralové nadpažbí, které je monolitické a obsahuje v sobě pacičky, které se zaháknou pod plynový nástavec a přidělání je šroubem. Touto cestou sem nakonec šel, protože jsem 58 chtěl vylepšit o kolimátor Vortex Sparc AR.

Při hledání vhodného nadpažbí jsem zohledňoval i cenu, takže nakonec vyhrál Gundocthor z Brna a nadpažbí typ A. Při nasazení se ukázalo, že je třeba jej trochu dopasovat. V mém případě se nepřekrývaly díry pro šroub a bylo třeba ubrousit cca 0,3-0,5 mm čela nadpažbí, aby bylo možné zasunout dodávaný šroub. Ideální je broušení dělat v dílenských podmínkách, jinak se blbě drží kolmost. Ale doma v kuchyni jsem si s tím nějak poradil a nadpažbí si sedlo a drží dobře. Přišel jsem akorát o černění na čele nadpažbí, protože právě tam jsem ubíral. To pořeším černěním později.

Rada druhá: neustále zkoušejte, zda již nadpažbí pasuje a ubrušujte co nejméně. Koukejte, zda ubíráte všude stejně a zda máte vše i na své zbrani vše kolmo. Případně to upravte realitě. 58 byla dělána do pole a podle toho má výrobní tolerance.

Na nasazené nadpažbí, které je navíc jištěné a stažené šroubem, jsem nasadil Vortex Sparc AR, který má 2 MOA tečku a šel to vyzkoušet na 25-30m, které mám k dispozici na nejbližší střelnici.

Hned to lítalo, kam mělo, v horizontální ose (tj. nebylo nutné posouvat nástřel doleva/doprava), jediné, co bylo vhodné, upravil jsem si 2 kliky výšku střelby. Gruping střel je naprosto v pohodě a kolimátor po pár desítkách ran zatím drží.Na delší střelnici to pak ještě poladím, ale již nyní jsem spokojen.

Sa vz.58 není ostřelovačka, ale kolimátor výrazně zvedl komfort střelby, čtení terče a rychlost zacílení. Mířit lze oběma očima a tečka 2MOA je pro útočnou pušku tak akorát, protože se předpokládá spíše dynamická střelba a tečku je potřeba rozumně vidět.

Co je další krok k tuningu? Za mě jednoznačně pažba. Chci se porozhlédnout po stavitelné pažbě typu AR. Ale o tom příště.Aktualizováno Pondělí, 27 Duben 2020 13:57
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit