Home Politika Blog Koronavirus, neboli Čínská chřipka
Zpráva
  • EU e-Privacy Directive

    This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

    View e-Privacy Directive Documents

Koronavirus, neboli Čínská chřipka PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 22 Březen 2020 11:33

V Čechách pokračuje nouzový stav a dny se stávají monotónními, stejnými a vše se slívá. Není proto od věci si udělat zastávku, a podívat se, jaká situace je a kam směřujeme. I proto, když se člověk za dlouhý čas podívá, aby poznal, jak moc se mýlil. Paměť je velmi ošemetná záležitost.

Nouzový stav tu máme od 12.3., a je plánován zatím do úterý 24.3. Školy se uzavřely již 11.3.2020. Tedy před 12 dny. Podle novinových zpráv se zdá, že nákazu dobře zvládá Čína a Jižní Korea, které důsledně testují, izolují a jsou materiálně vybaveny. I dnes je plný český internet případů, kdy lidi nejsou otestováni, a chtěli by. Proto je oficiálních cca 1050 nakažených hluboce podhodnocené číslo, ale protože se testuje málo, tak nikdo neví, jak moc. Můj osobní odhad je, že nakažených bude přes 20.000.

Došlo k uzavření hranic, ale opět tak nějak na půl. Lid z pohraničí dále jezdí do zaměstnání až 100km za hranice. Protože Německo situaci podceňuje a počítá s velkým promořením populace, jsou toto lidé, kteří budou zanášet nákazu zpět, i kdyby se zde začala situace stabilizovat. Mezinárodní doprava funguje stále, ale na benzinkách jsou zavřené záchody a kamioňáci tak využívají lesy a louky kolem cesty. Další potenciální zdroj nákazy. Zejména u tranzitní dopravy, kterou je možné nahran na koleje, je to zbytečné.

Zajímavý přístup zvolila Velká Británie (ta oficiálně), a dále Německo, Francie, Španělsko. V podstatě počítají s masivním promořením populace a izolací důchodců (sejde z očí, sejde z mysli). Při smrtelnosti mezi 1-6% počítají s miliony mrtvých. V případě Německa dokonce část obyvatel (těch mladších) koronavirus vítá, protože zabíjí především staré, ty, co podle nich zničili planetu. Tento názor pomáhá šířit státní Německá televize.

Vzhledem k tomu, že Německo je místem, kde vznikl Marxismus, nacionalismus, platilo revoluci v Rusku,… je potřeba si dát velký pozor, protože stejný koncept budou chtít skrze EU exportovat.


 Nekompetentnost

Tato krize ukázala, jak je na ministerstvech a ve státní správě mnoho, příliš mnoho, nekompetentních lidí. Jsou to lidé do hezkého počasí. Ukazuje se, že za poslední desítky let se do civilní ochrany neinvestovalo nic, naopak co bylo, se zničilo a prodalo. Kde jsou pandemické plány, kde jsou lidé, kteří jim rozumí a řídí se jimy, kde jsou materiální zásoby? Vláda nepředvádí strategické řízení, ale chaos, který prodávají jako skvělou práci.

Není přece možné mít postavené zdravotnictví a klíčová odvětví státu na tom, že v případě problémů se vše objedná a koupí, a nebo znárodní. Měly by být nalezeny osoby, které za zásoby byly odpovědné a měly by být hnány k odpovědnosti. Pokud se tak nestane, stane se to znovu. Nejde o to mít teplé, dobře placené místečko, ale bez odpovědnosti. Podívejme se na tristní stav hygienické služby (viz komentáře lidí na internetu, co potřebovali testování a nedočkaly se ho), podívejme se na ministerstvo zdravotnictví - akutní nedostatek všeho, informace se mění co chvíli.  Koukněme na  červený svetr na Ministerstvu vnitra, kdy vnitro jako celek také selhává a rozhodně nejsou ti, kdo mají nějaký plán, vybavené policisty a jsou schopni cokoli vynutit. Naopak, p. Hamáček ještě zkouší získat bodíky, až krize přejde. Armáda je neviditelná a vše plyne tak nějak samospádem.

Galanterie se staly prvkem klíčové infrastruktury, protože si lidé museli začít šít roušky. Vláda sice zakázala chodit s odhaleným obličejem, ale není tu materiální základna, takže se Češi vrátili k tomu, že co si člověk udělá, to má. Roušky se tedy šijí doma. Chvála šicím strojů, a málokdo se nyní prá, jak je možné, že jsme se do této situace dostali.

Jenom připomeňme, rouška zachytává kapénky majitele, není to všeho spása. Respirátor podle úrovně zachytává kapénky, které by majitel vdechnul, ale díky ventilu šíří kapénky majitele do okolí. Tedy majitel roušky tak nějak chrání okolí, majitel respirátoru chrání sebe.

Západní Evropa

Západní Evropa je ztracena. Nejde o to, že je tam Koronavirus masivně šířen, jde o životní přístup mladých západoevropských lidí, kteří jsou připraveni obětovat své rodiče a prarodiče ve jménu nějaké zelené ideologie. Nicméně je nutné si uvědomit, že to, že ČR nějakým způsobem omezila možnost cestovat přes hranice je funkční jenom tehdy, pokud západní Evropa nebude dalším šiřitelem nákazy a to bude trvat ještě dlouhé měsíce.

Co se stane, až Němci nakažení Koronavirem uvidí zkolabované Německé zdravotnictví, nebudou se hnát do Čech, aby se vyléčili zde? Ochrana hranic je fakticky formální a omezená na hlavní tahy.

Solidarita? Kde je? materiál není nikde a státy si vše znárodňují. Ukazuje se, že co fyzicky nemám, to nemám. Platí to i pro různé finananční instrumenty,...


Čína a dovoz materiálu

Dnes jsme svědky nadpisů jako "Přilétlo letadlo naděje", kdy přistál Antonov 124 a dovezl roušky a respirátory. Odkud? Z Číny. Kde jsou mávači Tibetskými vlajkami? Naopak, prezentuje se to tak, že jsme přeskočili jiné státy díky vztahům prezidenta Zemena a funkcionářů ČSSD v Číně. Nyní nakupujeme za miliardy v Číně v podstatě výrobně primitivní materiál a jsme rádi, když jej vůbec přiveze exsovětské nákladní letadlo, protože Evropa a my samotní nic nemáme a nic nevyrábíme.

Někteří děkují za letadlo NATO, ale přepravila to Ukrajinská společnost Antonov, u které si NATO a ČR. I mnoho dříve protičínských webů a lidí nyní řeší, jak dostávat věci z Číny a kopnout u toho do Ruska. Kolikrát přechází zrak, co lidi vymyslí.

Čína se vrací na výsluní i tím, že začala zásobovat nejen pomůckami a rychlotesty, ale už i lékaři, Itálii. Osobně si pořád kladu otázku, jak je možné, že v Číně v čase krize předělají za 2 týdny továrnu na telefony na největší továrnu na roušky s denní kapacitou 5 milionů roušek, přičemž si stroje museli vyrobit a zde se několik týdnů řeší, kdo vlastně může koronavirus testovat. Podívejme se do roku 1941 a masivní přesun výroby v SSSR za Ural. Chtěli to zvládnout, tak to zvládli. Méně kecali, více dělali.

O výrobě v Čechách je ticho, akorát se slibují nějaké roušky v mědí v dubnu, tedy několik měsíců po zahájení epidemie.

Je jasné, že takto uspořádaná společnost je nemocná a nefunkční. Má příliš sádla v organizačních a řídících procesech. Je to společnost pro Happy day scenář, kdy je vše krásné a růžové.

Doufám, že po krizi skončí éra neziskovek, genderových studií a podobných zbytečností.

Čína ukázala větší schopnost fungovat a adaptovat se.

Západní Evropa koronavirus zřejmě využila k důchodové reformě, kdy má moc staré populace, která ji finančně zatěžuje. Mimochodem, již zcela trapné jsou komentáře o tom, že za koronavirem a šířením poplašných zpráv jsou ruští trollové.


Co víme o viru

Čínská chřipka, neboli Covid-19, coronavirus, SARS CoV-2 a další názvy jsou synonyma pro virus, který se objevil v Čině někdy v listopadu 2019. Buď vznikl nějakou mutací na čínských tržištích, kde se dá sníst snad vše, co leze a dýchá i leta po smrti, nebo mu někdo pomohl v laboratoři. Pravdu se jistě nedovíme, protože detailu viru rozumí málokdo a informace o umělém vzniku má explozivní charakter. Obecně, pokud nás Čína zásobila před pár lety SARS, MERS, nyní Covidem, je zřejmé, že tato epidemie není poslední a do 10-15 let tu bude další.

Je to daň za pohodlnou globalizovanou společnost zaměřenou na zisk, zisk a zase zisk. Bez ohledu na následky.

Velká část nakažených má mírné příznaky, ale nákaza je velmi nebezpečná pro nemocné a staré lidi. Úmrtnost je cca 60x větší než u chřipky (0,1% vs. 6-8%) a některé články mluví o trvalých následcích u vyléčených v podobě poškozených plic, nebo neplodnosti. Takže ani veselí mladí šiřitelé nemusí dopadnout tak dobře, jak si myslí.

Vir je také docela životaschopný. Zatím také není potvrzeno, že kdo prodělal nákazu, tak je imunní. Je to spíše předpoklad. Vir dále dosti mutuje a již nyní jsou minimálně dva kmeny, i když někdo uvádí až 49 kmenů.

A jestli chcete námět na přemýšlení, objevení Ameriky vedlo k vyhubení cca 90% původního obyvatelstva zavlečenými nemocemi! Stačilo k tomu méně než 200 let. Dnes obletíte zeměkouli za den, dva. Pandemie to ukázala v plné nahotě, že tupost/arogance/nezájem/sobeckost lidí a snadné cestování exportovaly virus do celého světa.

Takže co dále

Lidé si zvykají na roušky, které mají primárně psychologický charakter. Mnozí si z viru nic nedělají, neb jsou mladí a jsou toho názoru, že to dají v pohodě. Nebo je tu skupina, která si říká, že chytit to první je výhra, zdravotnictví je ještě funkční a mají tedy největší šanci. Stát sice vydává zákazy, ale není schopen je vynucovat. Je to takový soft nouzový stav. Nefunguje ani masové testování, které pomohlo situaci stabilizovat v Číně.

Ekonomika dostává zabrat zavřením obchodů, ubytovacích zařízení, škol, atd…

Svým způsobem pohlížejme na koronavirus jako na varování, které přišlo dříve, než jsme se stali stejnými konzumenty života, jako Západní Evropa. Máme šanci se poučit a změnit přístup. Každý jednotlivec musí začít u sebe. Musí se vrátit doba, kdy lidé v pozicích, kde se rozhoduje, jsou nejen manažeři, ale také ví, o čem rozhodují. Znalost problematiky totiž personalisté vnímají jako obtíž, která neumožní "helicopter view". Představa, že na každé rozhodnutí se svolá panel a bude se diskutovat je vlastní tak EU, která mimochodem ukázala svoji absolutní nefunkčnosti.

Ukazuje se, že úzká specializace je ve vrcholových rozhodovacích funkcích nevhodná, protože ti lidé nechápou kontext a následky.  V kombinaci s arogancí je to velmi špatná situace, která stojí zbytečně ztracené životy a prostředky. Dále tato krize ukázala, jak moc firem je těsně nad propastí a nemá zdravé rezervy a spoléhají jenom na kontinuální cash flow. I když se nyní stát o stovky miliard zadluží, z dlouhodobého pohledu by se měl trh vyčistit, aby se objevily nové a lepší firmy.

Každá krize skončí, skončí i tato. A je na nás, zda z ní vyjdeme silnější, a nebo budeme pokračovat v cestě do (laskavý čtenář si již doplní).

A ještě pár poznámek na závěr, které bych nazval hlouposti, které příště nedělat:

  • Rozpustit civilní ochranu, zrušit sklady a doufat v neviditelnou ruku trhu;
  • Místno mobilizace vlastních zdrojů se soustředit na dodávky materiálu z druhého konce světa jako na spásu, to může pomoci, ale prohlubuje to naši závislost
  • Nakoupit roušky a pak mít nápad, že každému dodá pošta jednu. Při životnosti čínské roušky 1 den je to nesmyslné mrhání prostředky, které kromě psychologie nepomůžou vůbec ničemu
  • Vykašlat se na testování a posílat lidi domů, aby nemoci dále šířili
  • obecně nemít plán a vymýšlet ho za pochodu a neustále měnit informace


Aktualizováno Neděle, 22 Březen 2020 12:01
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit