Home Politika Blog Vstupujeme do roku 2022
Zpráva
  • EU e-Privacy Directive

    This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

    View e-Privacy Directive Documents

Vstupujeme do roku 2022 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Sobota, 01 Leden 2022 16:32

Máme tu první den nového roku a všichni si přejme hlavně zdraví. Ale již nyní je jisté, že to nebude snadný rok.


V oblasti zdraví stále téma Covid

Jednak nám virus mutuje, druhak je kolem něj tak velký business, že to hned tak neskončí. Tvůrci vakcín a testů se ukázali jako geniální, pokud to vše vymyšlené na wuchanskou variantu viru funguje i na rozmáhající se variantu omikron. Zvládalo to již Deltu, Deltu plus a možná jsem něco zapomněl.  Lidé si jdou pro třetí dávku, zazněly již i návrhy na pravidelnou vakcinaci několikrát ročně. Spustila se vakcinace dětí, které s covidem nemají v 99,9 % žádný problém. Lidé přistoupili na hru "Na tečku", kdy jim úřednictvo vypíná, či prodlužuje bumážku na sportoviště, restaurace, cestování... Segregace vesele pokračuje. Přesto se vysoce proočkované státy potýkaji s nákazou, která ale v nové mutaci zasahuje lidi podstatně mírněji. Přesto stále velký tlak na to udat "wuchanské" vakcíny, testy a stále testovat...

Uvidiíme, jak uvedený model všichni ocení po x-té dávce, kdy platnost očkování bude pár týdnů a pokud se nepřeočkují, spadnou mezi neočkované bez ohledu na protilátky nebo to, že se do té doby neustále očkovali. Jednou tuto hru začali hrát, a nebude jednoduchné vystoupit. Druhak je tu stále otázka protilátek, které vlastně nikoho moc nezajímají, protože soudružská matra je očkování a prohlášení, že po očkování je lepší ochrana, než po prodělání nemoci.

Zde je třeba zmínit jednu věc. Covid je do určité míry abitrární nemoc. Sám jsem jej prodělal, a ne zrovna snadným způsobem, ale obecně je člověk za nemocného prohlášen na základě PCR testu ze slin či stěru ze sliznice. Má ale dotyčný bezpříznakový člověk covid skutečně, nebo jen uvízl na sliznici a stěr probíhal ve chvíli, kdy ještě nebyl zlikvidován? Doktoři covid nevyšetřují a po dvou týdnech jste zase bez jakéhokoli vyšetření či návštěvy prohlášeni za zdravé. Stejně tak byli očkovaní dlouho úředně prohlášeni za bezinfekční, i když je dokázáno, že očkovaný může také šířit nákazu.

Z pohledu statistiky zde proto platí, že údaje lze sbírat a interpretovat téměř libovolně, protože máte vstupní data zatížená mnoha chybami a záměrnými? nedokonalostmi.

Covidová pandemie tedy skončí, jakmile skončí politický zájem. Virus tu ale s námi v nějaké mutaci zůstane neustále.


Ekonomika

Říká se, že sli člověk zvykne i na čekání na oprátku. Proto je zatím relativní klid po masivním zdražování energií. Zatím totiž nepřišlo lidem vyúčtování a spousta lidí si myslí, že se jich to toliko netýká, protože si dopady neuvědomují. Ale to s nedoplatky přijde. A uvidíme, zda se u nás objeví něco jako žluté vesty ve Francii, které vybudilo zvýšení daní na paliva.

U energií je ale opět zvýšení cen bytosné politikum, které nemá s realitou těžby nebo dodávek nic společného.

EU zavedla pod taktovkou Německa zdanění CO2 a povolenky Němci tlačí co nejvýše, protože to odpovídá jejich extremistickému vidění světa, které je Němcům vlastní. Stejně tak jejich rozhodnutí uzavírat jaderné elektrárny. Navíc jsou Němci bohatí a nedostatek energie si nakupují, i u nás.

Ale nyní jsme na začátku zimy a nevíme, jaká bude. Přesto Němci vypínají jaderné elektrárny a uhelné elektrárny, i když větrné a solární zdroje zrovna nedodávají.

U plynu je to ještě pikantnější. Pod taktovkou EU některé státy vč. ČR začaly odebírat plyn na základě obchodování na burze a byly ukončeny dlouhodobé kontrakty s Ruskem /Gazpromem.  Jinými slovy se spekulovalo na nízké ceny. Nějakou dobu to bylo príma, protože se ceny držely nízko, covidová ekonomika byla v útlumu a zima byla teplá, takže plynu nebylo tolik potřeba.

Ale nyní se situace mění. Evropské státy mají nasmlouvány nízké dodávky plynu, navíc díky politice někteří nakupují ruský plyn z Německa, protože obchodovat s Ruskem přímo je fuj a tak si raději připlatí a to vč. ČR. A Rusové, kterým Němci na jednu stranu Němci říkají, že je Nord Stream 2 soukromý projekt, do jehož schvalování nemá politika co mluvit, a který nebude schválen dříve, než v létě, ale druhou větou dodávají, že spuštění NS2 je geopolitická chyba.

Co tedy Rus udělá? Přesně dodržuje smlouvy a případné žádosti o extra dodávky nad domluvené kontrakty chce dodat jenom přes NS2. Na každou smlouvu musí být totiž dva.

Je nutné si uvědomit, že ruská ekonomika je postavená na produkci zdrojů. A pro Rusko není výhodná stávající vysoká cena. Vysoká cena může přivést jednak konkurenci, druhak jsou takové ceny nestabilní. Pro ně je výhodná stabilní dlouhodobě garantovaná cena a objemy. Musí také investovat do těžby a údržby a tyto výkyvy činí trh méně stabilním. Ale vy byste chtěli mít doma nestabilní dodávky elektřiny, nebo plynu? Asi ne.

Lokálně nás čeká ekologický alarmismus domácích firem vlastněných cizým kapitálem, protože zelené odpustky je třeba si zasloužit.

Kdybych si měl prorokovat pár bodů, tak:

  • Škodovka (výroba aut) začne významně upadat s orientací na elektromobilitu. Drahá auta s malým dojezdem a nestabilní dodávky drahé elektřiny, která ani na trhu nebude, ji položí. O orientaci Škodovky na elektromobilitu již údajně rozhodl mateřský koncern VW. To způsobí slušné ekonomické problémy v celém řetězci dodavatelů. A než se vše přehodnotí, bude svět jinde (např. vodík, jednodušší auta bez milionu kurvítek,..). Nevěříte? vzpomeňte si na Nokii, kde je jí konec a tu sejmulo mimojiné chybné rozhodnutí o operačním systému a nerespektování zákazníků. Kdo ze zákazníků chce drahá elektroauta?
  • odehrají se velké tanečky ohledně jaderné energie. I pokud se rozhodne o dostavbě JE v ČR, tak to přijde v době, kdy stejné rozhodnutí uzraje ve více zemích a žádná firma to reálně nebude schopná v čase a peněžích realizovat. Navíc se opět z politkých důvodů vyřazuje Rusko, které má objektivně asi nejvíce zkušeností a navíc vlastní zbytky firem, které se v ČR podílely na stavbě JE. Mimochodem, za komárů jsme si jaderky stavěli sami podle sovětské dokumentace s konzultacemi. Ale realizace byla zde. Nicméně pořád zde politici raději nakupují za hranicemi, než aby se investovalo do lokálních znalostí a konkurenceschopnosti.
  • inflace je nyní jistě nad 10% a bude hůř. Nemá cenu se koukat na inflaci, kterou hlásí ČNB, protože tam je to dáno nákupním košíkem. Zkuste se sami podívat na rozdíly cen potravin, energií, bydlení atd... v meziročním srovnání. ČNB zvedá sazby a čeká nás dopad do hypoték při refixu a zřejmě velké prodeje rozestavěných domů. To stejné úvěry. A že byste na spoříícch účtech měli něco odlišného od čísel kolem nuly? Už nyní je v ČR u cca 750 tis. lidí na 4,5 milionu exekucí. A bude hůře. Sociální nůžky se začnou více otevírat, což vyvolá sociální tření.
  • EU bude dále poroučet větru a dešti. I soudruhům to trvalo nějakou dobu, než přišli na to, že fyziku zkrátka neokecají. Tam ještě EU není, ale chvátá tam tempem nevídaným. Ale stejně jako soudruzi bude vydávat nařízení a plány, mávat dotacemi a regulacemi, kdo co může a za jakých podmínek. Mezitím bude klesat životí úroveň lidí, obdobně jako svého času v zemích RVHP. A jednoho dne přijde revoluce, která EU  a její nařízení, regulace a plány smete. Nevím za jak dlouho, ale historie má tendenci se v nějaké podobě opakovat.

Shrnuto podtrženo - za stávající svrab může primárně politika, nikoli neovlivnitelné přírodní vlivy. Proto jiná cesta ven, než změna politiky a politků není.

A s tím bude budeme celý rok 2022 potýkat. Směřujeme ke změně, kdy nevím, za jak dlouho bude, či jaká bude, ale je zřejmé, že to byrokratické peklo odtržené od reality a potřeb lidí, dlouhodobě fungovat nemůže.
Aktualizováno Sobota, 01 Leden 2022 17:34
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit