Home Politika Blog Na Ukrajině přituhuje
Zpráva
  • EU e-Privacy Directive

    This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

    View e-Privacy Directive Documents

Na Ukrajině přituhuje PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pátek, 15 Duben 2022 03:34

Je zajímavé, že se zrovna Česká republika stala lídrem v dodávkách zbraní na Ukrajinu. Tanky T-72M1, BVP1, samohybná děla Dana, raketomety RM-70, počítám spíše modernizované Vampiry. Vše útočné zbraně. Už žádná jednání o míru. Zelenský chce totální vítězství. Američané schválil půjčky. Tak nevím, zda my darujeme, nebo pak taky přijdeme s nataženou rukou, Ukrajino zaplať.

Zdroj: https://echo24.cz/a/SFSvX/dalsi-ceska-stopa-na-ukrajinu-odjely-i-houfnice-dana-a-raketomety-rm-70-grad


Do toho Rusové přišli o raketový křižník Moskva. Ukrajinci se chlubí, že jej potopili protilodními střelami, Rusové že začalo hořet. Ve výsledku je to asi jedno, protože oboje ukazuje na šlendrián v ruské armádě a Moskva je na dně Černého moře.


Ukrajinci se dále chlubí, že zabíjí desítky ruských vojákků při nočních hlídkách, včetně toho, že je ubodají (https://twitter.com/visegrad24/status/1514644932832681994).  Co to znamená? Že Rusové přišli osvobodit Ukrajince, kteří o to nestojí... Každý asi zná cedulky z amerických aut z Iráku a Afghanistánu: Nepřibližujte se na 100m, nebo budete zastřeleni". A tak se také dělo. A do podobné situace se dostávají Rusové na Ukrajině. Zatím se snažili šetřit civilisty a infrastrukturu. Ale mají obrovské ztráty. To ty vojáky jednak demotivuje, druhak to vyvovlá chuť po pomstě. Uvidíme, kdo přijde po Šojguovi (údajně silný infarkt, ten se do křesla nevrátí). Ale jak rostou protiruské sankce, média vyvolávají histerii z dodávek ruských paliv  a roste izolace Ruska, musí zvažovat, jak a zda vycouvat.

Ani samotné vycouvání z akce na Ukrajině ale asi neotočí kormidlo v některých západních státech, že ruský plyn a ropa jsou fuj, a ty správné jsou buď z dikatur v zálivu, nebo třeba z USA. Buďme ale upřímní, Rusko vždy hrálo nepřítele pro NATO, aby NATO vůbec mělo smysl existence.  Nejde mít vojenský pakt, když by nebyl sjednocující prvek nepřítele. Po letech, kdy Rusko bylo na pozadí a NATO se realizovalo zcela mimo atlantický prostor, se zlé Rusko vrátilo (2004) a od 2022 je strašák a zlá země číslo jedna.

Jak říká energetický zmocněnec Bartuška - jsme demokracie, lidé si nepřejí ruská paliva, tak jim jdou politici vstříc (https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Budeme-mrznout-Energeticky-zmocnenec-Bartuska-Jsme-demokracie-a-lide-si-preji-konec-placeni-Rusku-699170). Jenže lidi si taky nepřejí chudnout, mít inflaci nad 15% a více a mít energetickou chudobu. Nepřejí a přece jim politici přesně toto ordinují. Teď tu máme Fialovu drahotu a hlavně platí "Zima se blíží". Z pohledu domácností je spotřeba např. plynu ještě relativně drobná, ale průmysl plyn potřebuje. Evropa se začne vracet k uhlí (emise škodlivin, dopady na zdraví) a hlavně bude chudnout. Pokud by Rusové vydrželi pod sankcemi rok, stačí jedna tuhá zima a Evropa je na krovkách, jen ji sebrat.

Opravdu by mě zajímal další osud Ukrajiny. Zelenský má zmáknuté PR a poučuje celý svět. Kudy jde, tudy diktuje státům, jak mají pomáhat, co mají posílat, jak se mají stydět. Sice je na Ukrajině válka, ale to už nezabránilo ani tchajvanci Vystrčilovi, aby nám neposlal selfičko z Kyjeva. Každý den zpráva o genocidě z Ukrajiny, ale politici západních zemí se nebojí tam jet... Neustálé dodávky HLP (hlubokých lidských příběhů). Lidé ale časem otupí a Zelenský a jeho PR tým by měli přemýšlet i trochu dále, protože na dobrém pocitu chleba ještě nikdo neupekl a na konci dne bude konec té války asi velmi pragmatický.

Takže jak by to mohlo dále pokračovat?

Výzbroje je dost a Ukrajina jí bude dále dostávat. Pro západ je to ten nejlevnější způsob, jak tlačit na Rusko. Zbraně vyrobíte snadno, ale vojáci na stromech nerostou. Rusko pozbývá hodně techniky, ale hlavně lidí a prvků, které nakupovalo na západě (čipy, noční vidění,...). Přesto Ukrajinci zřejmě dojdou dříve, než Rusové. Tím, že s Rusy nikdo nechce jednat o míru jim vlastně nedávají šanci, než hrát vabank a zvyšovat sázky. Není v zájmu USA, aby to na Ukrajině bylo krátké. Rusové dostávají na budku a USA to skoro nic nestojí. To je pro ně sen a párty najednou.

Proto čekám další eskalaci a hlavně narůstání civilních ztrát a také, že pro útoky přestane být infrastruktura tabu. Na jedné straně se třeba mostům Rusové docela vyhýbali, na straně druhé je Ukrajinci sami vyhazují do vzduchu.

Jakmile dojde k eskalaci, tak o válce uslyší zbytek Ukrajiny, který byl docela v bezpečí. Letecké a raketové útoky. Nejspíše elekrárny, telefonní sítě, internet, mosty,...

Rozhodující bude, jestli je opravdu velká část ukrajinské armády a těch žoldáckých pluků v kotli na Donbase a nebo ne. Pokud ano a Rusové kotel srovnají se zemí, je tu moment, který jim uvolní ruce a tipoval bych směr Oděsa a občasné výpady směr Kijev a další města, aby se Ukrajinci nemohli přeskupit. Půjde o to, kdo tuhle opotřebovávají válku vydrží hrát déle. Ale tím, že je to proxykonflikt USA s Ruskem, nelze již čekat rychlé uzavření dohod a nějakou deeskalační fázi.

 Ale rád bych se pletl. 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit