Home Politika Blog Horká témata dneška
Zpráva
  • EU e-Privacy Directive

    This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

    View e-Privacy Directive Documents

Horká témata dneška PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 10 Červenec 2022 05:06

Poslední dobou sleduji čím dál větší odtženost dvou skupin. Skupina první jsou následovníci a obdivovatelé stávající Pětikoalice, v čele s Petrem Signalovičem Fialenkou. Ať udělá Fialenko cokoli, je za to touto skupinou adorován a bonus je, že vypadá na fotkách lépe než Zeman. Druhá skupina vidí, že stávající vláda kromě programu Ukrajina vlastně nic nedělá a neřeší. A tak první skupina každého, kdo nehýká nadšením nad prázdnými projevy Fialenka označuje za ruského švába a podobně. Stačí se podívat do diskuzí.

Na dveře nám ale klepe krize. Sice uměle vyvolaná, ale s reálnými výsledky a následky.

Energetická krize

Evropa i USA uvalením sankcí na Rusko zjišťují, že ceny paliv rostou. Ono když se sníží nabídka, tak cena většinou roste. Rusko z toho profituje. Co nevyveze do EU, vyveze jinam a do světa se ruská paliva dostávají jako indická, či jakákoli jiná. U plynu je to zajímavější v tom, že například česká vláda má nakoupeny zásoby plynu na několik dní, ne týdnů, ale dní. V zásobnících, které byly ještě před pár týdny na prodej a nejevil o ně zájem ani státní ČEZ, ani vláda, je uskladněn plyn obchodníků. Tedy plyn, který obchodník prodá kamkoli, a vůbec nic ho nezavazuje prodat jej do Čech. Kdo tam ten plyn má, není veřejné.

Jsme svědky i blamáže Německa a Kanady. Uvrhnou sankce a když Rusové v těchto dnech zastaví Nord Stream 1 kvůli údržbě, přemýšli, jak dostat do Ruska sankční turbínu, aby se Rusové nemohli vymlouvat, že NordStream1 nebude fungovat kvůli sankcím. Notabene když je vedle natlakovaný zbrusu nový Nord Stream 2... Takže Kanada turbínu do kompresoru dodá do Německa, Německo do Ruska a uvidíme, zda se NS1 rozběhne. Když ne, je Evropa v loji. Ale Fialenko spoléhá na solidaritu.

Marně pátrám a hledám příklady solidarity např. během Covidu, kdy si vlády kradly roušky, dělaly se závěry a solidarita se někam běžela schovat.

Pokud si obdivovatelé této vlády myslí, že bude kdokoli s Českou republikou energeticky solidární, je to spíše na diagnózu a detenci. Stabilní a cenově přiměřené energie jsou totiž základem funkčnosti státu. Pokud teď vedení EU mluví o dočasném navýšení těžby uhlí z důvodu hrozících sociálních bouří , je na místě se ptát najednotku dočasnosti. Protože každý investor se určitě pohrne do investic v oblasti těžby uhlí, které například české banky odmítají jako neekologické úvěrovat.


Raději uhelné elektrárny, než bouře v ulicích. Tak by se dalo stručně charakterizovat poněkud překvapivé vyjádření prvního místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse. Ten v minulosti proslul jako hlavní zastánce „zelenější“ Evropy a příklonu k elektromobilismu. V pátek však pro britský Guardian řekl, že v zimě kvůli vysokým cenám energií hrozí výrazné občanské nepokoje a Evropa by se tak raději měla dočasně vrátit k tradičním fosilním palivům, aby krizi umenšila.

https://echo24.cz/a/SyRLS/uhli-obcanske-nepokoje-timmermans

Zajímavá je i poznámka, že se v ČR těží třikrát více uhlí, než je potřeba a energie se vyváží. Ale díky modelu povolenek to zvyšuje cenu a zásadně snižuje dostupné uhlí v ČR, takže se nám krátí zásoby uhlí a máme za to tu čest vyvážet levnou energii do Německa a držet tak životní úroveň chudých Němců.

V oblasti energetiky je tedy Fialenkova vláda bída a zmar, neochotná cokoli řešit a raději to tu nechají padnout na hubu. Ano, možná je situace taková, že Německo vyložilo karty a řeklo: Nedodáte nám levnou elektřinu na burzu, my vám nebudeme dodávat přes obchodníky plyn. A protože jsme největší političní rusobijci, tak těžko Fialenko vyrazí do Moskvy jednat o plynu. To by se jeho politologický svět zhroutil. Raději zhroutí hospodářství.

Do toho přijdou nápady na zvyšování daní - ať již daní z příjmu, tak sektorové daně. Přijde další zadlužování a přerozdělování, hlavní je, aby se nemusela řešit příčina. To totiž Fialenko nezvládne a hlavně nechce.


Krize svobody

V Nizozemí se střílí do farmářů, kteří protestují proti tomu, aby museli kvůli Greem dealu vybít třetinu stád a kvůli nařízením, které jim neumožňuje hnojit dále kravskou mrvou. Nizozemská vláda se s nimi samozřejmě odmítá bavit. Závazek Greendealu je svatý nadevše a naopak jsou zemědělci osočování, co si to dovolují.

Vůbec prounijní vlády po celé Evropě jsou v režimu: "nechte nás vládnout a nekecejte nám do toho, my dobře víme, co je pro vás dobré". Chtějí stejně jako komunisti klid na práci.


Ukrajina

Pokračující cenzura v ČR a pošlapávání ústavy nám nedovoluje udělat si obrázek o skutečném stavu věcí. Sice nás krmí příběhy o dezertujících vojácích, game changeru ve formě raketometů Hymars, smrti Putina a jeho dvojnících, o zkrachování Ruska, odboji v Rusku, ale když se podíváme na postup na frontě, Rusové jsou co týden dál a dál. Kde se stala chyba?

Je zřejmé, že cílem Ruska je Doněcko-Luhanská oblast a dále Oděsa, čímž dojde k odříznutí Ukrajiny od moře. Západ Ukrajinu slovně a materiálně podporuje, ale začnou docházet Ukrajinci a západní armády otevírat konflikt přímo mezi NATO  a Ruskem nebudou.

Ukrajina čelí dalšímu velkému nebezpečí, a to je pomoc EU. Vedení EU totiž hází stovkami miliard EUR na rekonstrukci Ukrajiny, které dají evropské státy, nebo se zkrátka objeví, ale státy za ně budou ručit. Ale tyto peníze krom faktu, že by měly plynout do jedné z nejvíce zkorupmovaných zemí na světě budou podmíněny zřejmě tím, že dojde k transformaci ukrajinské ekonomiky na zelenou, Greed dealovou ekonomiku. To znamená sbohem průmysl, sbohem intenzivní zemědělství, sbohem chov hospodářských zvířat. Je to takový polibek smrti.

Proto je pro EU výhodné podporovat boj Ukrajiny co nejdéle, protože vysoké škody povedou jistěji k tomu, že Ukrajina nebude mít na výběr a bude tu adept na sociální, ekonomický a politický experiment.  A pro Rusko je nyní už výhodnější zničená Ukrajina, která na sebe naváže ekonomický potenciál EU, který tam vykrvácí.

Chudáci běžní Ukrajinci.


Shrnutí

Celkově je situace neradostná. Protože paliv je na světě obecně dostatek, lze tuto krizi označit za politickou a umělou. USA získávají rozdělený evropský prostor na Rusko a protiruské státy, čímž dochází ke snížení ohrožení postavení USA, ale za cenu zničení dolaru jako rezervní měny. To se velmi negativně projeví v blízké budoucnosti jak na inflaci v USA, tak v poklesu reálné síly. Čína balancuje, hraje na všechny strany, ale reálně to bude ekonomický protivník USA číslo jedna. A oslabená Evropa neposkytne USA takovou pomoc, jako by si USA představovaly. Pokud by Čína nyní zaútočila na Taiwan, k energetické krizi se přidá rozvinutá čipová krize. Měli bychom tu novodobou matku všech krizí, umocněnou regulační kreativitou EU.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit