Home Politika Blog Cenový strop na ropu, a co ještě?
Zpráva
  • EU e-Privacy Directive

    This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

    View e-Privacy Directive Documents

Cenový strop na ropu, a co ještě? PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Středa, 27 Červenec 2022 18:32

Část odběratelů ruské ropy by ráda diktovala prodejní cenu.


G7 podle něj chce, aby cenu ruské ropy stanovil kartel odběratelů na úrovni přesahující těžební náklady ruských firem, což by mělo Moskvu motivovat, aby pokračovala v dodávkách ropy. Zároveň by však měl být cenový strop výrazně nižší než tržní cena ropy na světovém trhu.

https://echo24.cz/a/SBkka/cenovy-strop-ropa-g7-rusko-sankce-ropovod-druzba

Protože jsem pomalý, uvítal bych, kdyby mi Fialenko, nebo někdo z jeho hrůzovlády vysvětlil, proč českou elektřinu kupujeme zpět s přirážkou ve výši stovek či tisíců procent, a s cenou nelze podle nich nic dělat, ale u Rusů ví G7 výrobní náklady a nedá více, než uzná za vhodné. Pár procent nad výrobní náklady Ruse a naval ropu. Takový kapitalismus v praxi, a nebo přístup jako ke kolonii.

Přitom je to jednoduché, buď platí nějaké smlouvy, ale ty státy rozstřelují sankcemi, a nebo je to zákon nabídky a poptávky. Nikdo nenutí nikoho ruské energie, titan, a další zboží odebírat.

Jsem zvědav, zda Rusové na tyto hrátky přistoupí. Čína a Indie zcela jistě bude tlačit Rusy do další slevy. Kouzlo by bylo, kdyby energie začali doma přeměnovat na produkty a zvyšovali tak úroveň svého hospodářství.

Hodně lidí je považuje za hordy z východu. To je to povolené nálepkování, řekli bychom dnešní mainstream standard a dobrý tón. Ale na konci dne se člověk potřebuje najíst, mít kde bydlet a fungovat v předvídatelném a bezpečném prostředí. Pokud tohle Rusové svým lidem zajistí, tak sice nebudou mít hi-tech technologie, ale na západě budou v recesi, vysoké inflaci, sociálních bouřích... Kdo tady pak bude řešit hi-tech, když mu budou brát dům nad hlavou a zaplatí s bídou jídlo.

EU se stává skanzenem. Poslední léta byly produkty EU konkurenceschopné i díky tomu, že byly dotované levnou ruskou energií. Bez ní ceny vyletí nahoru. Ale přepustí např. USA nějaký trh? USA, které mají mnohem lepší podmínky k energetické sobestačnosti? Naproti tomu vytěžená a Green dealem ideologií svázaná Evropa?

Osobně proto nevidím karty EU a západu tak silné, jak si všichni myslí. Tím, že se v zimě nebudete mýt a v dětském pokoji budete mít 16°C Putina neporazíte.


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit