Home Politika Blog Bude to ještě zajímavé
Zpráva
  • EU e-Privacy Directive

    This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

    View e-Privacy Directive Documents

Bude to ještě zajímavé PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Středa, 10 Srpen 2022 05:13

Médii prosakují informace, že Ukrajina dostala protiradarové střely HARM, se kterými prý už Ukrajinci zničili 4 systémy S-300 a jeden Pantsir. Navíc k tomu došlo k útoku na leteckou základnu na Krymu a Ukrajinci říkají, že použili raketomety Himars. S ohledem na to, že je to výrazné vnitrozemí Ruska, tak musely být dodány rakety s dlouhým doletem. Připočtěme si k tomu aktivní navádění a podporu střel při útoku na křižník Moskva a vidíme docela aktivní zapojení západu do konfliktu na straně Ukrajiny. Nutno říci, že z pohledu západu je to vojensky velmi levné řešení. Dodají zbraně, ale beze ztrát na vlastním vojsku.

Nutno si klást otázky, jaký to bude mít vliv, zejména když nám paralelně houstne atmosféra u Tchaiwanu a v USA již modelují, zda by ve střetu s Čínou o Tchaiwan vyhrály a za jakou cenu (https://echo24.cz/a/S9sbT/valka-invaze-tchaj-wan-usa-cina-pentagon).


Pojďme si ale odehrát úvahu, jaké důsledky další vyzbrojování Ukrajiny stále lepšími zbraněmi, a tím pádem prodlužování konfliktu a nákladů jak v Rusku, tak na Ukrajině, bude mít. Není to zas tak raketová věda.

Z pohledu Ruska je, dle mého názoru, řešení úlohy o několika málo neznámých:

první neznámá: pohled třetího světa, ovlivněný schopností dodávat paliva a jídlo nejen do Indie, Číny, Afriky a Blízkého východu. Myslím tím svět, který se nepřipojil k sankcím, a kterému do konfliktu Ukrajina - Rusko nic není, pokud dostává to, co potřebuje. Protože potraviny jsou přepravovány hlavně po moři, je důležitá role Turecka, které drží úžiny, přes které se musí plout. K roli Turecka ale napoví, že se Turecké banky připojují k ruskému platebnímu systému MIR. Je to sice gesto, ale Turecko evidentně nemá obavy z toho, že by USA a EU mohly uvalit sankce. Navíc je hospodářství Turecka v problémech a inflace útočí na 80% (zde). Další kroky Ruska tedy motivovány tím, aby se neposilovala protiruská koalice.

druhá neznámá: pohled ruskojazyčného obyvatelstva na Ukrajině. V rámci cenzurovaného zpravodajství a hledání "zrádců a přisluhovačů Ruska" na Ukrajině nevíme, jak moc velký odpor vůči Rusku reálně na Ukrajině je. Nemyslím tím, že Ukrajinci nebojují při napadení své země, ale to, zda jsou ochotní žít případně v Rusku/pod ruskou nadvládou a do jaké míry ze situace viní i Zelenského. Co tedy Rusko ztratí u obyvatelstva, pokud přitvrdí muziku, a že je co přitvrzovat.

Role USA, Velké Británie, Polska a ČR v jednom balíku a zbytku EU ve druhém je poměrně čitelná. Závislost USA je především surovinová a ruské materiály (např. titan) se do USA přes prostředníky stále dostanou. Takže tam nejsou až tak velké obavy, ale i tak je pro ně cena benzínu nepříjemná a Bidenovi/demokratům to zřejmě prohraje další volby. Polsko se dlouhodobě vůči Rusku vymezovalo a spustilo masivní vyzbrojování armády, že by brzo mohlo strčit do kapsy armády Německa, Francie a Británie dohromady. Pokud to ufinancují, máme tu lokální mocnost a je na místě si klást otázku, co bude jejím cílem a jak bude chtít svou moc projektovat. Tu otázku by si měla klást i Ukrajina, protože velké části území Ukrajiny patřily před druhou světovou válkou právě Polsku.

ČR je ztracena. Jednak vedle Polska představuje výrazně menší sílu, druhak tu žádná diverzifikace neproběhla a tak se jedna z nejvíce průmyslových částí EU zřítí do propasti drahých a nedostupných energií, ztracených východních trhů, kdy na západní se nelze dostat a východní jsou politicky nepřijatelné. Je to cesta ratlíka do nicoty a chudoby. Z pohledu koalice SPOLU je to žádoucí a chtěný směr včetně následků, což ostatně veřejně prezentují frázemi o válce, uskrovnění, chudnutí, atd... Nejde totiž o to, že jednotlivé firmy se na západní trh s obtížemi dostanou, ale hospodářství jako celek při dodávkách na západ hraje roli dodavatele součástek a výrobků s nižší přidanou hodnotou.

Velká Británie to má složitější, ale vysoké ceny energií dopadají i tam, protože také odebírali např. uhlí. Celkově s úpadkem dolaru bude docházet k většímu sociálnímu pnutí a chudnutí hlavně v USA, protože nebude fungovat model rezervní měny, kdy státy výměnou za "tisknuté papírky" dodávaly reálné zboží.

Zbytek EU pro nás reprezentuje Německo. To je oblečené, neoblečené. Na jednu stranu dodává zbraně včetně pokročilých raketometů MARS, což je obdoba Himarsů, demonstruje každým krokem, že už nechce ruské energie, ale zatím je potřebuje a říká Rusku, ať ještě dodává, ale jenom pár let... 

Vsuvka: Nenechme si namluvit, že za současnou cenou energií je Rusko. Není. Je to primárně Německo a Green deal. Ceny energie vystřelily již loni na podzim (důsledek je např. pád Bohemia Energy) a Němci tvrdošíjně Green deal tlačí, ať to stojí, co to stojí. Ostatně takto oni fungují, pokud je zachvátí jakákoli ideologie. Takže jejich energetickou soustavu usilovně podporuje i mnohem chudší ČR, která tak dále chudne, ale oddaluje pád Německa, resp. nutnost situaci zásadně řešit.

Rusko tedy dostává konzistentní signál, že se ho chce EU zbavit a maximálně jej izolovat. Prohlášení např. Walesy (ex prezident Polska), že ruské obyvatelstvo se má eliminovat na úroveň 50 milionů (tedy na třetinu) a tak dále jenom ukazují, že vyhrocená ideologie a protiruské postoje jsou podporovány napříč mainstreamem.

V této situaci tedy Rusko může začít uvažovat, zda nezničit ukrajinskou energetickou soustavu. S ohledem na fakt, že probíhá Rusko-Ukrajinská válka, je totiž v překvapivě dobrém stavu. Přes Ukrajinu proudí jak ropa, tak plyn. Ukrajina dostává od Ruska tranizitní poplatky, lidem jde elektřina, voda... Poslední dny tedy Ukrajinci vrátili poplatky za přepravu a zejména Maďaři řeší, jak dopravit ropu, když ji Ukrajina blokuje.

Evropa si ale od ukrajinců slibovala případné přilepšení energetické soustavy v zimě.


Stojíme tedy v situaci, kdy např. ČR má zásoby plynu cca na 5 zimních dní (zbytek plynu v zásobnících RWE ČR nepatří). A nejsem si jist, zda úspory plynoucí z nenošení kravat (doporučení španělského premiéra) budou stačit. Stačí krušná zima a blackout a politické a hospodářské změny budou obrovské. Tak velké, že si to málokdo uvědomuje.

Rusko z toho samozřejmě vyjde velmi oslabené, ale státy jako ČR z toho mohou vyjít jako zničené. A nevidím snahu stávající vlády situaci adekvátně řešit.