Home Politika Blog Zase ta Ukrajina
Zpráva
 • EU e-Privacy Directive

  This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

  View e-Privacy Directive Documents

Zase ta Ukrajina PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Středa, 21 Září 2022 15:06

Od začátku tuto válku, nebo chcete-li Speciální vojenskou operaci, považuji za bratrovražedný boj, ze kterého nemůže profitovat ani Ukrajina, ani Rusko, ale je vyústěním delšího vývoje. Holt boj o moc a zdroje se nevede na této Zeměkouli v rukavičkách. Pro koho začaly dějiny 24.2.2022, ten by se měl vrátit do mateřské školky a nechat se dál opíjet mlékem a rohlíkem. Pro něj to čtení nebude.


Můžeme se pouze dohadovat, kdy byl ten poslední moment, kdy se Putin rozhodl, že invaze na Ukrajinu je to jediné, co musí udělat. Jisté je, že Ukrajina před invazí topila pod kotlem co mohla - nedodržování a odmítnutí dohod Minsk, snaha vstoupit do NATO, zákony omezující práva nejen ruskojazyčného obyvatelstva. Do toho extrémní míra korupce a jako třešnička na dortu je i zapojení Bidenovy rodiny do tunelování Ukrajiny. Zkrátka klondajk se vším všudy. Jak moc to bylo zlé nám řekne pokles obyvatelstva Ukrajiny o více než 10 milionů emigrací.

V podstatě stav na Ukrajině nikomu na Západě moc nevadil a občanská válka, která tam probíhala od roku 2014, některým dokonce vyhovovala. Stálo to něco prostředků, ale významně to ohrožovalo Rusko. Je úplně jedno, co si myslí evropští politici, zda to bylo, nebo nebylo ohrožení Ruska, důležité je, co si o tom mysleli Rusové a co vícekráte deklarovali. Je zajímavé, že se o občanské válce (2014-2022) na Ukrajině nemluví. Nebo chcete snad nazývat situaci, kdy ukrajinská armáda a dobrovolnické prapory střílí do civilistů, kteří de iure jsou občany Ukrajiny, za speciální policejní operaci? Nebo za občanskou válku, pokud se regulerně používá např. dělostřelectvo? Ale i to bylo součástí strategie, jak situaci na Ukrajině komunikovat. Údajně více než 15000 civilních obětí z let 2014-2022 velké hráče netrápilo.

Zahájení invaze bylo podle všech měřítek propadákem. Velké ztráty na technice i lidech, skoro nulové zásobování a zřejmě nesplnění většiny z cílů, které si Rusové předsevzali. Můžeme se opět dohadovat, zda to byl šlendrián, selhání, náhoda, ale nepochybuji, že to nebylo schválně. Ono něco jiného byla Velká vlastenecká válka a totální mobilizace, něco jiného Afghánské dobrodružství poměrně silného SSSR a pak menší zapojení jako je Syrie a Gruzie. Minimálně od Afghanistánu to má podobu určitých válek v zastoupení.

Války jsou nepředvídatelné, někdy o výsledku rozhoduje náhoda a nikdo nemůže předvídat, co vše se nepovede, selže, a nebo se naopak povede bez ohledu na všechnu pravděpodobnost. Takže Rusové to na začátku takzvaně projeli. Po krátkém zaváhání západ, a rozlišujme fakticky dvě skupiny - USA (vč. Velké Británie) a státy EU, začaly Ukrajinu podporovat v rozsahu nevídaném - jak finančně, tak technicky. EU má v sobě další podskupiny - hodně agresivní ČR a Polsko, váhající Německo a Francii a pak vyloženě odtažité Maďarsko).

Už Covid ukázal, jak manipulovat s masami paralyzovanými strachem. Toho jsme byli svědky i v tomto případě, kdy hlavní narativ byl, že "U Kyjeva se bojuje za Prahu", což sice nelze podpořit žádným věrohodným argumentem, ale média na této story neustále pracují. Představa hord z východu měla děsit obyvatelstvo, aby se moc neptalo, co se děje a proč. Keep it simple. Hlavně neřešit, že to bude taky něco stát. Média hlavního proudu přešla na dehonestaci Rusů, že mongolské hordy bylo nejmilejší označení. Použily se techniky dehumanizace Rusů, aby nikomu nebylo divné, že je cílem je zadupat do země. Pozor, tyto techniky se dají použít proti každému domnělému nepříteli, klidně proti části vlastního obyvatelstva. Co třeba označení ruští švábové? Ať nechodíme daleko.

Přitom technicky to bylo rozšíření občanské války o dalšího externího účastníka, který situaci velmi podcenil a poslal do boje bez zásobování svou armádu, která to z mnoha důvodů nezvládla. Když opadla panika a překvapení, protože západní politici jsou především kavárenské a aktivistické typy a Rusové nezvládli rychle ovládnout Ukrajinu, začala se hrát další hra, pro nás mnohem zajímavější, hlavně co se týče důsledků.

Začala ekonomická válka, kterou západ Rusku vyhlásil formou sankcí.

A Česká republika, respektive stávající vláda, se stala snad nejhlasitějším bojovníkem. Skutečně by mě zajímalo proč. Nejenom dodávky zbraní, zřejmě i výcvik, atd…. Vláda také rozjela nákupní eldorádo, že se Babiš během covidu může stydět. Nyní není nákup čehokoli za jakoukoli cenu problém, pokud se to prohlásí za boj proti Putinovi. Všimněte si, že např. stát už neříká, co má stát LNG...

Ukrajině byla západem poskytnuta bezvýhradná podpora - jak materiální, zpravodajská, finanční a hlavně v oblasti public relation. Válku vyhrává i morálka a veřejné mínění. Zkrátka Ukrajina byla v černobílém světě prohlášena za svatou, Rusko za ďábla. A připomeňme, proti ďábelskému Rusku je pak možné použít vše. Zde udělal západ další chybu - mluví o Rusech, nikoli o Putinovi. V tuto chvíli je kolektivní vina ok. I to se vymstí v budoucnu.

Všimněte si, že zatím nic nepíšu o Ukrajině a Ukrajincích. O ty bohužel v této hře nikomu moc nešlo a stále nejde. Nyní jsme v proxy válce NATO a Ruska. Ukrajina dodává lidi, západní státy vše ostatní. Cíl je rozbít Rusko a ideálně ho nezvratně poškodit. To jsou ty různé formulace typu "zajistit to, aby Rusko nikdy nikoho nemohlo napadnout".

Jak dopadne Ukrajina, koho to vlastně skutečně zajímá? Akorát to B a C liga západních politiků se sankcemi podcenila. Ano, Ruská armáda se ukázala v poměrně špatném světle, navíc byla nasazena v nedostatečných počtech a nazvěme tuto válku "podivnou". Rusko se, ať se nám to líbí nebo ne, zatím šetřilo infrastrukturu jako celek. Jenže fangličky a vítání na Ukrajině nebylo, sankce byly uvaleny a couvnout není z pohledu Ruska kam. Začala se hrát tvrdší hra.

Západ byl Ruskem posledních 30 let dotován. Dotován levnými energiemi, které umožňovaly levněji vyrábět, dráže prodávat a zvyšovat životní úroveň. Rusové přestali energie dodávat a je tu snad fronta jiných dodavatelů za aspoň trošku podobné ceny? Rusové chtěli dlouhodobé kontrakty, protože těžba něco stojí a není to jako vyrábět rohlíky. Západ tyto kontrakty nechtěl, protože v nenažranosti si myslel, že díky spotovým cenám vydělá více

A tak jsme se dostali do stavu, kdy v Německu mají vysokou inflaci, kdy meziroční inflace ve výrobě je skoro 50%! Celý západ mluví o nedostatku energií, možných výpadcích proudu přes zimu, o úplném odstřižení od ruské ropy a plynu. Zkrátka je tu energetická krize, která povede ke zvyšování cen, ale zlepšení v nedohlednu. Upřímně řečeno, takto úspěšná společnost a ekonomika nevypadá. Energetika se postavila na přáních, nikoli na realitě. A teď se ukáže ta realita.

Navíc v této ekonomické krizi budou soupeřit USA proti evropským státům. Dobrovolně trhy nikdo neopustí a bez levných energií můžou být evropské produkty nekonkurenceschopné. Tak, jako Rusko nezvládá úplně přesvědčivě řešit válku na Ukrajině, tak západ globálně nezvládá energetickou krizi, která se proměňuje v ekonomickou krizi, rozsahu zřejmě extrémního.

A ekonomická krize zadlužuje státy, a nejvíce Českou republiku, takovým tempem, že se ještě naše děti budou divit, co musí splácet (a komu). Jsme nyní ve stavu, kdy se hraje, kdo déle vydrží, a jaká bude zima. Tuhá zima může velmi rychle ukončit podporu Ukrajiny. Západ zatím Ukrajinu netlačí k jednacímu stolu a doufá, že Rusové to vzdají. Jenže doufání by nemělo být základem zahraniční politiky.


Pro ČR je zřejmé, že

 • Stala se ještě více závislá na libovůli Německa. Jednak v oblasti energií, kdy Němce dotujeme elektřinou a vysokými přirážkami k našim výrobním nákladům, které zůstávají mimo ČR. To, že přes nás jde Družba (ropa) a Bratrství (plyn) je nám k ničemu.
 • Za tuto politiku platíme vysokou inflací a ožebračováním obyvatelstva.
 • Snížila se obranyschopnost darováním velkého množství vybavení, aniž by byla k dispozici náhrada
 • Německo využívá krizi k tomu, aby si do budoucna pojistilo, že se bude podílet na vyzbrojování armád a také k posílení v rámci EU (snaha zrušit právo veta). V obraně je to darování pár Leopardů s tlakem na to, aby se další dokupovaly.
 • Vsadila na kartu vítězství Ukrajiny a úplného odstřižení od Ruska. To je hodně divoká karta, která může přinést buď velké vítězství, nebo velkou, opravdu velkou prohru. Ale nezapomeňme, že na Ukrajině budou potenciální plody sklízet prvně velké státy, počínaje USA. ČR určitě nebude v první desítce.
 • V rámci komunikace k lidem se vladá dopouští neustálých podvodů a slibů, zejména v oblasti plynu.


Ukrajina má jisté, že to s její obnovou nebude tak snadné. Vysoká inflace a energetická krize vede k tomu, že obnovení Ukrajiny evropskými prostředky bude velmi problematické. EU není v pozici super ekonomicky nastartovaných a energeticky nezávislých USA po druhé světové válce, kdy pomoc Evropě umožnila i hladší přechod na mírové hospodářství.Jenže to zklamání Ukrajiny asi přijde a nedělejme si iluze, že silně nacionalistické a fašistické síly na Ukrajině nejsou. Otázka je jejich vliv. To vše se může proti EU otočit a Ukrajina není ve stavu, kdyby dokázala poskytovat dost levných energií, jako náhradu za výpadek Ruska. Navíc je otázkou, kolik lidí se vůbec na Ukrajinu vrátí, aby ji vůbec měl kdo obnovovat a pro koho.

V případě USA nevidím zájem, že by se na obnově měly nějak zásadně podílet.Určitě bude prostor pro vyzbrojení, min. starší generací zbraní, nebo těch s končící životností. Připomeňme, že USA dodaly ze svých zásob cca 1/3 všech ručních protiletadlových prostředků. Stav protitankových nevím, ale i tam procento bude velmi vysoké. USA utrpěly debakl, jehož výsledky nedovedeme zatím dobře vyhodnotit. Dedolarizace světové ekonomiky USA velmi poškodí a již tak rozdělenou společnost to může dovést na okraj občanské války, o které se již několik let mluví. Nadvláda dolaru byla jedním z ekonomických hybatelů úspěchu USA.

Rusko - všichni bychom se měli bát nedomyšlených plánů a snů na rozpad Ruska. Nikdo totiž nemá reálný plán, co pak. Navíc vzniklé státní útvary by byly sunuty do pozice zadlužených kolonií. A kdo by je asi bačoval? Čína?

Rusko totiž z jeho pohledu nesmí prohrát i proto, že by třeba muselo platit reparace a dostalo se do koloniálního postavení. Zatímco vleklá úmorná válka může být tím, co jim pomůže. Pak je dohoda i nevýhodná pro Ukrajinu spása. Pokud ovšem Putin vydrží a nebudou mít moc okaté prohry na bojišti, jako se děje nyní. Nebo musí přitlačit na propagandě.

Čína, Indie i Turecko to klasicky hrají na všechny strany s cílem něco urvat pro sebe. Dnes jsou proti Rusku, zítra s Ruskem, pozítří si hodí kostkou. Na tyto státy nemůže spoléhat ani Rusko, ani západ.


No a když jsem to dopsal a ještě nepublikoval, Putin vyhlásil částečnou mobilizaci. Což ale odpovídá výše uvedenému, že tu válku vnímají jako problém, který nejsou schopni ve stávajícím stavu řešit a rozhodně nehodlají prohrát. Je to další eskalace a teď bude na západu, jak se dále zapojit. V každém případě to může znamenat likvidaci infrastruktury Ukrajiny, exodus obyvatelstva a velmi velmi obtížnou zimu.

Bude velmi zajímavé sledovat hlavně Čínu, kterou kvůli Tchaiwanu netatkticky Biden tlačí do kouta.


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit