Zpráva
  • EU e-Privacy Directive

    This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

    View e-Privacy Directive Documents

Nože
Opinel - zavírací klasika PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pátek, 12 Leden 2018 20:57

Zavírací nože s otočnou pojistkou jsou Opinely. Osobně dávám přednost sérii Carbone. Vlastnost uhlíkové oceli je, že se dá opravdu špičkově nabrousit. Na druhou stranu také oxiduje a nůž dostane velmi rychle patinu a řekněme archivní výraz. Uhlíkovka proto není vhodná pro děti a ty, kteří nůž používají dlouhodobě ve vlhku, nebo jej po použití nevyčistí a neusuší.  Buková rukověť ve vlhku pracuje, takže za určitých podmínek dřevo nabude a hůře se otvírá. Také pojistku ViroLock je třeba udržovat v čistotě, opravdu dobře jí nedělá písek. Přesto je to ideální lehký nůž do kapsy na zahradu, nebo jenom courání po lese.

Nerezovky od Opinelu se dají také vcelku dobře brousit, a hlavně jako jeden z mála dělá Opinel nože pro děti.

 
Jugoslávský bodák Zastava M70 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pátek, 12 Leden 2018 20:40

K útočné pušce M70B1, což je klon AK47 vyráběný v Jugoslávii, byl vyráběn bodák, podobný tomu pro AK47. Bohužel ho mám bez závěsného systému, označením si nejsem jist, ale zřejmě je to také Zastava M70, tedy stejně jako označení útořné pušky. Když jsem jej kupoval, byl zapatlaný od konzervační vazelíny naprosto celý, že by snad držel na zdi, kdybych ho tam připlácl.

V porovnání vůči českému bodáku je těžší, ale praktičtější, co se týče využití. Lze s ním stříhat drát, v omezené míře řezat s použitím zubů.


Aktualizováno Pátek, 12 Leden 2018 20:54
 
Bodák k Sa 58 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Středa, 10 Leden 2018 20:53

Bodáky k útočné pušce Sa58 se vyráběly buď jako výkovky, nebo odlitky. Standardně nebyly nabroušené, s tím se počítalo až v případě konfliktu. Výrobních provedení je vícero, hlavní rozdíl je, zda je řap prodloužen, nebo nikoli. Na fotografii je prodloužený na prostředním kusu až za rukověť, aby vydržel snadněji i případné házení.


Bodák k Sa 58


Aktualizováno Středa, 10 Leden 2018 21:05
 
Ručně dělaný nůž "Modrák" PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Úterý, 09 Leden 2018 21:19

Nůž, kterému říkám "Modrák". Jedná se o ruční výrobu, z oceli N690, zakalené na 59-60HRC. Nůž jsem dostal, jméno nožíře zatím bohužel nevím. Každopádně každému doporučuji, než si kupovat drahý séeriový nůž, je lepší ručně dělaný. Má duši a pokud jej nezničíte, je to většinou nůž na celý život.


rucne delany nuz


Aktualizováno Pátek, 12 Leden 2018 20:56
 
Kizlyar Korshun 3 (Kizljar Koršun - aneb ruský sup) PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Úterý, 09 Leden 2018 21:05


Kizljar Koršun 3 - jedná se o ruský nůž vyrobený firmou Kizljar v Dagestánu. Nůž mám krátce, doplnil jsem si jej šňůrou, podobně, jako je na Utonu. Nůž se příjemně drží a je dobře vyvážený, těžiště je hned na kraji rukověti. Pouzdro není špatné, ale chybí mu jiné možnosti upnutí, než jenom na opasek. Je kožené, ale vevnitř je plastová vložka, takže nůž neřeže kůži.

Použitá ocel je 65X13. Černění nevypadá, že by mnoho vydrželo. Takže po kratší zkušenosti - byť je černění modernější, jakoby želvovina, nejlepší je vzít kuchyňskou houbičku a za chvíli je pryč. Nůž má pak tmavě šedou barvu, ale už nepouští černou barvu. Bude to určitě i zdravější, pokud byste si tímto nožem připravovali potraviny.

Zajímavé je srovnání s Utonem, či Utonem AZ. Na rozdíl od Utonu nemá falešné ostří na hřbetu. Který nůž je lepší, je otázka preferencí, a co s ním chcete hlavně dělat. Koršun je těžší, takže se s ním dá lépe sekat a má delší rukojeť, což ocení majitelé větší ruky.

Co je dobré ještě vědět? Přes tento nůž se nedá rozdělat oheň feroceriovou tyčkou jinak, než ostřím.  Hřbetem se jiskry nedočkáte, není tam tak ostrá hrana.

Link na stránky výrobce: https://www.kizlyar.ru/catalog/nozhi-razdelochnye/korshun-3/

Korshun 3


Aktualizováno Neděle, 27 Leden 2019 13:57
 
«ZačátekPředchozí1234DalšíKonec»

Strana 3 z 4