Home Politika
Zpráva
  • EU e-Privacy Directive

    This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

    View e-Privacy Directive Documents

Blog
Samí komplicové Ruska PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Středa, 04 Květen 2022 19:39

Je vidět,že představitelé západních států jsou slaboši, největší looseři jsou ve vedení EU a bohužel také ve vedení Republiky Banana Tcheka. Ukrajina pořád celý svět poučuje a neustále natahuje ruku. Představitelé Ukrajiny tak nějak připomínají Gretu. Chápu, že nenávidí Rusko, ale měli by si uvědomit, že by neměli kousat do ruky, která je obrazně řečeno krmí/podporuje. Také by se měli zamyslet, do jaké míry je v jejich zájmu bojovat do posledního Ukrajince. Sice je hlavní hybatel a sponzor za Atlantikem, přesto slabá a ekonomicky zničená Evropa není v zájmu Ukrajiny, ani USA.

A pokud je to Ukrajině jedno, protože tonoucí klidně utopí i  nezkušeného zachránce, nemělo by to být jedno nám. Vývoj na Ukrajině měl nějaký vývoj, včetně dohod Minsk I a II, které Ukrajina nikdy nechtěla plnit a neplnila je pod kuratelou Německa a Francie. Ano, maintream nyní Ukrajině promine všechno, včetně nacionalismu a fašismu (viz prapory Azov a další). Cenzura tu jiné, než ukrajinské vidění světa nepřipustí. Přesto bychom se měli ptát, jak je možné, že se necháváme čím dál více vydírat Ukrajinou. Buď jsou v EU a ve světě svobodné státy, které mají své zájmy, obyvatele, odpovědnost, nebo jsou všichni povinni podporovat Ukrajinu do roztrhání těla a za cenu ekonomické sebevraždy.

„Pokud některá z evropských zemí i nadále odmítá embargo ruské ropy, tak to je podle mě dobrý důvod říci, že se tato země podílí na zločinech páchaných Ruskem na ukrajinském území,“ řekl Kuleba a dodal, že taková země je na straně Ruska. Kuleba dál uvedl, že další kolo protiruských sankcí ze strany EU vítá, zpochybnil ale jejich navrhovaný harmonogram, který počítá s koncem dodávek ropy do šesti měsíců a dodávek rafinovaných ropných produktů do konce roku. „Je to ale lepší než nic,“ řekl šéf ukrajinské diplomacie.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/kdo-odmitne-embargo-na-ruskou-ropu-je-podle-kyjeva-komplicem-ruska-40395944

Co jsem dohledal, tak plyn a ropa přes Ukrajinu normálně proudí, a navíc Rusové Ukrajině za tranzit platí. I během války - minimálně to zaznělo v různých diskuzích o plynu. Ukrajina technicky může produktovody vedoucí přes její území zastavit okamžitě. Ale nechce. Chce, aby Evropa, která nemá záložní plán, spáchala rituální energetickou sebevraždu na žádost Ukrajiny. A já pořád nechápu, co za to evropské státy dostanou? Dobrý pocit představitelů evropské komise? Fiala dostane pochvalu a podepsanou mapu Kyjeva?

Nyní dostávají evropské státy vysokou inflaci, v Čechách reálně je kolem 20%. Český statistický úřad udává kolem 13%, ale v detailu uvádí růst průmyslových cen skoro 25% a zemědělských produktů přes 27%.

Německo si domluvilo před lety levnou energii z Ruska. Léta z toho prosperuje. My jsme dlouhodobé kontrakty na plyn zrušili a kupujeme ruský plyn za nejméně 3-4 násobek německých cen a necháváme vydělat Němcům. Cítíme se tak asi lépe, když víme, že si to můžeme dovolit a že na burze přelepili nálepku ruský plyn nějakou jinou. To samé elektřina - tu navíc vyrobíme, nevyvezeme a na burze si ji zdražíme. Zkrátka na to máme. A nikdo neříká, kdo na tom vlastně vydělá, že český zákazník platí rozdíl mezi výrobními náklady 24haléřů za kWh a prodejní cenou kolem 6,5Kč. Proč?

Jak chtějí evropské státy konkurovat ve světě bez rozumně dostupných energií? Jak se vůbec naše civilizace bez dostupných a stabilních energií může rozvíjet?

Jak z toho ven? Domnívám se, že není v zájmu Evropy podporovat prodlužoní války. Zatímco USA zatím válkou ekonomicky netrpí, to teprve přijde s dedolarizací, tak Evropa trpět bude. Přesto není žádný tlak na jednání. Ukrajinu vlastně nikdo nenutí jednat a všichni doufají v to, že to Rusko vzdá. Nemají žádný plán na to, že to může trvat leta.

Energetická chudoba, která nám zavítala do Evropy totiž neznamená, že doma budete topit místo 22°C třeba 18°C a zachráníte tím spousty ukrajinských životů tím, že Putin nedostane naše peníze za plyn a ropu. Znamená to, že vstupy do průmyslu budou velmi drahé, nebo nebudou. Lidé nebudou mít peníze, firmy budou propouštět a všichni budou šetřit, kde to půjde. Exekutoři budou mít hody. Ale jak se tato chudoba projeví například na nemocnosti dětí, či zdraví důchodců? To teď nikoho nezajímá.

Fiala a spol se chtějí cítit morálně na výši. Tak říkají - zchudnete v duchu vyššího dobra. Ale jakého? I kdyby Rusko z Ukrajiny odešlo, stane se co? Zahřmí a budeme se mít dobře? Změní se Ukrajina? Přestane být zkorumpovanou a rozkradenou zemí, navíc během války i z části zničenou? Takové zázraky nastanou, když se odpojíme od plynu a ropy?

Všimněte si, že hlavním narativem (to je teď moderní slovo) je zničení a izolace Ruska. Nic o tom, že by se měla změnit i Ukrajina. Nejsou žádné dopadové analýzy, co se stane, když... Nikdo se neptá lidí, zda chtějí zchudnout a proč. Lidi nejsou pro vládu zajímaví.

Problém je, že společnost od chaosu dělí tři teplá jídla. A zanedlouho se energetická krize může změnit pro některé ve velmi horkou krizí. A doplatí na to i Ukrajinci, kterým ještě nedochází, že chudnoucí evropské obyvatelstvo je klidně hodí přes palubu. Bližší košile, než kabát. Dobrým pocitem si lidi přes zimu nezatopí a nasoplené děti, které se nebudou moci umýt teplou vodou udělají svoje.

V zájmu všech je proto rychlé ukončení války a nějaká forma dohody a bezpečnostní model, který vydrží aspoň pár desítek let. Nic totiž není věčné a je potřeba si pragmaticky stanovit reálné cíle včetně toho, že musí existovat i exit scénáře ze sankcí, které mohou všem stranám umožnit nějakou formu dohody.
Aktualizováno Pátek, 20 Květen 2022 12:47
 
Tak tu máme totalitku PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 24 Duben 2022 07:49

Tak s novou vládou přišla změna. Taková menší totalitka a cenzura. Samozřejmě je to demokratická totalita a demokratická cenzura. Ty jediné správné. Jsme v Čechách, takže jako komunismus nevadil velké části populace, tak nyní cenzura a práskačství nesprávných názorů zase nebude vadit té stejné části populace. Doba se mění, lidi zůstávají stejní.

Nevěřil jsem, ale vláda opravdu zřídila práskačský web https://branmecesko.cz/, na kterém vám tyká, jako správnému soudruhovi. Vzpomínáte na staré filmy z období komunismu, jak si všichni tykali? To bylo samé soudruhu udělej tohle, udělej tamto, buď soudružský, kolegiální, bojuj proti imperialismu, co tě ohrožuje. Soudruhu studuj  učení velkého soudruha Lenina, či Marxe. Pak se mi vybavila druhá světová válka, kdy poslouchání zahraničního rozhlasu bylo trestáno smrtí. Mohlo to totiž přinést naboření mýtu o vítězících zbraních Třetí říše, případně taktickém ústupu Němců k Berlínu. Povolena byla ta jediná "správná pravda". Porušení se trestalo se smrtí, či koncentrákem,... Klidně celé rodiny.

A neuplynulo moc let a máme to tu zpět. Samozřejmě za souhlasného hýkání moderních soudruhů. Tentokrát nemají modré svazácké košile, ale jsou napojení na cecíky neziskovek, státní rozpočet a mají pocit, že jejich vidění světa je to jediné správné. A u sojového latté a notebooku se sociálními sítěmi bojují za lepší neoliberální svět, kde musí znít pouze jedna pravda. Cokoli jiného je nebezpečné. A víte proč? Protože to nedovedou obhájit. Lidé jsou pro ně nemyslící tvorové, kteří potřebují vést a řidit. Samostatnost je nebezpečná.

Takže nyní přišli s oblíbeným práskačstvím. Pěkně udávat. Třeba největší udavač dostane Čurdovu cenu. Mohla by se předávat ve Strakově akademii.  A kdopak se nám ujme role STB? Kdopak to bude vyšetřovat a řešit a stíhat? Chtělo by to někoho prověřeného, zkušeného. Ideálně komunistického prokurátora, ti ví jak na to. Ups a stalo se.  https://cs.wikipedia.org/wiki/Igor_St%C5%99%C3%AD%C5%BE


Takže kdo máte dost silný žaludek, běžte si to prohlédnout naživo. Pro ostatní malá ochutnávka z webu https://branmecesko.cz


Nahlásit dezinformace není práskačství

Možná ti není příjemné někoho „nahlašovat“, uvědom si ale, že lži ve veřejném prostoru jsou nebezpečné. Na dezinformace upozorni standardním způsobem na dané sociální síti, trestné činy neváhej nahlásit Policii ČR.Aktualizováno Neděle, 24 Duben 2022 08:14
 
Proxy konflikt na Ukrajině PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 24 Duben 2022 05:17

Zástupný konflikt mezi USA, potažmo NATO a Ruskem na Ukrajině pokračuje. Západní státy masivně dodávají výzbroj, výstroj a munici. Česká republiky dodala desítky kusů techniky počínaje T-72M1, BVP-1, dělostřelecké systémy Dana a Gvozdika, salvové raketomety Vampir (modernizovaný Grad) a další a slibuje opravy poškozené techniky. Nikde se tedy nepíše, co to bude Českou republiku stát. Spojené státy financují Ukrajinu půjčkami a leasingem, u nás si nejsem jist, zda to ze strany ČR nejsou jenom dary. V každém případě Černochová usiluje o nějakou další obrannou smlouvu s USA - což mi není jasné, v čem se to bude lišit od členství v NATO a slibuje znásobení objednávek vojenské techniky právě z USA.  V USA proto může zavládnout spokojenost. Objednávky se jen pohrnou.

Rusové před pár dny přišli o vlajkovou loď své černomořské floty Moskva, kterou zřejmě potopili Ukrajinci. Podle posledních informací na základě zpravodajských informací, možná i navádění ze strany letounů NATO. Mělo se jednat o 2 rakety Neptun a informace z amerického P-8 Poseidon.

Podle deníku průzkumný letoun vystopoval křižník a předal souřadnice lodi ukrajinské armádě. Při následném útoku Moskvu zasáhly dvě rakety Neptun vyvinuté a vyrobené na Ukrajině. O několik hodin později se potopila. "P-8 Poseidon vzlétl ze základny na Sicílii a zpočátku letěl s vypnutým odpovídačem, aby zabránil lokalizaci. Po dosažení rumunského pobřeží Černého moře se přesunul na pozice s úkolem sledovat černomořské loďstvo. O tři hodiny později se stroj znovu objevil na veřejné platformě Flightradar24,“ dodávají Timesy.

Zdroj:  https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/souradnice-krizniku-moskva-predal-americky-vyzvedny-letoun-40394724


Je více než zřejmé, že USA a NATO poskytují nejen výzbroj, výstroj, výcvik, ale i aktivní zpravodajské informace. Co z toho vyplývá? V tuto chvíli není Rusko schopno zabránit tomuto předávání informací a tak bude, předpokládám, postupovat tak, že se pokusí na sebe navázat na východním břehu Dněpru co nejvíce ukrajinské techniky a poté zničit mosty a uzavřít Ukrajince. Poté je zkusí zničit plošným útokem. Zřejmě brzy dojde i ke zničení dopravních uzlů na východě Ukrajiny, přes které je Ukrajina zásobována. Proč to Rusové ještě neudělali? Dle mého názoru to dělají zejména pro zbytek světa, aby ukázali, že vedou válku v rámci možností humánně. Není zničena infrastruktura - elektrárny fungují, obklíčení Ukrajinici v Azovstalu píší na internet tweety, teče voda, jezdí vlaky,...

Přitom USA útočí přesně opačným způsobem. Vše začíná totální likvidací infrastruktury, elektráren, vodáren,... a letecké údery obvykle trvají týdny.

To, co se tu ale hraje proto není jenom Ukrajina, ale i sympatie zbytku světa. USA jsou samozřejmě velmi silné, poslední leta nepokrytě tlačily na státy, které odebíraly např. ruskou vojenskou techniku a sankcionovaly je. Stejně tak aktivně využívají dolar jako nátlakový prvek ve světovém obchodu.Jediný způsob, jak se mohou státy osamostatňovat z vlivu USA, bude dedolarizace svých ekonomik a snižování využívání dolaru v zahraničním obchodě. A proč se tak stane? Protože zájmy USA jsou logicky zaměřené na profit USA, a tak ne každý stát chce dotovat americký životní styl na svůj úkor.

Také si všimněte, že žádná jednání o míru na Ukrajině neprobíhají. Zelenský chce vyhrát a dostává velký prostor v západním mainstreamu, který spolu s vládami investoval obrovské prostředky do PR a toho, jak má být Rusko vnímáno. I v Čechách se najdou choré mozky, které razí teorii úplné izolace Ruska. Ale tyto sebevražedné tendence začínají tlumit i USA, které si začínají uvědomovat, že velmi slabá "podřízená" EU také znamená oslabení USA, případně že vysoké ceny energií začínají ohrožovat i Bidena.

Úplný zákaz dovozů ruské ropy a plynu ze strany EU by měl nezamýšlené ekonomické dopady na Spojené státy a jejich Západní spojence, řekla ve čtvrtek ve Washingtonu reportérům americká ministryně financí Janet Yellen. Ministryně financí dodala, že takový zákaz by přinesl více škod než užitku.  ... Yellen souhlasí, že evropský zákaz energií by vyhnal ceny ropy, „a že kontra-intuitivně by to na Rusko mělo jen nepatrný negativní dopad,“ protože ač by Rusko třeba nakonec exportovalo méně ropy, tak by zase cena za každý barel vyletěla. Americká administrativa se už od loňského podzimu potýká s vysokými cenami plynu, které jsou důsledkem vysokých cen ropy.

Zdroj: https://svobodny-svet.cz/usa-varuji-eu-pred-zakazem-ruske-ropy-ze-zpusobi-vice-skod-nez-uzitku/


Jak to tedy bude pokračovat?

Do Kyjeva nyní míří americké vedení (ministr obrany a zahraničí) a tématem jsou prý dodávky zbraní. Učitelku vyhodili ze školy za to, že řekla, že se v Kyjevu nic neděje... Kyjev je hlavní město Ukrajiny, státu, který je ve válce. Ale pokud by tam hrozilo nějaké nebezpečí, zcela jistě tam USA nepošlou své ministry. Při způsobu, jak to Rusové vedou, jsou ohroženy jistě vojenské cíle, ale civilní ohrožení mimo frontu je spíše náhoda.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/usa-ministr-zahranici-obrany-anthony-blinken-lloyd-austin-navstivi-kyjev.A220423_194440_zahranicni_indr

Lze tedy předpokládat téměř neomezené dodávky zbraní, zpravodajských informací, a všeho, co Ukrajině proti Rusku pomůže. Nebude to ale zadarmo a Ukrajina to bude muset po válce zaplatit. Rusové by se mohli soustředit na odříznutí Ukrajiny od moře a dobití /obklíčení Oděsy. Lze také předpokládat, že nikdo nemá zájem na ukončení války. Určitě ne USA ani NATO. Zelenský po tom, co všude prezentoval  nemůže couvnout a vyjednávat, a Rusko nemůže z jeho pohledu prohrát a nikdo mu nenabízí nic, co by mohli prodat jako vítězství.

Očekávám tedy trvání války minimálně v délce měsíců a ve formě opotřebovávání ruské armády. Teď jde o to, zda se dříve opotřebuje Ukrajina, nebo Rusko.


Aktualizováno Neděle, 24 Duben 2022 06:01
 
Na Ukrajině přituhuje PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pátek, 15 Duben 2022 03:34

Je zajímavé, že se zrovna Česká republika stala lídrem v dodávkách zbraní na Ukrajinu. Tanky T-72M1, BVP1, samohybná děla Dana, raketomety RM-70, počítám spíše modernizované Vampiry. Vše útočné zbraně. Už žádná jednání o míru. Zelenský chce totální vítězství. Američané schválil půjčky. Tak nevím, zda my darujeme, nebo pak taky přijdeme s nataženou rukou, Ukrajino zaplať.

Zdroj: https://echo24.cz/a/SFSvX/dalsi-ceska-stopa-na-ukrajinu-odjely-i-houfnice-dana-a-raketomety-rm-70-grad


Do toho Rusové přišli o raketový křižník Moskva. Ukrajinci se chlubí, že jej potopili protilodními střelami, Rusové že začalo hořet. Ve výsledku je to asi jedno, protože oboje ukazuje na šlendrián v ruské armádě a Moskva je na dně Černého moře.


Ukrajinci se dále chlubí, že zabíjí desítky ruských vojákků při nočních hlídkách, včetně toho, že je ubodají (https://twitter.com/visegrad24/status/1514644932832681994).  Co to znamená? Že Rusové přišli osvobodit Ukrajince, kteří o to nestojí... Každý asi zná cedulky z amerických aut z Iráku a Afghanistánu: Nepřibližujte se na 100m, nebo budete zastřeleni". A tak se také dělo. A do podobné situace se dostávají Rusové na Ukrajině. Zatím se snažili šetřit civilisty a infrastrukturu. Ale mají obrovské ztráty. To ty vojáky jednak demotivuje, druhak to vyvovlá chuť po pomstě. Uvidíme, kdo přijde po Šojguovi (údajně silný infarkt, ten se do křesla nevrátí). Ale jak rostou protiruské sankce, média vyvolávají histerii z dodávek ruských paliv  a roste izolace Ruska, musí zvažovat, jak a zda vycouvat.

Ani samotné vycouvání z akce na Ukrajině ale asi neotočí kormidlo v některých západních státech, že ruský plyn a ropa jsou fuj, a ty správné jsou buď z dikatur v zálivu, nebo třeba z USA. Buďme ale upřímní, Rusko vždy hrálo nepřítele pro NATO, aby NATO vůbec mělo smysl existence.  Nejde mít vojenský pakt, když by nebyl sjednocující prvek nepřítele. Po letech, kdy Rusko bylo na pozadí a NATO se realizovalo zcela mimo atlantický prostor, se zlé Rusko vrátilo (2004) a od 2022 je strašák a zlá země číslo jedna.

Jak říká energetický zmocněnec Bartuška - jsme demokracie, lidé si nepřejí ruská paliva, tak jim jdou politici vstříc (https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Budeme-mrznout-Energeticky-zmocnenec-Bartuska-Jsme-demokracie-a-lide-si-preji-konec-placeni-Rusku-699170). Jenže lidi si taky nepřejí chudnout, mít inflaci nad 15% a více a mít energetickou chudobu. Nepřejí a přece jim politici přesně toto ordinují. Teď tu máme Fialovu drahotu a hlavně platí "Zima se blíží". Z pohledu domácností je spotřeba např. plynu ještě relativně drobná, ale průmysl plyn potřebuje. Evropa se začne vracet k uhlí (emise škodlivin, dopady na zdraví) a hlavně bude chudnout. Pokud by Rusové vydrželi pod sankcemi rok, stačí jedna tuhá zima a Evropa je na krovkách, jen ji sebrat.

Opravdu by mě zajímal další osud Ukrajiny. Zelenský má zmáknuté PR a poučuje celý svět. Kudy jde, tudy diktuje státům, jak mají pomáhat, co mají posílat, jak se mají stydět. Sice je na Ukrajině válka, ale to už nezabránilo ani tchajvanci Vystrčilovi, aby nám neposlal selfičko z Kyjeva. Každý den zpráva o genocidě z Ukrajiny, ale politici západních zemí se nebojí tam jet... Neustálé dodávky HLP (hlubokých lidských příběhů). Lidé ale časem otupí a Zelenský a jeho PR tým by měli přemýšlet i trochu dále, protože na dobrém pocitu chleba ještě nikdo neupekl a na konci dne bude konec té války asi velmi pragmatický.

Takže jak by to mohlo dále pokračovat?

Výzbroje je dost a Ukrajina jí bude dále dostávat. Pro západ je to ten nejlevnější způsob, jak tlačit na Rusko. Zbraně vyrobíte snadno, ale vojáci na stromech nerostou. Rusko pozbývá hodně techniky, ale hlavně lidí a prvků, které nakupovalo na západě (čipy, noční vidění,...). Přesto Ukrajinci zřejmě dojdou dříve, než Rusové. Tím, že s Rusy nikdo nechce jednat o míru jim vlastně nedávají šanci, než hrát vabank a zvyšovat sázky. Není v zájmu USA, aby to na Ukrajině bylo krátké. Rusové dostávají na budku a USA to skoro nic nestojí. To je pro ně sen a párty najednou.

Proto čekám další eskalaci a hlavně narůstání civilních ztrát a také, že pro útoky přestane být infrastruktura tabu. Na jedné straně se třeba mostům Rusové docela vyhýbali, na straně druhé je Ukrajinci sami vyhazují do vzduchu.

Jakmile dojde k eskalaci, tak o válce uslyší zbytek Ukrajiny, který byl docela v bezpečí. Letecké a raketové útoky. Nejspíše elekrárny, telefonní sítě, internet, mosty,...

Rozhodující bude, jestli je opravdu velká část ukrajinské armády a těch žoldáckých pluků v kotli na Donbase a nebo ne. Pokud ano a Rusové kotel srovnají se zemí, je tu moment, který jim uvolní ruce a tipoval bych směr Oděsa a občasné výpady směr Kijev a další města, aby se Ukrajinci nemohli přeskupit. Půjde o to, kdo tuhle opotřebovávají válku vydrží hrát déle. Ale tím, že je to proxykonflikt USA s Ruskem, nelze již čekat rychlé uzavření dohod a nějakou deeskalační fázi.

 Ale rád bych se pletl. 
Zbrojní zakázky na obzoru PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pátek, 08 Duben 2022 05:19

České vlády v posledních letech rozdávaly zbytky po komunistických armádních zásobách. Posledním hřebíčkem za ex-východním vybavením jsou tanky, BVP a Strely na Ukrajinu. Lze předpokládat, že dělostřelecké Dany budou následovat. Pak už zbudou Mi-24, Mi-171 a zbytky munice. Kromě vrtulníků z deblokace ruského dluhu je vidět, že armáda z komunistických zásob vyžila 30 let...

Nicméně Armáda se po darech stane totálně nevybavenou a paralyzovanou. Musíme samozřejmě posuzovat více hledisek.

1/ jsme v NATO a rozdávají se zbraně, které jsou kompatibilní ráží a součástkovou základnou i přes modernizace s východem. Z tohoto pohledu by bylo dobré se všeho zbavit a nakoupit nové a perspektivní vybavení. Nicméně zbraně po komunistech pořád fungují a výše darů zcela o řády neodpovídá prezentované hodnotě. Dávají to účetně asi za odpisovou hodnotu. Ale pokud by měli dávat ocenění v reprodukční hodnotě, je potřeba k darům přidat tak jednu, až dvě nuly. Navíc třeba přechod na .223 je nešťastný. Tato ráže má přes všechnu modernizaci nejlepší za sebou a americká armáda již dlouho hledá její náhradu, ale je limitována právě zásobami a vybavením. Vzorem by nám mohlo být Srbsko, které přeslo na Grendel, jinými slovy rozhodnutí udělali s vizí dlouhodobé perspektivy.

2/ v době války je zcela nejhorší situace na nákup čehokoli. Západ (ne USA) přešel po pádu východního bloku na malé zásoby munice a vybavení. Po covidu a vyhazování peněz narůstá inflace, jsou narušeny dodavatelské řetězce a je zcela nešťastná doba na nákup vojenského vybacení, které je vyráběno mimo území daného státu. Například USA prodlouží dodávku objednaných F-16 pro Slovensko nejméně o rok. Komplexní systémy jsou drahé, a aby je bylo možné využít, je třeba špičkově vycvičit obsluhu. To trvá leta.

3/ stávající vyzbrojovací strategie AČR totálně selhala. Lidé, co ji dělali, mají být dávno od válu. Počítá se totiž to, co je doma. Například: objednali 4 útočné vrtulníky AH-1 Viper. Každý může nést 16 protitankových raket Hellfire. Raket se objednalo celkem 16, že se když tak někdy dokoupí. Ale nyní tu máme Rusko - Ukrajinskou válku a když budou chtít nakupovat všichni, co to asi udělá  s cenou a termíny dodávek?

4/ zcela mizivé zapojení českého průmyslu do dodávek AČR. Je potřeba dlouhodobě výrobu na našem území podporovat. Ale vlády raději nakupují. Jeden kulomet minimi za 1,2 milionu Kč (!!!!!!) není problém.


Celkově je tedy situace české armády velmi nezdravá. Sice umíme jako jediní v Evropě opravovat vrtulníky Mi, ale v tom protiruském postoji můžeme zapomenout na dodávky dílů a pochybuji, že LOM držel větší množství dílů skladem. Tanky jsou zralé na modernizaci, či výměnu, ale není vlastně za co, protože nové tanky nejsou. Šanco by snad byly ve španělsku vyráběné leopardy, ale je to letitá, byť stále modernizovaná koncepce.

BVP jsou na tom podobně, ale tendr vyjhořel zase na specifických požadavcích AČR a výběrové řízení bylo zastaveno. Protivzdušná obrana fakticky neexistuje. Co vím, rakety do KUB se nekupovaly dávno, Strely se vyřadily, pár kompletů na velmi blízkou vzdálenost je pro pocit, ne pro faktickou válku. Takže máme Gripeny na leasing, který brzy končí a není jasné, co dále.

Když se na to podíváte, tak je evidentní, že už se píše nějaká obdoba zvacího dopisu a povede to i k většímu tlaku a umístění cizých armád na našem území. Černochová to už zkusila s Němci, ale nevyšlo to. Americké základny budou na Slovensku, nabídnutá ruka se určitě neodmítne.

Ale zpet k výbroji. Považovat T-72 a BVP za ruskou, či sovětskou výzbroj je trochu nepřesné. Licenčně se totiž vyráběly tanky i BVP v bývalém Československu a třeba BVP se masivně vyvážela do Sovětského svazu. Když vidíme na Ukrajině zničené BVP 1,2 - s velkou pravděpodoností vzniklo v "tankogradu" na Slovensku. T-72 mají stále nějaký modernizační potenciál, který je limitován spíše politicky. Co se týče výkonu, T-72 se nikdy nevyrovná hlavním tankům západu. Už jenom proto, že téčka jsou o polovinu lehčí. Je rozdíl řádově 40 a 70t. Nicméně by se asi daly všechny dostat na jednu verzi s maximálním zapojením českého průmyslu a nyní se soustředit na BVP a PVO + drony.

U Gripenů je situace taková, že sice máme zázemí, ale neustálým troubením, jak jsme spokojení a že si je chceme nechat, bude odkupová cena olétaných strojů vysoká. Navíc je jich málo. Jestli by se daly dokoupit za rozumné peníze ve verzci C/D v počtu 24-36 ks vč. dalších moderních střel, vydrželo by to dalších 20 let.

Armáda se totiž dostala do stavu, kdy není v rozumném stavu žádná složka armády.

A teď ta slavná koalice v čele s ODS zavětřila možnost velkých zbrojních zakázek. Pandur/Dalík je zapomenut, jsou nové šance. Teď se roztočí stovky miliard a nějaké to procento skončí za drápky jinde. Problémem není částka, ale fakt, že deklarují zapojení českého průmyslu, které se nakonec pod mnoha výmluvami neuskuteční.

https://ekonomickydenik.cz/vlada-schvalila-rychlejsi-nakup-vojenskeho-materialu-za-48-miliard/

Aktualizováno Sobota, 09 Duben 2022 08:50
 
«ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec»

Strana 8 z 47