Home Politika Blog Výročí vstupu do NATO
Zpráva
  • EU e-Privacy Directive

    This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

    View e-Privacy Directive Documents

Výročí vstupu do NATO PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Úterý, 12 Březen 2019 16:44

Dnes je výročí 20 let vstupu do NATO. Nevzpomněl jsem si, hlásili to v metru. Jedete metrem a nějaký zástupce města vám v hlášení připomíná toto výročí a jak je to skvělé. Na vyvěšování vlaječek zatím nedošlo. Nicméně je dobré se na to podívat po těch letech bez ideologických brýlí.


Je fakt, že existence NATO byla a stále ještě je významným bezpečnostním prvkem v Evropě. Sice se pořád při zdůrazňování nutnosti jeho existence straší Ruskem, protože vojenský pakt musí mít nepřítele, ale k tomu se ještě dále vrátíme.


Lze říci, že NATO garantují především USA. Bez nich NATO nemá relevatní vliv a vojenskou sílu. Druhou nejsilnější armádu má v NATO Turecko. Právě USA ale v NATO dokázaly zklidnit takové nepřátele, jako je Řecko a Turecko, kteří měli často nakročeno k válce. Připomeňme si také případ Kypr a okupaci čísti Kypru Tureckem. Má s tím snad některý politik problém? Nemá...

Pro nás NATO omezuje vliv Německa a americké základny na jeho území působí jako pacifikační prvek, kdyby Němci chtěli opět začít hledat větší životní prostor. Pořád je ale nutné připomínat, že garantem jsou USA, které představují reálnou a vyzbrojenou vojenskou sílu. Svou skutečnou sílu ukázaly evropské státy při bombardování Lybie, kdy jim došly pumy po pár dnech náletů.

NATO ale nemá jen tu pozitivní tvář. Tu negativní ukázalo v bývalé Jugoslávii při takzvaném humanitárním bombardování, kdy nebyl evidentně dodržen hned 1. článek Washingtonské smlouvy, kterou se NATO v roce 1949 zakládalo.

V případě členství se také často velmi mylně píše o povinnosti členů pomoci napadenému státu dle článku 5 Washingtonské smlouvy. Nicméně to není pravda. Článek totiž říká, že státy zváží pomoc. Mohou ji poskytnout, ale také nemusí. Tento nesmysl je šířen bohužel některými jedinci a organizacemi zřejmě záměrně, aby se zdůraznily benefity našeho členství.  Smlouvu si můžete přečíst ZDE.

"ČLÁNEK 5
Smluvní strany se dohodly, že ozbrojený útok proti jedné nebo více z nich v Evropě nebo Severní Americe bude považován za útok proti všem, a proto se dohodly, že dojdeli k takovémuto ozbrojenému útoku, každá z nich, uplatňujíc právo na individuální nebo kolektivní sebeobranu uznané článkem 51 Charty OSN, pomůže smluvní straně nebo stranám takto napadeným tím, že neprodleně podnikne sama a v součinnosti s ostatními stranami takovou akci, jakou bude považovat za nutnou, včetně použití ozbrojené síly, s cílem obnovit a zachovat bezpečnost severoatlantického prostoru. Každý takový útok a veškerá opatření učiněna v jeho důsledku budou neprodleně oznámena Radě bezpečnosti. Tato opatření budou ukončena, jakmile Rada bezpečnosti přijme opatření nutná pro obnovení a zachování mezinárodního míru a bezpečnosti."

V těchto dnech se opět objevují články, jak nás NATO brání proti Rusku, které je naše největší bezpečnostní hrozba. Například ZDE . Bohužel je to studenoválečnická argumentace a ukázka toho, jak se generálové a politici připravují na minulou válku.

Chcete důkaz? NATO žádným způsobem nemohlo a nereagovalo na invazi migrantů do Evropy. Bylo bezzubé. Tudíž reálná hrozba, která rozežírá členské státy NATO zevnitř, je bez odezvy. Dochází k dobytí Evropy dělohami žen (což je hláška M. Kaddáfího, dřívějšího vůdce Lybie). Evropané také platí výpalné Turecku, dalšímu členu NATO, které jinak hrozí, že migranty hromadně vypustí do Evropy. Ano, migranti nejsou vojenská invaze, proti které bylo NATO v době studené války založeno. Nicméně pokud se reálně začíná měnit obyvatelstvo členských států, jeho hodnoty, tím i politika a náboženství, je to výrazně větší hrozba než Rusko. Dochází k trvalé změně obyvatelstva a reálnému podrobení. Seberou se snad jednou všichni migranti a odejdou, jako odešel Sovětský svaz?

Chcete další důkaz? Sovětský svaz měl z ČSSR základny od roku 1968 do roku 1991, tedy 23 let. Kolik za tu dobu vzniklo v Československu pravoslavných kostelů?  Komunisté měli normalizaci a kde co, ale primáně se neměnily základní lidské hodnoty vycházející např. z desatera. Podívejme se ale, jak se za poslední roky změnilo Německo, Francie, Švédsko.... Kolik za posledních 23 let vzniklo např. v Německu mešit, nebo ve Francii muslimských no-go zón? Jak se změnila demografie? Jak daleko je zavádění práva Šária a jak funguje politická korektnost, multikulturalismus, atd. To, že západní státy ještě nezkrachovaly je i díky východním státům, které dodávají na západ dividendu a zajišťují relativně levnou výrobu, ke které západ dodává finalizaci a vysokou marži. To problémy neřeší, pouze odsouvá v čase.

Abych to shrnul. NATO a jeho záruky nejsou samospásné. Členské státy jsou poměrně heterogenní a do budoucna s nějakými zárukami počítat nelze. Vše se mění.  Klíčové pro naši budoucnost jsou vztahy USA - Rusko - Čína.  S ohledem na faktickou závislost Evropy a USA na Číně, kdy se tam vyrábí, a nyní již i vyvíjí skoro vše ze spotřebního a dalšího zboží, je velmi těžké vytvářet pro masy z Číny říši zla. To by vyvolávalo příliš mnoho otázek k závislosti Evropy a USA. Proto je Rusko mnohem vhodnější kandidát na toho zlého, proti kterému lze stavět masy a veřejné mínění. Dodává primárně suroviny a proto je ještě snažší z něj dělat zaostalou zemi, která kromě těch surovin světu nic nenabízí.

Bohužel odtud je to jen kousek k úvahám, že si ty suroviny vlastně nezaslouží a jiní by s nimi nakládali lépe... Ale to je na jiný příběh.


PS: tak na vlaječky prý došlo. Vlaječky ČR a NATO byly vyzdobeny tramvaje.


Aktualizováno Čtvrtek, 14 Březen 2019 06:10
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit