Home Politika Blog Obchodní zájmy USA
Zpráva
  • EU e-Privacy Directive

    This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

    View e-Privacy Directive Documents

Obchodní zájmy USA PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Čtvrtek, 13 Srpen 2020 18:34

Při návštěvě min. zahraničí Pompea v Praze se ukázalo, že hlavním zájmem USA jsou především obchodní příležitosti a nastavení mantinelů svých spojenců. Zajímavou příležitostí je dostavba Dukovan, kde USA kopou za firmu Westinghouse, resp. Westinghouse Electric Company. Tato firma dříve vlastněná Toshibou zkrachovala a dnes ji vlastní fond kanadský fond z Bermud.

Takže je sice sympatické, že za ně Pompeo kope, ale když jde o počty stavěných reaktorů a reálné zkušenosti posledních dekád, jsou vepředu stále Rusové a Korejci. U řešení s US technologiemi je ještě riziko sankcí a omezení přístupu, které USA hojně v rámci ekonomické diplomacie používají. Smysl by dávalo pokračovat v technologiích, které jsou prověřené a máme s nimi zkušenost a ideálně nehrozí, že změna politiky spolupracujícího státu bude mít výrazný dopad do poskytnuté technologie. Navíc je třeba mít možnost volby poskytovatele paliva. Podívejme se dále, jak se posunuli dopředu Korejci a jak upadl český jaderný průmysl.

Uvědomme si, že USA se mění a nynější "barevná revoluce" bude mít dopad i do zahraniční politiky a jaderná elektrárna je záležitost na desítky let. Za 20 let může být US politika orientovaná zcela jinak tak, jak se pomale mění americká demografie.

A pokud se týče vztahu ČR - Čína. Čína v Čechách není významný investor, ale je nutné si uvědomit, že jestliže jsou u firmy Huawei bezpečnostní obavy, stejně jsou na tom US firmy, které také primárně hájí zájmy USA a pokud na ně US vláda zatlačí, tak ta data jejich vládě dají. Řešením je jak diverzifikace poskytovatelů, tak více firem a aby státy a firmy měly lidi, kteří se v technologiích vyznají. A ruku na srdce, jak často třeba česká vláda preferuje české dodavatelské firmy i za cenu vyšší ceny, nebo poskytnutí prostředku na vývoj?

Navíc poslední případ TikToku ukazuje, že si americká vláda ještě ze sankcí dělá business, když Tiktok prvně zakáže a Microsoftu, který chce firmu odkoupit řekne, že očekává desátek, protože sankcemi srazila vláda cenu.

Pořád platí, že jde primárně o peníze a vlastní zájmy. Zcela pochopitelně je v zájmu USA a jejich firem jejich vlastní blahobyt a to, aby neposilovaly jim konkurenční firmy. Např. kdo chce dodávat US army, musí vyrábět myslím 50% dodávky v USA. Proč to neděláme stejně? Naše hloupost. Chtěl bych vidět nějakou naši ekonomickou diplomacii...


Update: další ukázka americké ekonomické sankční diplomacie

"Američané se dlouhodobě netají názorem, že Nord Stream 2 by neměl být vůbec dostavěn. Podle nich nový plynovod vedoucí z Ruska po dně Baltského moře až do Německa ohrožuje evropskou bezpečnost, jelikož by vzrostla energetická závislost Evropy na ruském plynu. Ministr zahraničí Mike Pompeo nejnověji před senátním výborem potvrdil, že americká administrativa má v plánu uvalit sankce na veškeré soukromé firmy, které v dostavbě rusko-německého plynovodu figurují."

https://www.euro.cz/politika/spojene-staty-stupnuji-tlak-na-firmy-zapletene-do-nord-streamu-2-chteji-zabranit-jeho-dokonceni?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=DsYvH8sKifK-202008131910&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
Aktualizováno Čtvrtek, 13 Srpen 2020 19:15
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit