Home Politika Blog Proxy konflikt na Ukrajině
Zpráva
  • EU e-Privacy Directive

    This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

    View e-Privacy Directive Documents

Proxy konflikt na Ukrajině PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 24 Duben 2022 05:17

Zástupný konflikt mezi USA, potažmo NATO a Ruskem na Ukrajině pokračuje. Západní státy masivně dodávají výzbroj, výstroj a munici. Česká republiky dodala desítky kusů techniky počínaje T-72M1, BVP-1, dělostřelecké systémy Dana a Gvozdika, salvové raketomety Vampir (modernizovaný Grad) a další a slibuje opravy poškozené techniky. Nikde se tedy nepíše, co to bude Českou republiku stát. Spojené státy financují Ukrajinu půjčkami a leasingem, u nás si nejsem jist, zda to ze strany ČR nejsou jenom dary. V každém případě Černochová usiluje o nějakou další obrannou smlouvu s USA - což mi není jasné, v čem se to bude lišit od členství v NATO a slibuje znásobení objednávek vojenské techniky právě z USA.  V USA proto může zavládnout spokojenost. Objednávky se jen pohrnou.

Rusové před pár dny přišli o vlajkovou loď své černomořské floty Moskva, kterou zřejmě potopili Ukrajinci. Podle posledních informací na základě zpravodajských informací, možná i navádění ze strany letounů NATO. Mělo se jednat o 2 rakety Neptun a informace z amerického P-8 Poseidon.

Podle deníku průzkumný letoun vystopoval křižník a předal souřadnice lodi ukrajinské armádě. Při následném útoku Moskvu zasáhly dvě rakety Neptun vyvinuté a vyrobené na Ukrajině. O několik hodin později se potopila. "P-8 Poseidon vzlétl ze základny na Sicílii a zpočátku letěl s vypnutým odpovídačem, aby zabránil lokalizaci. Po dosažení rumunského pobřeží Černého moře se přesunul na pozice s úkolem sledovat černomořské loďstvo. O tři hodiny později se stroj znovu objevil na veřejné platformě Flightradar24,“ dodávají Timesy.

Zdroj:  https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/souradnice-krizniku-moskva-predal-americky-vyzvedny-letoun-40394724


Je více než zřejmé, že USA a NATO poskytují nejen výzbroj, výstroj, výcvik, ale i aktivní zpravodajské informace. Co z toho vyplývá? V tuto chvíli není Rusko schopno zabránit tomuto předávání informací a tak bude, předpokládám, postupovat tak, že se pokusí na sebe navázat na východním břehu Dněpru co nejvíce ukrajinské techniky a poté zničit mosty a uzavřít Ukrajince. Poté je zkusí zničit plošným útokem. Zřejmě brzy dojde i ke zničení dopravních uzlů na východě Ukrajiny, přes které je Ukrajina zásobována. Proč to Rusové ještě neudělali? Dle mého názoru to dělají zejména pro zbytek světa, aby ukázali, že vedou válku v rámci možností humánně. Není zničena infrastruktura - elektrárny fungují, obklíčení Ukrajinici v Azovstalu píší na internet tweety, teče voda, jezdí vlaky,...

Přitom USA útočí přesně opačným způsobem. Vše začíná totální likvidací infrastruktury, elektráren, vodáren,... a letecké údery obvykle trvají týdny.

To, co se tu ale hraje proto není jenom Ukrajina, ale i sympatie zbytku světa. USA jsou samozřejmě velmi silné, poslední leta nepokrytě tlačily na státy, které odebíraly např. ruskou vojenskou techniku a sankcionovaly je. Stejně tak aktivně využívají dolar jako nátlakový prvek ve světovém obchodu.Jediný způsob, jak se mohou státy osamostatňovat z vlivu USA, bude dedolarizace svých ekonomik a snižování využívání dolaru v zahraničním obchodě. A proč se tak stane? Protože zájmy USA jsou logicky zaměřené na profit USA, a tak ne každý stát chce dotovat americký životní styl na svůj úkor.

Také si všimněte, že žádná jednání o míru na Ukrajině neprobíhají. Zelenský chce vyhrát a dostává velký prostor v západním mainstreamu, který spolu s vládami investoval obrovské prostředky do PR a toho, jak má být Rusko vnímáno. I v Čechách se najdou choré mozky, které razí teorii úplné izolace Ruska. Ale tyto sebevražedné tendence začínají tlumit i USA, které si začínají uvědomovat, že velmi slabá "podřízená" EU také znamená oslabení USA, případně že vysoké ceny energií začínají ohrožovat i Bidena.

Úplný zákaz dovozů ruské ropy a plynu ze strany EU by měl nezamýšlené ekonomické dopady na Spojené státy a jejich Západní spojence, řekla ve čtvrtek ve Washingtonu reportérům americká ministryně financí Janet Yellen. Ministryně financí dodala, že takový zákaz by přinesl více škod než užitku.  ... Yellen souhlasí, že evropský zákaz energií by vyhnal ceny ropy, „a že kontra-intuitivně by to na Rusko mělo jen nepatrný negativní dopad,“ protože ač by Rusko třeba nakonec exportovalo méně ropy, tak by zase cena za každý barel vyletěla. Americká administrativa se už od loňského podzimu potýká s vysokými cenami plynu, které jsou důsledkem vysokých cen ropy.

Zdroj: https://svobodny-svet.cz/usa-varuji-eu-pred-zakazem-ruske-ropy-ze-zpusobi-vice-skod-nez-uzitku/


Jak to tedy bude pokračovat?

Do Kyjeva nyní míří americké vedení (ministr obrany a zahraničí) a tématem jsou prý dodávky zbraní. Učitelku vyhodili ze školy za to, že řekla, že se v Kyjevu nic neděje... Kyjev je hlavní město Ukrajiny, státu, který je ve válce. Ale pokud by tam hrozilo nějaké nebezpečí, zcela jistě tam USA nepošlou své ministry. Při způsobu, jak to Rusové vedou, jsou ohroženy jistě vojenské cíle, ale civilní ohrožení mimo frontu je spíše náhoda.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/usa-ministr-zahranici-obrany-anthony-blinken-lloyd-austin-navstivi-kyjev.A220423_194440_zahranicni_indr

Lze tedy předpokládat téměř neomezené dodávky zbraní, zpravodajských informací, a všeho, co Ukrajině proti Rusku pomůže. Nebude to ale zadarmo a Ukrajina to bude muset po válce zaplatit. Rusové by se mohli soustředit na odříznutí Ukrajiny od moře a dobití /obklíčení Oděsy. Lze také předpokládat, že nikdo nemá zájem na ukončení války. Určitě ne USA ani NATO. Zelenský po tom, co všude prezentoval  nemůže couvnout a vyjednávat, a Rusko nemůže z jeho pohledu prohrát a nikdo mu nenabízí nic, co by mohli prodat jako vítězství.

Očekávám tedy trvání války minimálně v délce měsíců a ve formě opotřebovávání ruské armády. Teď jde o to, zda se dříve opotřebuje Ukrajina, nebo Rusko.


Aktualizováno Neděle, 24 Duben 2022 06:01
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit