Home Politika Blog Osud Nord Stream
Zpráva
  • EU e-Privacy Directive

    This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

    View e-Privacy Directive Documents

Osud Nord Stream PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Úterý, 27 Září 2022 17:18

V posledním dni došlo k poškození obou Nord Stream (1 a 2) plynovodů. Noviny píšou o výbuchu. Je víceméně jisté, že je to záměr.

Otázka zní, kdo to provedl a komu se to hodilo.


K havárii na Nord Streamu došlo prakticky ve stejnou dobu, kdy byl zprovozněn plynovod Baltic Pipe, který se stane důležitou trasou pro přepravu plynu z Norska do Dánska a Polska a který bude schopen dodávat surovinu také odběratelům v okolních zemích. Plynovod může ročně přepravit z Norska do Polska až 10 miliard metrů krychlových plynu, z Polska do Dánska pak tři miliardy metrů krychlových. Maximální kapacita Nord Stream 1 je pro srovnání až 55 miliard metrů krychlových plynu za rok.

https://echo24.cz/a/S2CgT/zpravy-zahranici-vybuchy-na-nord-stream-ceny-plynu-rostou-nemecko-rusko


Podívejme se na hlavní podezřelé:

Rusko

Rusko bylo z velké části vlastník obou plynovodů a už od konce prázdnin provoz v NS1 zastalovilo. Německo nedovolilo NS2 spustit a to ještě před invazí. Obecně se Rusko vymlouvalo na sankce a zastavilo NS1, což z jeho pohledu byl reciproční akt vůči ekonomickým sankcím a dodávkám zbraní na Ukrajinu z Německa.

Prakticky by to Rusko provést mohlo, ale nevidím tam úplně velké benefity. Mohlo doufat v uklidnění situace a obnovení dodávek do Evropy koncem zimy. To teď nejspíše padá. Technicky to nedovede opravit bez spolupráce s evropskými státy opravit. Nejspíše nyní ani nemá důvod.

Můžeme se ještě zamyslet nad teorií zíáměrného útoku za účelem dosažení vyšší moci a tedy nemožnosti dodávat nasmlouvaný plyn. Nicméně ekonomické sankce uvalené na Rusko, zabavování majetku Ruska a Rusů, blokace peněz v zahraničí, to vše vyvolalo ekonomickou válku, jejíž narovnání bude extrémně obtížné, ať už anabáze na Ukrajině dopadne jakkoli. Nemyslím si, že v tomto kontextu museli Rusové ještě  poškozovat plynovod. Možné to je.


Německo

Zde byla patová situace - NS2 nechtěli, NS1 zastavili Rusové. Němci ale plyn potřebují a neufinancují LNG bez brutálních dopadů do hospodářství. Teoreticky by to mohla provést klika nepřející si spolupráci s Ruskem, případně extrémní zastánci Green dealu.


Ukrajina

Tady je to už zajímavé. Ukrajinu tyto plynovody přímo ohrožovaly, navíc byly stavěny proto, aby obešly právě Ukrajinu a Polsko. Ukrajina nejvíce tlačí na to, aby Evropa spáchala ekonomickou sebevraždu a nakupovala extrémně drahé energie. A ne, opravdu Ukrajině nejde o to, aby Evropa prosperovala. Ukrajině jde hlavně o sebe. Za mě je to hlavní podezřelý. Cílem je zamezit tomu, aby byly obnoveny ekonomické vztahy Ruska a Evropy. Je to hodně krátkozraké, ale odpovídá to prohlášením ukrajinských představitelů, že ti, co obchodovali s Ruskem, za to mají platit. V podstatě nevidím nic, co by Ukrajině uškodilo (z jejího jednostranného pohledu), pokud by ty plynovody přestaly fungovat. Navíc stoupne hodnota existujících plynovodů, pokud by se situace stabilizovala. Takže takové Bratrství vede přes Ukrajinu...  Z pohledu Ukrajiny samé benefity.


USA

I USA se toto hodí. Nejenom že se Biden vychloubal, že NS2 nebude nikdy spuštěn, protože to USA zajistí. Jde-li o co největší přivázání Evropy k LNG a poškození ekonomického konkurenta, je to motiv. Krátkodobě je to pro USA benefit. Dlouhodobě se jediný partner USA, tedy Evropa, dostane do ekonomických problémů a utrpí podpora USA. Nicméně technicky není problém pro USA poškodit plynovody. Motivem může být snaha zajistit, že zkrátka spuštěné nebudou a ostatní plynovody vedou přes státy, které USA politicky dostatečně ovládají - tedy přes Polsko, ČR, SR,...


Polsko

Nenávist k Rusům je silná, ale bez požehnání USA by si Polsko netrouflo to udělat.


Jiný hráč

Lze samozřejmě uvažovat i v intencích dalších hráčů. Jak producentů plynu a hlavně LNG, tak vlastně kohokoli, kdo chce co nejvíce poškodit ekonomiku států EU. Nenalhávejme si, že poškození plynovodů není primárně ekonomická sabotáž. Je to splněný sen pro reset hospodářství a snížení životní úrovně evropanů (menší spotřeba energií).

Celkově lze říci, že hra velmi přitvrzuje. Toto je útok na kritickou infrastrukturu a v podstatě válečný čin. Pokud to nebyli Rusové, mohou to vyhodnotit jako další útok a tlak a odpovědět. Taková asymetrická odpověď může být přerušení datových kabelů Evropa - USA.  Relativně snadno proveditelné a obrovské ekonomické dopady.

Navíc je otázkou, zda vůbec půjde plynovody rozumně opravit, pokud byly zaplaveny. Mořská voda je agresivní a těžko říci, co oprava a znovu naplnění plynem bude znamenat.

Pokud se bavíme o nakročení k jaderné konfrontaci, byl toto velký krok.Aktualizováno Úterý, 27 Září 2022 18:18
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit