Home Myslivost Myslivost Svod a první výstava ohaře
Zpráva
 • EU e-Privacy Directive

  This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

  View e-Privacy Directive Documents

Svod a první výstava ohaře PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Čtvrtek, 20 Duben 2023 20:11

S Astou jsme absolvovali první výstavu a svod.

Dovolím si shrnout pár postřehů a zkušeností, třeba přijdou jiným vůdcům, kteří budou předvádět své psy, vhod. Jsem začátečník, takže staří matadoři jistě mohou mít metody a postřehy lepší, než co zde píši.


SVOD

V našem případě se svod odehrával po velkých deštích, takže plocha byla velmi nacucaná vodou. Měření psa probíhalo na desce, na kterou se mnoha psům vůbec nechtělo. To samé, nechat si prohlédnout zuby a někteří psi panikařili po zahlédnutí měrky a nechtěli se nechat změřit. To samé nechat si načíst čip.

Jak se tedy na svod připravit?

 • Vzít s sebou Průkaz původu a očkovací průkaz.
 • Psa alespoň základně upravit z pohledu srsti. Línající nevytrimovaní psi, ze kterých vypadávají chuchvalce odumřelé srsti nejsou zrovna dobrou vizitkou majitele.Takže podle typu srsti psa upravit.
 • Naučit psa nechat si prohlédnout zuby. My používáme povel "ZUBY", po kterém psovi otevřeme mordu a různě mu štracháme v mordě, aby si zvyknul.
 • Pes na sebe musí nechat sahat cizí lidí, včetně kontroly ráží (varlat).
 • Součástí svodu je měření, takže musí snést na hřbetě tyčku měřáku; pes se může bát vlézt na desku
 • Součástí může být předvedení v běhu, takže natrénovat pohyb u nohy. Asta měla tendenci luxovat trávu, ale je potřeba natáhnout krok a psovi držet hlavu vysoko. Snažím se ji naučit na povel "BĚŽÍ" klusat u nohy na výstavním vodítku
 • Ideální je naučit psa výstavní postoj. Snažím se Astu naučit na povel "POSTOJ", aby stála a nechala se upravit, nevrtěla se a hlavu měla zvedlou; sice sebou pořád vrtí, ale i tak je to rozdíl od psů, kteří vůbec netuší, proč by měli stát a co se děje.
Shrnuto, na svod vlastně nic moc není potřeba. Přesto to někdy vypadá divoce, když se psi vzpírají, div se neoběsí na vodítku, nebo vypadají jako bezdomovci vytažení právě z kotce po zimě. Takže před svodem psa trochu socializovat a naučit aspoň pár povelů, ať to taky trochu vypadá.

VÝSTAVA

Zde mohu pouze shrnout, že základem je postoj a předvedení psa v pohybu. Na výstavě uvidíte, že někteří se této aktivitě - "handlingu" věnují na vysoké úrovni. Také uvidíte, že 90% všech psů předvádí ženy, většinou v kostýmu a opravdu to prožívají.

Pro psa je to poprvé hromada zážitků a tak musím brát naše třetí místo (V3) v třídě mladých jako úspěch.

Takže v kruhu je potřeba neustále psa stavět do výstavního postoje, aby vynikla jeho shoda se standardem a přednosti.

V pohybu se pes předvádí jak v běhání v kruhu, tak posléze samostaně během vpřed a zpět. Naše Asta v kruhu neustále otáčela hlavu, kdo běží za ní.  Když ji nezajímalo to, tak co je na zemi, nebo okolo. Mnozí trénují s pamlsky. Ať již v postoji, nebo běhu. Někdy se po psech chce, aby vrtěli ocasem a ukazovali, jak je to baví.

Obecně má každý rozhodčí své preference typu kostry, osrstění, atd... Takže dle mého názoru je nejlepší se nejdříve na nějakou výstavu zajet podívat a zkouknout, jak to probíhá, co se chce a jak se hodnotí.

Opět, pes na sebe musí nechat sahat, ukázat chrup, atd... 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit