Home Politika Blog K nákupu F-35
Zpráva
  • EU e-Privacy Directive

    This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

    View e-Privacy Directive Documents

K nákupu F-35 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Úterý, 30 Leden 2024 19:15

Dnes jsem jenom lehce nakoukl na iDnes do diskuze k nákupu F-35. Nutno říci, že přispívající zřejmě většinou prošli lobotomií a jejich oblíbený myšlenkový pochod je, že chcimírům z nákupu praskne cévka. Dost infantilní přístup k nákupu pár letadel v ceně jaderné elektrárny, která může dodávat energii značené části ČR po desítky let, z čehož by lidé měli skutečný užitek.

Cena

V podstatě nikdo neví, na kolik ta letadla vyjdou. Vzduchem létají desítky a stovky miliard a nikomu to nepřijde divné. Navíc, pokud je ve smlouvě inflační doložka, což při plnění v tak dlouhém časovém horizontu za rok 2030 můžeme předpokládat, tak cena dramaticky naroste.

Skladba ceny také nebyla vysvětlena. U nákupu výzbroje totiž Ministerstvo obrany používá fintu, kdy nenakupuje výzbroj s tím, že ji pak nakoupí v rámci NATO. Tudíž těch 150 mld CZK bude za holá letadla s možná základní sadou náhradních dílů, ale bez výzbroje, přípravy infrastruktury a hlavně bez výzbroje. Nikomu nepřijde divné, že přestavba letiště pro F-35 bude stát min. 40 mld CZK (40.000.000.000 pro lidi jako Síkela, kteří neví, kolik nul má miliarda).

Připomenu, že při nákupu vrtulníků, kdy Viper je především platforma pro řízené střely Hellfire, tak jich MO celkem koupilo 16. Tedy pro jedno vyzbrojení jednoho vrtulníku. Takže nikdo neví cenu a ani podmínky vyvázání z kontraktu.

Ekonomické benefity v zakoupení F-35 žádné nejsou. Při těchto objemech se standardně domlouvá co největší zapojení domácího průmyslu. Brazílie si domluvila např. výrobu Gripenů na domácí půdě. Není tam žádný relevantní transfer know how, žádné impulzy pro průmysl. Nic. Opět standardní přístup MO, které preferuje vše cizího, protože z vysoka kašle na to, že český občan to celé financuje daněmi. Ale k tomu se ještě vrátíme.

Využitelnost

Lobotomici nazývají F-35 stíhačkou. F-35 byla navržena jako úderný letoun pro pronikání do týlu nepřítele (to je blízké PePovi, který se měl také vysadit v cílu nepřítele) s cílem přesnými zbraněmi ničit důležité cíle. F-35 je sice popisována jako létající počítač umožňující digitální přehled bojiště, ale také to znamená, že musíte mít adekvátní radary, propojení na dělostřelectvo a (neexistující) raketové vojsko, propojení na PVO a další složky. Vše v reálném čase. Takže v situaci ČR, kdy nemáme vůbec žádnou PVO (RBS-70 je hodně slabý pokus o SHORAD obranu) je 24 úderných letounů schopných fungovat z jednoho jediného letiště opravu úsměvné. Co bude cílem úderu nepřítele? Jediné letiště….

Armáda nemá žádné drony a protidronovou ochranu. Raději tisíce dronů, než pár F-35, které zkrátka nejsou na obranu ČR, ale na vedení útočných akcí.

F-35 má extrémní náklady na provoz, navíc je velmi pomalá. Předpokládám navíc, že rychlosti nad 1Mach povedou k degradaci antiradarového nátěru. Ale protože si Američané prosadili doživotní mlčenlivost se vším spojeným s F-35, tak vše bude určitě růžové a zalité světlem.

Ve stručnosti lze říci, že to armádu zruinuje. Aby ta letadla byla k něčemu, je třeba nakoupit kvanta inteligentní munice a vybudovat digitální armádu. Ve stejném čase budou všichni hledat, jak tyto technologie zarušit. Nejtragičtější je, že jak stávající vláda, tak vedení Armády, a obrovským zklamáním je náčelník Gen. Štábu Řehka nechápe, že konflikty vyhrává strana, která má sice dostatečně silnou armádu, ale má hlavně ekonomické zázemí a schopnost masově a levně vyrábět. Proto jsou nákupy děl z Francie, kompletního letectva z USA, tanků z Německa, BVP ze Švédska ( byť tam část bude vyráběna v ČR), základů PVO a radarů z Izraele, kulometů z Belgie, atd.. zkrátka hospodářské zvěrstvo.

Nejde o to mít nejvybavenější armádu s nejnovějšími technologiemi s jedním, dvěma kusy. Jde o to mít dobře vybalancovanou, ekonomicky udržitelnou armádu, kterou je schopný podporovat rozvinutý domácí průmysl. Ale to vše dnešním podporovatelům této zlořádné vlády nedochází.

Ty stovky miliard budou chybět ve školství, zdravotnictví, v infrastruktuře. A ta letadla nepřinesou fakticky zlepšení bezpečnosti, protože jako jaderné nosiče budou v případě konfliktu předmětem prvního úderu a pokud se budou přesouvat do zahraničí, nemůže me mluvit o tom, že pomohou bezpečnosti ČR.

Zkrátka se potvrzuje, že čeho se dotkne ODS, TOP09, Lidovci, Stan a Piráti, tam sto let tráva neroste. 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit