Home Survival a vše okolo
Zpráva
  • EU e-Privacy Directive

    This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

    View e-Privacy Directive Documents

Survival
Recenze gorky BARS 3K PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pondělí, 29 Leden 2018 20:00

Před časem jsem hledal oblečení do přírody. Podmínka byla, aby to bylo oblečení z přírodních vláken, která jsou přirozeně odolnější vůči ohni. U bavlny se nestane, že se na vás snadno připeče jako spousta dnešních plastových látek.

Největším problémem bylo najít dostupnou velikost, praktičnost a akceptovatelnou cenu. Jako největší problém se ukázala velikost. Potřeboval jsem oblečení na výšku téměř 2m, ale naprostá většina armádních maskáčů, jako takový vz. 95, se pohybuje kolem velikosti 188, málokdy 192, já ale potřeboval více. Zdá se, jako by lidé nad 190 cm neexistovali. Po téměř roce hledání něčeho praktického, ne nutně maskovacího, se objevila alternativa. Do oka mi padly Gorky.

Jako gorky je označována ruská horská uniforma. Byť je to uniforma, na první pohled tak nevypadá. Nemusí mít nutně maskovací vzor. Verzí je vícero. Většinou je to kombinace dvou odstínů barev. Stránky výrobce Bars naleznete zde: http://bars-kavkaz.ru/.


Osobně jsem si pořídil Gorku BARS 3K v barvě khaki. Což je kombinace khaki barvy s tmavšími hnědými kapsami a výztužemi.

Materiálem je celtovina, tedy 100% bavlna, s místy zpevněnými kombinací bavlny a polyesteru, látkou nazývanou Greta. Pěkná recenze je zde: http://rusvvo.com/sk/oblecenie/gorky/gorka3k-khaki , zde jsem ostatně i nakupoval.

Co mě mile překvapilo:

  • rozhodně kšandy. Jsou chycené na každé straně do jednoho očka se skřížením na zádech. Protože jsou kšandy s docela pevnou gumou a nedají se prodloužit, řešení je udělat očka z paracordu a na to je přidělat. Nevymyslel jsem to já, ale poradili mi to na Rozpadu. Obecně kšandy umožňují volnější upnutí pásku a pro mě příjemnější pohyb. Pásek se dá vypustit v případě, že nebudete mít nic těžšího v kapsách.
  • látka, byť celtovina / stanovina, je vcelku příjemná, rozhodně není tvrdá, mělo by se jednat o kroucené bavlněné vlákno, které ve vlhkosti bobtná a přirozeně brání pronikání vody.
  • pasuje mi velikost 7, což odpovídá vellikosti 191-197 cm, byť by mohla být o chloupek ještě větší, cena byla 80 Euro, tedy kolem 2000 Kč za celý komplet - kalhoty, kšandy a bundu.
  • kapsy mají drobnou vychytávku, látka se překrývá a mnohem více tak brání jak vniknutí vody, tak hlavně vypadnutí předmětů. Mám například nejedny kalhoty Bushman. Ale boční kapsy Bushmanů jsou naprosto naprd. Cokoli z nich v sedu vypadne. Zkuste si dát zavírák do kapsy a sedněte do auta. Nejspíš ho najdete za chvíli na sedačce, nebo ho ztratíte. Tento problém malý kousek látky u gorek z velké části řeší.

Kvalita zpracování: švy jsou ok, vady na látce jsem nenašel. Byl pouze naprasklý plastový stahovací kolíček. Měnit to nebudu, protože zatím drží. Pak nebyla proříznutá jedna dírka pro knoflík. Nicméně byla prošitá, takže dírka byla otázka vteřiny. Z dlouhodobého pohledu budou knoflíky potřeba přešít, ale to se týká všech knoflíků na veškerém oblečení, alespoň dle mé zkušenosti. Má tělesná konstituce oblečení poněkud více zatěžuje.

Mnohem více, než rozpínací bundy, se mi líbí anoraky. Tedy bundy s kapsou na břichu, které se nedají rozepnout. Ale protože už jiný anorak mám, každému doporučuji zvážit, kdy chce anorak bundu nosit. Rozepínací bunda je praktičtější na sundavání a rozepnutí pro tepelnou pohodu. Anorak musí vždy přes hlavu.  Pokud víte, že budete gorku nosit jenom za chladna (např. kolem 10°C), tak je anorak super. Za většího tepla vás čeká experimentování s vrstvami, místo prostého rozepnutí. Zde jsem tedy obětoval machr index na úkor praktičnosti při mnou očekávaném použití.

Údržba

Gorky jsem zatím nepral. Doporučení je ruční praní ve vlažné vodě s mýdlem s jelenem. Já je zatím naipregnoval voskem Fjäll Räven. Krabička vosku velikosti mýdla stojí skoro 300 Kč. Podle konzistence a vůně se jedná o poměrně čistý vosk. Dle krabičky je to tajná receptura postavená hlavně na vosku a parafínu.  Až krabičku spotřebuji, použiji vlastní vosk a zkusím si impregnaci vyrobit. Impregnoval jsem jednoduše - kostkou zmíněného vosku jsem rejdil po celé ploše oblečení a následně fénem vosk rozehřál, až se vpil do látky. Zvýšenou pozornost jsem věnoval švům, ramenům a přední straně nohavic.

Nošení gorky v zimě

Gorka je primárně demisezónní oblečení - tedy jaro a podzim. V zimě vyžaduje její použití dobrou spodní vrstvu. Nijak extra nehřeje a proto do echt zimy buď s verzí zimní gorky, a nebo dostatečnou spodní vrstvou.

Fotografie ještě doplním, stejně tak zkušenost s deštěm, mokrou travou a podobně.

Aktualizováno Pondělí, 29 Leden 2018 21:03
 
Gerber Bear Grylls PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Sobota, 13 Leden 2018 07:54

Zajímavým nořem od Gerberu je Bear Grylls Ultimate s kombinovaným ostřím. Jednak má opravdu funkční škrtadlo z magnesia na rozdělání ohně a dále má patku, která může sloužit jako lehké kladívko. Když jsem jej nový kupoval, byl ve výprodeji za necelých 900,-, což mi přijde jako hodně zajímavá cena. Opět jsem si jej omotal pár metry šňůry.

Pochva v sobě skrývá i cosi jako brousek. Ten jsem ale nikdy nepoužil. Škrtadlo jsem si k pochvě připevnil šňůrou, protože bych jej nerad ztratil. Je to trochu náročnější, pokud chce člověk rozdělat oheň, ale většinou s sebou do lesa beru 2 nože a tento je připevněný na batohu, nebo v něm, takže s tím nemám problém.

Je to nůž na hrubší práce a tomu odpovídá přiměřená robustnost.


 
Zavírací nože Mikov PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Sobota, 13 Leden 2018 07:36

Ze zavíracích nožů firmy Mikov mám aktuálně nůž Predator (hodně přes 10let) a starý roubovací nůž, který byl ještě dělaný technologií Marfrost a který pochází z vojenské lékárničky. Svým tvarem je totiž dobrý na rozřezávání oblečení při zranění.

Predátor je opravdu letitý, skoro bych řekl, že když jsem ho kupoval, žádný podobný název neměl. Dnes se vyklá v čepu do všech stran (ono mu to vlastně netrvalo dlouho, proto jsem ho ani moc nenosil) a čepel po několika broušeních nemá už ten správný tvar. Nevím, co používali v těch prvních sériích za materiál, ale ostrost si moc dobře tato čepel nedržela.

Nůž je zajímavý svým otvíráním a pojistkou, takže má vysoký "machr index". Z pohledu provedení to ale není žádná sláva. Dnes jej už nikam nenosím a válí se jen v poličce. Mikov dnes na bázi tohoto nože vyrábí různé stavebnice a tak je to snad lepší.Aktualizováno Středa, 24 Leden 2018 20:34
 
Victorinox - klasika do kapsy PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Sobota, 13 Leden 2018 06:28

Ideální nože na denní nošení (dnes označované zkratkou EDC - everyday carry) jsou zřejmě Victorinoxy. Osobně jsem si oblíbil kombinované ostří. Na fotografiích je vidět starší Nomád (černý) a novější one hand Trekker. Nože otevíratelné jednou rukou jsou na denní nošení velmi praktické.


Aktualizováno Neděle, 21 Leden 2018 20:29
 
Morakniv 510 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pátek, 12 Leden 2018 21:07

Zástupcem švédského nože je uhlíkovka Morakniv 510. Jedná se o poměrně lehký a levný nůž, takzvanou finku. Plastové pouzdro neumožňuje upnutí za široký opasek a tento konkrétní nůž v něm dobře drží pouze při jední stranové orientaci.

Jak už jsem uvedl u uhlíkovek u Opinelů, tato ocel potřebuje údržbu. Dát ji synátorovi se neukázalo jako nejšťastnější z toho důvodu, že se o nůž nestará, jak by bylo třeba, zejména o očištění a osušení po použití. Takže čepel chytá rychle lišku. Přesto se jedná o praktický a dobrý nůž, nicméně vlastnosti ocele je třeba respektovat.

Moraknive 510

Aktualizováno Pátek, 19 Leden 2018 17:47
 
«ZačátekPředchozí12DalšíKonec»

Strana 1 z 2