Home Myslivost
Zpráva
 • EU e-Privacy Directive

  This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

  View e-Privacy Directive Documents

Myslivost
Moje první prase divoké PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pátek, 13 Říjen 2023 10:05

K myslivosti jsem se dostal až po čtyřicítce, takže se pořád ještě učím a získávám zkušenosti. Člověk v tomto věku už obvykle nemá takový hlad po ráně, a tak se mnohdy kochám, přemýšlím o věku a chování sledované zvěře a užívám si to. Zkrátka nechci udělat pokud možno žádnou botu. Nicméně nadešel čas, abych i já ulovil své první prase.


Aktualizováno Neděle, 15 Říjen 2023 19:43
 
Svod a první výstava ohaře PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Čtvrtek, 20 Duben 2023 20:11

S Astou jsme absolvovali první výstavu a svod.

Dovolím si shrnout pár postřehů a zkušeností, třeba přijdou jiným vůdcům, kteří budou předvádět své psy, vhod. Jsem začátečník, takže staří matadoři jistě mohou mít metody a postřehy lepší, než co zde píši.


SVOD

V našem případě se svod odehrával po velkých deštích, takže plocha byla velmi nacucaná vodou. Měření psa probíhalo na desce, na kterou se mnoha psům vůbec nechtělo. To samé, nechat si prohlédnout zuby a někteří psi panikařili po zahlédnutí měrky a nechtěli se nechat změřit. To samé nechat si načíst čip.

Jak se tedy na svod připravit?

 • Vzít s sebou Průkaz původu a očkovací průkaz.
 • Psa alespoň základně upravit z pohledu srsti. Línající nevytrimovaní psi, ze kterých vypadávají chuchvalce odumřelé srsti nejsou zrovna dobrou vizitkou majitele.Takže podle typu srsti psa upravit.
 • Naučit psa nechat si prohlédnout zuby. My používáme povel "ZUBY", po kterém psovi otevřeme mordu a různě mu štracháme v mordě, aby si zvyknul.
 • Pes na sebe musí nechat sahat cizí lidí, včetně kontroly ráží (varlat).
 • Součástí svodu je měření, takže musí snést na hřbetě tyčku měřáku; pes se může bát vlézt na desku
 • Součástí může být předvedení v běhu, takže natrénovat pohyb u nohy. Asta měla tendenci luxovat trávu, ale je potřeba natáhnout krok a psovi držet hlavu vysoko. Snažím se ji naučit na povel "BĚŽÍ" klusat u nohy na výstavním vodítku
 • Ideální je naučit psa výstavní postoj. Snažím se Astu naučit na povel "POSTOJ", aby stála a nechala se upravit, nevrtěla se a hlavu měla zvedlou; sice sebou pořád vrtí, ale i tak je to rozdíl od psů, kteří vůbec netuší, proč by měli stát a co se děje.
Shrnuto, na svod vlastně nic moc není potřeba. Přesto to někdy vypadá divoce, když se psi vzpírají, div se neoběsí na vodítku, nebo vypadají jako bezdomovci vytažení právě z kotce po zimě. Takže před svodem psa trochu socializovat a naučit aspoň pár povelů, ať to taky trochu vypadá.

VÝSTAVA

Zde mohu pouze shrnout, že základem je postoj a předvedení psa v pohybu. Na výstavě uvidíte, že někteří se této aktivitě - "handlingu" věnují na vysoké úrovni. Také uvidíte, že 90% všech psů předvádí ženy, většinou v kostýmu a opravdu to prožívají.

Pro psa je to poprvé hromada zážitků a tak musím brát naše třetí místo (V3) v třídě mladých jako úspěch.

Takže v kruhu je potřeba neustále psa stavět do výstavního postoje, aby vynikla jeho shoda se standardem a přednosti.

V pohybu se pes předvádí jak v běhání v kruhu, tak posléze samostaně během vpřed a zpět. Naše Asta v kruhu neustále otáčela hlavu, kdo běží za ní.  Když ji nezajímalo to, tak co je na zemi, nebo okolo. Mnozí trénují s pamlsky. Ať již v postoji, nebo běhu. Někdy se po psech chce, aby vrtěli ocasem a ukazovali, jak je to baví.

Obecně má každý rozhodčí své preference typu kostry, osrstění, atd... Takže dle mého názoru je nejlepší se nejdříve na nějakou výstavu zajet podívat a zkouknout, jak to probíhá, co se chce a jak se hodnotí.

Opět, pes na sebe musí nechat sahat, ukázat chrup, atd... 
Recenze termovize Dahua, jádro M40, čočka 25mm (M40-B25) PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Sobota, 04 Únor 2023 18:58

Rád bych vás seznámil s uživatelskou recenzí termovize Dahua. Přesně je to model DHI-PMC-M40, průměr čočky 25mm.

Termovizi používám něco přes měsíc, od prosince. Cílem bylo mít přehled po okolí, zda se tam nachází zvěř, nebo lidé. Honitba, ve které termovizi používám, je blízko Prahy a je tu neustálý pohyb, v polích jsou koně a krávy a co chvíli se někde motá nějaký běžec, nebo pejskař.

Myšlenka byla termem obhlídnout okolí a na pušce mám Pard NV008P s externím přísvitem 940 nm, který umožňuje lov na běžnou vzdálenost.


K samotné termovizi.

Dostal jsem ji nejspíše s posledním firmwarem. Takže má české menu a více možností zobrazení tepelných profilů. Nejvíce mi vyhovuje černá/bílá.

Co je škoda, že se nabíjí microUSB konektorem a nikoli USB-C. USB C je mnohem odolnější rozhraní a mikroUSB je zkrátka za zenitem a to už několik let. Pro mě nepochopitelná chyba.V chladném počasí se životnost terma při častém koukání pohybuje určitě přes 4h, ale nepoužívám ji zapnutou pořád. Jinými slovy chodím na posed na cca 2h a vyjde mi to na 2 vycházky. Pak už to nepokouším, protože nehodlám termo nabíjet z baterybanky přes mikroUSB, které je citlivé na správné zasunutí konektoru.

Obrazová kvalita je dána jak čipem, tak displejem. Hodně se projevuje, že termo nemá zaostřování čočky. Lze zaostřit pouze displej na vaše dioptrie - zaostřené pak uvidíte informaci o stavu baterie a zvětšení.

Základní zvětšení je 1x. Zbylé možnosti 2x, 3x, 4x jsou řešeny softwarově a jsou podle mě nepoužitelné. Displej, ani čip nemá takové rozlišení, aby bylo něco smysluplně vidět. Zřejmě by to šlo softwarově doladit, ale uvidíme, jestli Dahua uvolní novou verzi software.


Můj základní dojem je, že vidím v dáli zvěř. Citlivost kolem 1km je dostatečná, abych viděl bod/zvěř. Ale vůbec netušíte, co tam je. Ve vzdálenostech kolem 200m je to tom, že podle typu pohybu poznáte zvěř. Samozřejmě rozeznáte vysokou od zajíce:) ale daňčí nebo jelení vůči srnčí není pro mě zatím rozeznat snadné. Dnes jsem docela dlouho považoval zajíce za lišku... Důvodem je právě rozlišení a poměrně hrubé pixely. Pard s přísvitem je na tuto vzdálenost v rozezeznání zvěře o světelný rok jinde.

Je třeba tedy podle pohybu poznat druh zvěře a naučit se to odhadovat.  Co je skvělé, že během pár vteřin obhlédnu celé okolí a na stovky metrů vidím, zda tam něco je a nebo ne. Co je důležité zmínit, že hustější keř představuje clonu, přes kterou není termem vidět. V čistě lesní honitbě proto bude využití terma omezené.

Z nastavení vlastně nic moc nepoužívám. Proč je tam laserové ukazovátko nevím.Sem tam fotím a nebo nahrávám video. Rozlišení není nic moc, ale když má čip 400x300, tak nemůžete čekat zázraky. Nepoužívám wifi a mobil. Důvodem je, že koukání do nočního vidění nebo terma mi vyřadí jedno oko. Ač nejnižší jas, tak oko přestane být v noci citlivé a v podstatě na ně přestanu v noci vidět. A zkazit si citlivost obou očí koukáním do mobilu nechci.

V oblasti termo je poznat každá investovaná koruna a každý rok je to jinde. Je na gustu každého soudruha a jeho peněžence, co snese. Toto termo má dle mého názoru slušnou schopnost detekce a umožňuje mít přehled. Není tak citlivé a softwarově odladěné, abych měl ze sledování zvěře na vzdálenost 100m plus nějaký extra zážitek. Na druhou stranu nemůžu porovnávat s jinými termy. Vybíral jsem dle parametrů na internetu. Na Natuře jsem měl v ruce více termovizí, ale podmínky v hale jsou samozřejmě jiné a hlavně vzdálenosti jsou tam menší. Do lesní honitby bych klidně koupil levnější model, protože hustota stromů stejně omezí dosah.


Ukázka videa : https://www.youtube.com/watch?v=w4NXfbURWy4

Link na stránky prodejce: https://zbrane.subrt.cz/dahua-termovizni-monokular-m40-b25-seda/

Link ke stažení firmware: https://zbrane.subrt.cz/nase-novinky/firmware-dahua-20220922/


Vykopíroval jsem technických část údajů:

Zvětšení: až 4x (digitální)
Typ senzoru: Nechlazený VOx, 17 um
Průměr čočky: 25 mm
Zorné pole: 15,5°x11,6°
Typ displeje:
LCOS, 1280x960 px
Rozlišení: 400 x 300 px
Obnovovací frekvence: 50 Hz
Paleta barev: White Hot, Irow Bow, Rainbow, Alarm
Videovýstup pro externí monitor: ano (CVBC, PAL)
Wi-Fi:
ano
Zachycení fotek a videí: ano
Laserové ukazovátko: ano
Měření vzdálenosti: ano
Detekční vzdálenost: 1 960 m
IP odolnost: IP67
Typ batarie: integrovaná, lithiová
Výdrž baterie: 5+ hodin
Rozměry: 187,5 mm x 66,5 mm x 68,5 mm
Hmotnost: 450 g
Aktualizováno Neděle, 05 Únor 2023 07:00
 
Recenze kalhot a bundy Thor firmy Graff PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 15 Leden 2023 08:23

Přes internet jsem si zakoupil kalhoty a bundu Graff. Kalhoty mají číslo  759-B-OL, bunda 659-B-OL.

Na postavu 200 cm / 115 kg jsem volil bundu 3XL a kalhoty 2XL (182/188).Delší kalhoty asi nedělají.

Oblečení je označeno jako zimní. Vybavené textilií BRATEX, která by měla ustát 5000mm vodního sloupce za 24h a měla by propustit 5l vody na m2 plochy za den. Strukturou mi tato látka připomíná manšestr s jemnou strukturou (to je ta khaki část) a zelená část je na pohmat podobná vzdáleně flanelu. Na oblečení je vyšito graffsystem 8000.

Zdráhám se hlavně bundu označit za zimní. Jedná se totiž pouze o bundu z uvedené tkaniny a lehounkou síťovanou podšívku. Je omezena větrupropustnost, ale v zimě bez dobrého oblečení pod bundou promrznete. Je dobrá na jaro, podzim s lehčí mikinou, nebo svetrem, pokud se budete pohybovat. Pořádný svetr při sezení. Jakmile bude pod nulou, je potřeba se pořádně zavrstvit v každém případě.

U nohou nejsem tak citlivý na zimu, pokud mám v teple nohy od kotníku dolů. Tam mi zimní označení tolik nevadí, ale opět platí, pořádné podvlíkačky pokud budete sedět.

Ještě jednu společnou věc bych zmínil - kapsy mají zvláštní krytí zašpičatělým koncem látky, kterému se nechce úplně přiléhat a má tendenci trčet do prostoru.


Začněme kalhotami.

 • Kalhoty jsou kratší, než by bylo potřeba. Při stání to nevadí, ale ve chvíli pokleku a dřepu se docela dost vyhrnou. Dole je zesílení a stahovací pásek. Zkušel jsem to přetáhnout přes zimní holinky a stáhnout páskem, ale zde narážím na to, že v blátě je lepší mít nohavice uvnitř, na sněhu zase naopak. Takže na sníh je řešení ok. Vevnitř vám bude pásek a přezka rozdírat nohu, nebo musít hoodně vyhrnout a nějak připevnit. Ale během pohybu bude nohavice putovat a rotovat.
 • Vynikající jsou kšandy. Vzadu se odepnou zipem. Popruhy jsou široké, z gumy.
 • Pravou kapsu jsem neměl sešitou, takže by vše propadlo do nohavic. Takže potřeba došít. Přístup do kapsy je krytý zipem s légou.V pravé kapse je dlouhý tkaloun zakončený malou plastovou karabinkou.
 • Boční kapsa na pravé straně má malou přihrádku. Kapsa při prázdném stavu je stažena suchým zipem.
 • Kapsa na zadní straně je pouze v pravo. Zde bych měl připomínku zipu, přijde mi drobný a ne úplně odolný. Ale to prověří čas.
 • Na levé straně nohavic není boční kapsa, ale delší kapsa na pevný nůž.
 • Dolní konec kalhot je zpevněn síťovanou odolnější látkou ve výšce cca 10 cm a vybaven bočním zipem v délce cca 30 cm. Dole je pak stahovací suchý zip. Tato část mi přijde nejvíce zmatená, viz začátek popisu.
 • Zajímavostí je poklopec. Je poměrně krátký, zip má légu a navíc se celý překrává kusem látky. Navíc je tu háček - v mém případě je nějaký volný, přijde mi vevnitř zlomený, nebo je vytvořený "s kloubem". Kolem pasu se dá obvod do určité míry regulovatelný suchým zipem.

Celkově kalhoty nejsou špatné. Uvítal bych větší spektum velikostí, případně prodlouženou délku. Na problémy se ale během běžné chůze nenarazí. při sezení, pokleku a nestandardních pohybech citelně nějaký ten centimetr délky chybí.


Bunda

 • Oceňuji hlavní zip - velký, s dlouhým táhlem. Zip je krytý látkou. Ramena jsou zpevněná. Na pravé straně ramene je přišitý kousek gumy. Škoda, že není na obou stranách. Zbraň se u nás nosí přes levé rameno a symetrické umístění by bylo vhodné i pro nošení batohu.
 • Boční kapsy mají opět krytí, zúžení na suchý zip. V pravé kapse na našita gumička na brokové náboje, v levé kapse na kulové.
 • Na hrudi jsou 2 symetrické kapsy na zip nad bočními kapsami  Navíc je v levo ještě menší kapsa.
 • Na levém rukávu je menší kapsička, v ní je našitý oranžový proužek, který lze omotat kolem ruky.
 • Z kapes je ještě dostupná zádová kapsa, se dvěma zipy, která tvoří jakousi zádovou kapsu.
 • Vnitřní kapsa je jediná, z lehké síťoviny. Rozhodně na nic těžkého, nebo objemného.
 • Stahovatelná je bude dole. Stahovatelná je i kapuce.
 • Oceňuji délku rukávů a jejich ukončení manžetou.

Celkově bunda není špatná, ale je škoda gumy na rameni a krytů kapes.

Aktualizováno Neděle, 15 Leden 2023 09:57