Home
Zpráva
  • EU e-Privacy Directive

    This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

    View e-Privacy Directive Documents

Argonaut.CZ - Milovice, politika, cestování, střelectvi, plastikové modelářství a fotografie.
Piráti - "odborníci" na slovo vzatí PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pondělí, 14 Leden 2019 08:46

Pamatujete rok 2009? Tehdy reprezentanta Strany Zelených - Kateřina Jackues nevěděla, co je biomasa. Považovala ji za mrkev. Jinými slovy za Zelené tlačila nějaké koncepty, které vůbec nechápala a nerozuměla jim. Ale Zelená tehdy frčela a marketing fungoval.

Stejná situace nastala nyní u Pirátů. Viz. nápad místopřededkyně Pirátů, že hackingu Číny zabrání kontrola výroby součástek v Čínkých továrnách - viz  https://www.novinky.cz/domaci/494308-recept-piratu-proti-cinskemu-hackingu-musime-koukat-jak-vyrabeji-soucastky.html. Jedná se o reakci na to, že síťové prvky Huawei mají zřejmě backdoory a představují bezpečnostní riziko.

Citujme z článku "„Musíme mít kontrolu nad tím, z jakých komponent se kritická infrastruktura skládá. Je to úplně jednoduché. Musí to být vyráběné v důvěryhodných továrnách. Musí být kompletní dokumentace, o tom, co jaké prvky dělají,“ řekla Richterová v pořadu Otázky Václava Moravce."

Takže si asi paní místoředsedkyně odborníků na IT představuje, že tam ty "zadní vrátka" přestanou montovat. Asi najde sklad zadních vrátek a sebere jim klíč. Nebo bude koukat, zda se tam nenapájel kus křemíku navíc na nějakou tištěnou desku... Určitě tomu rozumí, takže pozná, že ten který čip je ten mega problém.

Jenom pro vysvětlení - jak telefon, tak síťový prvek v telekomunikační infrastruktuře je bez obslužného software k ničemu. Stejně tak váš notebook, nebo stolní počítač.  Největší rizika se pojí právě s obslužným softwarem. Když vynecháme např. špatnou architekturu čipů Intelu, která byla zabudována již na úrovni návrhu, resp. návrh byl výkonný, ale ne bezpečný, tak je iluzorní představa, že Čínané mají největší díry v HW návrhu.

Problémy jsou obvykle zakopané v detailu, v kusu kódu, který dělá navíc něco, co by neměl a provozovatel nemá možnosti a kapacity takový problematický kód nalézt a prověřit. Další věc je, že se tato řešení servisují vzdáleně, přes VNP, atd... Nikdo není schopen bez toho, aniž by si ty obslužné SW napsal sám, co v tom vše je. Dnes se dá podstrčit špatný software na úrovni ovladače řadiče pevného disku, takže jestli to v továrně pájí tak, nebo onak, je úplně, ale úplně jedno.

Takže ano, Čínané pravděpodobně mají softwarové backdoory v dodávaných řešeních. Stejně tak jako je mají Američané. Co chvíli se ukáže, že velká americká společnost pochopitelně spolupracuje s USA vládou a vydá jí, co potřebuje. A to i z cloudových řešení. A když se cuká, využívají zpravodajské služby různých backdoorů, o kterých ví pár vyvolených. Bavíme se o milionech řádků zdrojového kódu, kdo má k němu přístup, dále čas, kapacity a znalosti to celé projít a říci, že to jenom orá, ale už neseje?

A co se týče nás, pokud jsme jako EU, nejenom Česká republika, sklouzli do situace, kdy se tu prakticky nic zklíčových IT komponent fyzicky nevyrábí, software se píše v Asii a vedení státu nemá nejmenší představu o bezpečnosti, tak nezbývá, než počítat s tím, že co napíšete, pošlete, uložíte, nejenom u sebe, ale i na internetu, si mohou přečíst jak v Číně, tak v USA.


 
Cold Steel Recon 1 (půl zubaté, neboli kombinované ostří) PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pátek, 11 Leden 2019 18:42

Rád bych vás stručně seznámil se zavíracím nožem Cold Steel Recon 1 - půlzubaté ostří. V angličtině to zní lépe - half serrated, česky bychom mohli říci kombinované ostří. Stránky výrobce ZDE.

Jedná se o zavírací nůž s klipem, v balení naleznete klip na obě strany. Je z velmi tvrdé, asi pérové, oceli, takže je třeba šroubovákem trochu poprvé pomoci a klip odchlípnout, jinak neprotáhnete pod klip žádnou látku. Dokonce nešel klip ani nehtem odehnout.

Co mě zaujalo, že je to ve své podstatě docela velký zavírák. Čepel má 4" palců (tedy cca 10cm), celková délka 9 3/8" (cca 23,8 cm). Vůbec je zajímavé, že na krabičce výrobce uvádí směs míry v palcích (délku), ale tloušťku již v mm. Čepel má tedy 3,5mm tloušťky. Váha nože je 5,3 OZ (uncí), což je cca 150g. Už nám chybí pouze ocel - Carpenter CTS XHP DLC Coating.

Čepel je, jak již bylo uvedeno, z půlky zubatá, z půlky hladká. Zoubky naleznete blíže u rukověti. Zoubky jsou vynikající při nutnosti přeříznout například lano. Při běžné práci - nakrájení brambor, rozdělání krabice,... zoubky nevadí. Na druhou stranu, pokud si budete z dlouhé chvíle vyřezávat, hladkou plochu neuděláte a na to ten nůž zkrátka není. U švýcarského zavíráku je to s hladkou čepelí a zoubky naopak, což mi přijde o něco lepší a praktičtější. Ale záleží na gustu každého soudruha. Kdo si koupí tento nůž, pravděpodobně to není jeho jediný nůž a přebere si, proč si jej kupuje. Za univerzální osobní nůž bych jej právě kvůli zubatému ostří nepovažoval.

Rukověť je z materiálu G10, což je kombinace pryskyřice a skelných vláken, nicméně textura vypadá spíše jako plast. Rukověť nemá vevnitř ocelové výložky, což mě překvapilo. Povrch je velmi hrubý, ale při mokrých rukou to spíše oceníte.

Čepel drží v rukověti dobře, nedochází zatím k vyklání. Nůž je již z výroby velmi ostrý.

Závěr: V ceně do 2tisíc dostanete solidní zavírák větší kategorie. Je lehký a docela tenký, takže není problém jej nosit po kapsách. Pokud by to měl být ale jediný nůž, který u sebe máte, volil bych spíše zavírák Victorinox (např. tento).

Cold_steel_reco...
Cold_steel_recon1 Cold_steel_recon1
Cold_steel_reco...
Cold_steel_recon3 Cold_steel_recon3
Cold_steel_reco...
Cold_steel_recon4 Cold_steel_recon4
Cold_steel_reco...
Cold_steel_recon5 Cold_steel_recon5
Cold_steel_reco...
Cold_steel_recon6 Cold_steel_recon6
Cold_steel_reco...
Cold_steel_recon7 Cold_steel_recon7
Cold_steel_reco...
Cold_steel_recon8 Cold_steel_recon8
Cold_steel_reco...
Cold_steel_recon9 Cold_steel_recon9
Cold_steel_reco...
Cold_steel_recon10 Cold_steel_recon10


Aktualizováno Neděle, 03 Únor 2019 11:15
 
Recenze puškohledu Valiant Lynx 6x40 AOIR Mil-Dot PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 16 Prosinec 2018 18:39

Dlouho jsem váhal, zda se vůbec do nějakého puškohledu Valiant pouštět. Jsem spíše zastánce Optisanu, ale nabídka Valiantu Lynx 6x40 AOIR Mil-Dot vypadala při 2000,- Kč velmi zajímavě a tak jsem si o něj napsal k narozeninám, a jaké překvapení, byl tam. Primárně chci toto sklo použít na Slavii 634, tj. rozhodující bude odolnost. Dále v textu sepíši krátkou recenzi a hodnocení.

Na stránkách prodejce tvrdí, že pružinovky tento puškohled bez omezení zvládá, takže uvidíme. Na malorážku by to chtělo mnohem větší zvětšení, takže jej chci na Slávii nechat.

K samotnému puškohledu - v krabici je jenom puškohled a utěrka. Vedle dostanete montáž. Návod si musíte stáhnout - např. zde. Vyroben je v Číně. Podle dovozce by měl být plněný dusíkem. Protože v autě pěkně promrzl, tak se v místnosti při nějakých 25°C pořádně orosil. Po uschnutí to bylo bez dopadu na optickou kvalitu, takže budu doufat, že je to pravda a něco málo vydrží.

Průměr tubusu je palec (25,4mm) a je dost dlouhý (320mm). Na Slávii je nutné jej chytit v až v krajních polohách rybiny a pro někoho může být problém najít vhodnou polohu pro oko. To je ale věc hodně individuální. Každopádně kdyby ve zbrojovce dělali delší rybinu, nic by se jim nestalo. Krytky puškohledu jsou plastové a jejich životnost nebude veliká.

Optické vlastnosti se zdají v pořádku, opticky je obraz čistý, ani jsem si nevšiml nějaké chromatické vady. Mildot kříž je pěkně čitelný a je podsvítilený. Podle výrobce je ale kovový, což bude výrazně ovlivňovat životnost. Lepší by byl leptaný. Baterie pro podsvícení součástí dodávky není.

slavia1
slavia1 slavia1
slavia2
slavia2 slavia2
slavia3
slavia3 slavia3Aktualizováno Středa, 19 Prosinec 2018 18:56
 
Recenze Condor třídenní útočný batoh PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Sobota, 22 Prosinec 2018 16:46

Rád bych vás blíže seznámil s batohem Condor Molle three days assault bag. Tedy třídenní útočný batoh s molle vazbou vyrobený firmou Condor.Aktualizováno Sobota, 05 Leden 2019 06:06
 
Recenze Cold Steel SRK PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 02 Prosinec 2018 13:04

Nyní před vánoci poskytl Cold Steel slevu na nože, mimo jiné i na SRK z oceli SK-5, což je dle popisu vysokouklíková ocel. Pojďme se podívat na krátké hodnocení.

Při ceně kolem 1000,- Kč je to dle mého názoru velmi zajímavá nabídka na pevný nůž. Jedná se o nůž vyrobený na Taiwanu, tedy žádná klasická Čína kopie. Čepel je potažená nějakým poměrně odolným povrchem, který připomíná zapečenou keramiku, či plast. Vyzkoušel jsem odolnost proti lihu a černění nereaguje. Předpokládám, že jako ochrana uhlíkové čepeli to bude stačit a čepel získá maximálně škrábance.

Ostří na hřbetu je falešné, jak je vidět na fotografii. Ručka je z pryže - označené jako Long Kray-Ex. Pouzdro je ala kydex - označeno Secure-ex. Nůž v pouzdru drží velmi dobře, a nevypadne, ani pokud by nebyla zajištěná ručka. Zatím si nejsem jist, zda se nebude trošku tupit ostří při ukládání nože do pouzdra, protože pouzdro je opravdu fest.

Dle popisu se jedná o nůž na survival. Tloušťka čepele 5mm slibuje dostatečnou odolnost. Již z výroby je ostrost slušná. Ale pro survival je nutná i schopnost rozdělávat oheň pomocí fire steelu. A to jsem vyzkoušel a mohu potvrdit, že jiskru hází dobře.

Na porovnání je na fotografiích nůž Cold Steel Spike, který lze nosit na krku.

srk1
srk1 srk1
srk2
srk2 srk2
srk3
srk3 srk3
srk4
srk4 srk4
srk5
srk5 srk5
srk6
srk6 srk6
srk7
srk7 srk7
srk8
srk8 srk8
srk9
srk9 srk9Aktualizováno Pátek, 07 Prosinec 2018 05:37
 
«ZačátekPředchozí123DalšíKonec»

Strana 3 z 3